Artykuły

Łódź. Wystawa "Ziemia planeta Szekspira Wiliama Szekspira"

Do 4 maja można w Łodzi oglądać wystawę "Ziemia planeta Szekspira Wiliama Szekspira". Ekspozycja przedstawia sylwetkę angielskiego dramaturga, którego dzieła - zdaniem jej organizatorów - wciąż obecne są w popkulturze.

Według Ewy Nowak-Wawrzyniak i Katarzyny Sztajnert, które przygotowały wystawę, Szekspir "nieprzerwanie utrzymuje pozycję nie tylko artysty, ale też ikony kulturowej, a nawet celebryty, co jest nie lada osiągnięciem".

Zwracają uwagę, że począwszy od XIX w. zwłaszcza w zachodniej Europie i Ameryce Północnej, Szekspir i jego utwory były wykorzystywane w masowo produkowanych kalendarzach i przedmiotach wykonanych z porcelany i drewna. Imię Szekspira było przywoływane we wczesnych reklamach, co miało nadać produktom dodatkową wartość. W szkołach na zajęciach z retoryki uczono jego dramatów: uczniowie uczyli się na pamięć fragmentów jego sztuk i recytowali je na głos. Znajomość dzieł Szekspira była jednym z istotnych elementów ówczesnej edukacji.

W okresie gorączki złota jego sztuki były często wystawiane, a widownia "ochoczo okazywała znajomość dzieł angielskiego dramaturga i żywo na nie reagowała gwiżdżąc, tupiąc i recytując całe fragmenty razem z aktorami". Sztuki Szekspira traktowane były jako popularna rozrywka.

Zdaniem autorek wystawy w XX i XXI wieku dzieła angielskiego dramaturga wciąż obecne są w popkulturze. W oparciu o dramaty Szekspira powstają powieści kryminalne, sensacyjne, szpiegowskie oraz liczne komiksy. Dramaturg doczekał się również przekładu swych utworów na język emotikonów, ideogramów powszechnie stosowanych przez użytkowników internetu i właścicieli smartfonów.

Do dzieł Szekspira odwołują się twórcy reklam telewizyjnych. Powstają książkowe adaptacje jego tragedii i dramatów przeznaczone dla młodych i młodszych czytelników. Do interesujących adaptacji z kręgu literatury popularnej należy również książka William Shakespeare's Star Wars.

Na kanwie jego dramatów powstają filmowe bajki dla dzieci produkowane przez znane wytwórnie filmowe. Do codziennej rozrywki mogą posłużyć gry planszowe i karciane. Jego wizerunek i cytaty z jego dzieł można odnaleźć na poduszkach, podkoszulkach, notesach, przypinkach, podkładkach pod myszki.

Ekspozycja, którą można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego, przedstawia m.in. wybór prac naukowych, krytycznoliterackich i popularnonaukowych dotyczących biografii i twórczości Szekspira oraz kultury popularnej.

Można też zobaczyć tradycyjny strój męski z epoki wypożyczony z Teatru Wielkiego w Łodzi. Na wystawie prezentowane są też grafiki z końca XIX i początku XX wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji