Artykuły

Warszawa. W środę wręczenie Kamyka Puzyny

Laureatką drugiej edycji, ustanowionej z inicjatywy redakcji "Dialogu" i Instytutu Książki, Nagrody im. Konstantego Puzyny jest Justyna Sobczyk - pedagożka teatru, reżyserka, kierująca Działem Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i prowadząca Teatr 21.

Wręczenie nagrody odbędzie się 13 kwietnia w siedzibie Komuny//Warszawa, ubiegłorocznej laureatki Nagrody, na ul. Lubelskiej 30/32 w Warszawie. Zapraszamy.

Justyna Sobczyk - reżyserka i pedagożka teatru. Nagrodę im. Konstantego Puzyny otrzymała za ufundowanie na polskim gruncie i upowszechnianie idei pedagogiki teatru oraz za konsekwentną i bezkompromisową działalność na rzecz udzielania głosu osobom wykluczanym. Prowadzony przez Justynę Sobczyk Teatr 21 jest emblematycznym przykładem takiej działalności. Spektakle zrealizowane przez laureatkę - pod szyldem Teatru 21 i nie tylko - pokazują, jak sztuka łączy się z życiem. Dają krytyczną diagnozę, a także otwierają szerokie pole do dyskusji na temat najistotniejszych problemów dotyczących życia społecznego. Justyna Sobczyk swoją działalnością teatralną nie tylko podważa teatralne nawyki i przyzwyczajenia, lecz także otwiera przestrzeń dla rozmowy, która wykracza daleko poza sam teatr.

Kamyk. Nagroda im. Konstantego Puzyny

Nagroda Kamyk powstała z inicjatywy redakcji miesięcznika "Dialog", a jej fundatorem jest Instytut Książki, wydawca pisma. Została ustanowiona w dwudziestopięciolecie śmierci Konstantego Puzyny. Nagroda jest przyznawana corocznie, a jej uroczyste wręczenie odbywa się 13 kwietnia, w dniu urodzin Patrona. Nagrodę przyznaje Kapituła złożona z redaktorek i redaktorów "Dialogu" i kolejnych laureatów oraz laureatek. Laureat/laureatka otrzymuje 10 tys. złotych oraz statuetkę "Kamyk Puzyny" zaprojektowaną przez Krzysztofa M. Bednarskiego.

Konstanty Puzyna (1929-1989) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. W 1956 roku należał do założycieli miesięcznika "Dialog", a w 1971 został jego redaktorem naczelnym. Zasługą Puzyny jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Jako krytyk miał dewizę: "Po jaką cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?".

Miesięcznik "Dialog" poświęcony jest dramaturgii współczesnej - teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej. Został założony w 1956 roku przez Adama Tarna, dramatopisarza i tłumacza, który kierował pismem do 1968 roku. Ogromny wpływ na kształt miesięcznika miał Konstanty Puzyna, krytyk, który współzakładał pismo a potem był jego redaktorem naczelnym od 1972 roku aż do śmierci w 1989 roku. Naczelnymi byli także Stanisław Stampf'l (1968-; 1971), Jerzy Koenig (1989-1990). Od 1991 roku Dialogiem kieruje Jacek Sieradzki.

Podstawowym zadaniem pisma była i jest publikacja tekstów dramatycznych. W każdym numerze miesięcznika od prawie pięćdziesięciu lat ukazuje się co najmniej jedna polska sztuka lub scenariusz. W "Dialogu" znaleźć można także tłumaczenia najciekawszych współczesnych sztuk obcojęzycznych oraz eseje, rozmowy redakcyjne, felietony, szczegółowe prezentacje sylwetek dramatopisarzy a także informacje o życiu współczesnego teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji