Artykuły

Gdynia. Nagrody Teatralne Prezydenta za 2015 rok

2 kwietnia, przed premierą "Z życia glist" w reż. Krzysztofa Babickiego, Prezydent Marek Stępa z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wręczył na scenie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza nagrody Prezydenta Gdyni za wybitne kreacje artystom z Teatru Miejskiego i Teatru Muzycznego.

Nagrody otrzymali:

Jagoda Pikiewicz - artystka wizażu, charakteryzatorka, fryzjerka, perukarka

Od 1980 roku nieprzerwanie związana z Teatrem Miejskim w Gdyni. Od 50 lat w zawodzie. W filmie, operze, teatrze dramatycznym. Jedna z najlepszych i najbardziej doświadczonych charakteryzatorek teatralnych w Polsce. Szczęśliwi ci, którym daje twarze i ci, z którymi dzieli się swoją wiedzą, wprowadzając w arkany zawodu. Zdobyta przez doświadczenie więcej niż encyklopedyczna i plastyczna wiedza o ludzkich twarzach i ciałach jest jej orężem. To ona nadaje aktorom, ich twarzom i sylwetkom cechy granych przez nich bohaterów. Rozpoznawalne na pierwszy rzut oka: wiek bohatera, jego osobowość, epoka w której żyje, jego atuty, słabości, nałogi - są efektem pracy rąk Pani Jagody. Za jej ogromną, unikatową wiedzę, za gigantyczną codzienną, wielogodzinną pracę składamy ogromne podziękowania i gratulacje. Dziękujemy za zapach pudrowanych peruk w "Amadeuszu", za odrażającą Wiedźmę w "Śnieżce i krasnoludkach", za czupryny i brody krasnoludków, za ukazanie widzom fragmentu swego warsztatu w "Żółtej łodzi podwodnej", za rumiane policzki i warkocze w "Historii filozofii po góralsku" i za wszystkie makijaże, fryzury i peruki wykonane na Scenie Letniej w Orłowie, których nie jest w stanie naruszyć ani deszcz, ani wiatr, ani 35-cio stopniowy upał.

--

Elżbieta Mrozińska (na zdjęciu) za rolę Molly w "Żółtej łodzi podwodnej" w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Wiedźmy w "Śnieżce i krasnoludkach" w reżyserii Krzysztofa Babickiego i Gaździny w "Historii filozofii po góralsku" w reżyserii Bogdana Cioska.

Molly Elżbiety Mrozińskiej to zdziwaczała hippiska, mieszkanka angielskiego domu opieki społecznej, bohaterka i narratorka "Żółtej łodzi podwodnej" Huellego, która wspomina burzliwą młodość lat 60., kiedy należała do groupies, nastoletnich fanek zespołu The Beatles i kochała się w McCartney'u. Wegetując na wózku inwalidzkim, przeklinając świat, który uczynił z niej ofiarę wolnego rynku, wspomina stare, dobre czasy, a razem z nią widzowie, których bawi, wzrusza i prowokuje do przypomnienia sobie własnych grzeszków młodości. Jej Wiedźma w "Śnieżce i krasnoludkach" wg braci Grimm skradła serca publiczności. Choć Elżbieta Mrozińska gra jeden z najczarniejszych charakterów w historii literatury dla dzieci, to nie sposób jej nie polubić. Co za przewrotność! Doskonałym głosem, warsztatem aktorskim i siłą komiczną oczarowała widzów "Historii filozofii po góralsku" Tischnera. Jej Gaździna to nie tylko kwintesencja góralskiej mądrości i temperamentu, ale i poczucia humoru.

--

Bogdan Smagacki za rolę Hrabiego von Stracka w "Amadeuszu" w reżyserii Jacka Bały, Górala w "Historii filozofii po góralsku" w reżyserii Bogdana Cioska i Gburka w "Śnieżce i krasnoludkach" w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Nie zawsze rola pierwszoplanowa przynosi aktorowi satysfakcję i uznanie. Czasami to drugoplanowe role zapadają w pamięć widzom, czy recenzentom i przywoływane są jako przykłady niezwykłych kreacji aktorskich. Przekonał się o tym Bogdan Smagacki, wcielając się w postać Hrabiego von Stracka w "Amadeuszu". Jego hrabia dzięki mimice, gestykulacji, przejaskrawionej wymowie staje się metaforą sztuczności i konwenansów, panujących na cesarskim dworze. Jako dumny Góral w "Historii filozofii po góralsku" Tischnera wciela się w postaci greckich filozofów, prowadząc nas przez meandry metafizyki z iście góralską mądrością i humorem. Dzięki doskonałym możliwościom wokalnym Bogdan Smagacki jako Góral hipnotyzuje publiczność. Niezwykłą dawką komizmu obdarzył w "Śnieżce i krasnoludkach" swego bohatera Gburka, wzbudzając zarówno wśród najmłodszej jak i dorosłej publiczności najszczerszy śmiech.

--

Szymon Sędrowski za rolę Johna Lennona w "Żółtej łodzi podwodnej" w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Wcielenie się w postać idola, założyciela The Beatles, charyzmatycznego Johna Lennona, legendy dla milionów fanów jest niezwykle trudnym zadaniem aktorskim. Jak nie popaść w przesadę? Jak zmierzyć się z legendą? Szymon Sędrowski wychodzi ze spotkania z Lennonem zwycięsko. Z ogromnym profesjonalizmem, wdziękiem, swobodą ukazuje wyjątkową osobowość swojego bohatera, przemierza z nim kolejne etapy niezwykle barwnego życiorys, ekscesy, głośne medialnie małżeństwa, rozpad grupy czy wreszcie tragiczną śmierć. To ogromny materiał i prawdziwe pole do popisu dla Szymona Sędrowskiego, który w każdej scenie pokazuje niewyczerpane pokłady talentu i perfekcyjnego warsztatu aktorskiego.

***

Nagrodzeni artyści z Teatru Muzycznego:

Mariola Kurnicka - za rolę Marty Majewskiej w musicalu "Zły" według powieści Leopolda Tyrmanda;

Małgorzata Siewert - za mistrzowskie interpretacje muzyczne na skrzypce w wielu spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni, m.in. w musicalach "Zły" oraz "Ghost", a także w Koncercie Sylwestrowym;

Sebastian Wisłocki - za rolę Ronniego w "Oknie na Parlament", Kruszyny w musicalu "Zły" oraz Sama w musicalu "Ghost".

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy wielu wspaniałych kreacji i wyzwań artystycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji