Artykuły

Wieczór Jubileuszowy Reny Rolskiej w Collegium Nobillium

W związku z 60-tą rocznicą debiutu scenicznego Reny Rolskiej 11 kwietnia w Collegium Nobillium odbył się uroczysty wieczór poświęcony tej wielkiej damie estrady polskiej, który opisuje Witold Sadowy.

W związku z 60-tą rocznicą debiutu scenicznego Reny Rolskiej 11 kwietnia w Collegium Nobillium odbył się uroczysty wieczór poświęcony tej wielkiej damie estrady polskiej. Znakomitej piosenkarce i wspaniałej koleżance. Zorganizowany przez Związek Artystów Scen Polskich i Marlenę Miarczyńską, szefową Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich im. Gustawa Holoubka oraz członka zarządu Fundacji Ryszarda Rembiszewskiego. Spotkanie z Jubilatką i czuwanie nad całością wieczoru spoczywało w niezawodnych rękach Ryszarda Rembiszewskiego. Wzbogacone zdjęciami archiwalnymi, na których Rena Rolska śpiewa fantastycznie swoje szlagierowe piosenki. A wśród nich "Złoty pierścionek" i "Na szczęście". Wieczór jubileuszowy uświetnili swoimi występami Ewa Makomaska z Teatru Polskiego, pełna uroku Iza Dąbrowska, królowa Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy śpiewaczka operowa Iwona Tober i pianista Zbigniew Rymarz. Czcigodnej Jubilatce licznie zgromadzeni na widowni koledzy i przyjaciele oraz publiczność zgotowała gorącą owację na stojąco. Obdarowano ją prezentami i bukietami kwiatów. A jeden z jubilerów warszawskich wręczył jej upominek w postaci złotego pierścionka nawiązując do jej słynnej piosenki "Złoty pierścionek".

Rena Rolska debiutowała na estradzie jako solistka w roku 1955 w Hali Gwardii z Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Cajmera. Potem występowała w kabarecie architektów "Pinezka". W roku 1961 jej "Piosenka prawdę ci powie" oczarowała publiczność i jurorów. Uhonorowali ją Pierwszą Nagrodą. Śpiewała w Opolu i na licznych festiwalach piosenki. Koncertowała w Związku Radzieckim, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Belgii, Austrii, Mongolii i w krajach Demokracji Ludowej. Wraz mężem Marianem Jonkajtysem -twórcą Teatru na Targówku i Wojciechem Młynarskim występowała w kabarecie "Dreszczowiec". A w radiowym "Podwieczorku przy mikrofonie" u Zenona Wiktorczyka wzbudzała zachwyt w skeczu "Rolska do tablicy". Miała swoje recitale w Telewizji Polskiej i była gwiazdą Teatru Syrena. Po wprowadzeniu stanu wojennego w roku 1981 i po odwołaniu jej męża Mariana Jonkajtysa ze stanowiska dyrektora Teatru na Targówku oboje zrezygnowali z wykonywania zawodu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji