Artykuły

Kielce. "Kubuś" świętuje 60. lecie istnienia i przypomina założyciela

Lalki ze spektakli wystawianych w "Kubusiu" pojawiły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Najstarsze mają nawet 60 lat. Wystawę "Przez pokolenia - scenografie i ich twórcy" przygotowano w ubiegłym roku z okazji Jubileuszu 60-lecia naszego Teatru.

Pierwszym miejscem, które odwiedziła, było Muzeum Historii Kielc. Potem lalki pojechały do Pacanowa, a od wczoraj można je oglądać w bibliotece.

- Pokazujemy niewielką część, jakieś 10 procent naszych zbiorów - mówi dyrektor Kubusia Robert Drobniuch. - Zwiedzający mogą odbyć sentymentalną podróż w czas dzieciństwa, młodości, mogą ponownie ulec wzruszeniu, jakie w niezwykły sposób potrafi wydobyć lalka teatralna.

90 lalek

Na wystawie można zobaczyć 90 lalek teatralnych: klasycznych kukieł, jawajek, marionetek, sycylijskich oraz oryginalne projekty scenograficzne wybitnych artystów współpracujących z kielecką sceną lalkową. Na przestrzeni 60 lat gościło tu wielu wybitnych twórców takich jak: Adam Kilian, Ali Bunsch, Jerzy Zitzman, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Zygmunt Smandzik czy Joanna Braun. Archiwum teatru zgromadziło w tym czasie ogromne zbiory projektów lalek i dekoracji.

Wystawa pokazuje, jak w okresie ponad półwiecza zmieniła się technika projektowania scenografii. Począwszy od projektów rysowanych, malowanych, poprzez zastosowanie kolażu, po najczęściej stosowane obecnie wydruki komputerowe.

Wystawa to propozycja dla najmłodszych czytelników, którzy przez cały kwiecień w godzinach pracy biblioteki będą mogli spotkać nie tylko popularnych bohaterów książek - Muminki, Pinokia czy Śpiącą Królewnę, ale także chińskiego smoka czy Małgosię z "Błękitnego Ptaka" Maurice'a Maeterlincka, belgijskiego noblisty.

Słuchowisko o Stefanie Karskim

Z kolei w niedzielę teatr i Polskie Radio Kielce zapraszają na premierę słuchowiska "Nasz Teatr" inspirowanego prawdziwą historią powstania Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Dyrektor Robert Drobniuch chcąc upamiętnić założyciela teatru Stefana Karskiego zamówił tekst słuchowiska u znanej dramatopisarki Elżbiety Chowaniec. Słuchowisko nagrano w studiu radiowym, w rolę Stefana Karskiego, założyciela i pierwszego dyrektora Teatru "Kubuś" wcielił się znany aktor teatralny i filmowy Adam Woronowicz. Oprócz niego występują:Patryk Pietrzak, Robert T. Majewski, Magdalena Daniel, Ewa Lubacz, Agata Sobota, Michał Olszewski oraz Błażej Twarowski. Reżyserii sztuki podjął się obecny dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" - Robert Drobniuch. Za muzykę odpowiada Marek Dziedzic, zaś za realizację dźwięku Jerzy Sidorowicz z Radia Kielce. Słuchaczy zapraszamy przed radioodbiorniki 3 kwietnia o godz. 18.

Warto wiedzieć

- Największym skarbem rodziców, społeczeństwa i narodów jest dziecko. Pragniemy, aby świat, w którym przyjdzie mu żyć, był jeszcze lepszy i jeszcze piękniejszy od naszego - oto słowa, które Stefan Karski powtarzał jak manifest. Takie też przesłanie chciał nieść zarówno dla publiczności, ale też własnych aktorów. Pracę w teatrze - swoją i zespołu - traktował jako edukowanie najmłodszych, jako misję pokazywania dzieciom dobrego i pięknego świata. Był nieprzejednanym idealistą i prawdziwym społecznikiem. W kontekście ponurych dni powojennych postawa ta miała wymiar szczególny.

Początki "Kubusia" nie były łatwe. Bez funduszy i stacjonarnej siedziby prezentował swoje spektakle w "terenie", objeżdżając świętokrzyskie wsie, kieleckie szkoły, podwórka, świetlice. Teatr, w którym brakowało dosłownie wszystkiego, nie obył się też bez trosk związanych z ówczesną władzą. To dlatego słuchowisko "Nasz Teatr" ma wymiar ponadlokalny. To wejście w teatralne kulisy, w zawiłości zawodu i relacji międzyludzkich. To opowieść o sensie pracy, dylematach moralnych i trudnej historii. Warto o niej pamiętać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji