Artykuły

Będzin. Szukają talentów dramatopisarskich

Będziński Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, mimo przejściowych problemów finansowych, nie zwalnia tempa. Po kilku udanych premierach, teraz teatr szuka... zdolnych dramaturgów, którzy zainspirowani postacią Jana Dormana i jego metodą pracy napiszą o tym sztukę.

Choć konkurs nosi tytuł "Debiut u Dormana", to nie będzie to jedynie talent show debiutantów. W konkursie mogą wziąć udział także doświadczeni dramatopisarze.

- Teatr poszukuje utalentowanych dramatopisarzy, artystów słowa, kreatywnych bajkopisarzy i błyskotliwych literatów, którzy kreśląc słowa mądrze, ale i zabawnie, potrafią pobudzić wyobraźnię najmłodszych widzów historią, jakiej jeszcze nie było - mówi Magdalena Wierzbicka z Teatru Dzieci Zagłębia.

A wszystko po to, by promować teatr, a także postać Jana Dormana.

- Jan Dorman [na zdjęciu] napisał kilkanaście tekstów, jesteśmy z Instytutem Teatralnym w Warszawie w trakcie ich kompletowania. Nikt wcześniej tego nie zrobił, nie zebrał jego utworów teatralnych i nie wydał. Chcemy wypromować jego działalność dramaturgiczną, stąd też pomysł, by prace konkursowe do nas nadsyłane, były inspirowane metodą, twórczością i postacią Jana Dormana - mówi Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Sam Dorman był osobowością istotną i ważną. Był niezwykłym nowatorem i wizjonerem. - Planujemy wydać - być może jeszcze w tym roku - zbiór wszystkich jego tekstów - dodaje Gietzky.

Każdy, kto przystąpi do ogłoszonego konkursu, będzie musiał najpierw poczytać o metodzie Dormana, o nim samym oraz o jego teatralnym świecie.

Konkurs nazwano "Debiut u Dormana" nie dlatego, że dotyczy wyłącznie debiutantów, lecz, że tekst będzie debiutował właśnie w teatrze Dormana. - Chodzi o to, by była to sztuka, która nigdy nie była wystawiana ani publikowana. W konkursie może wystartować każdy piszący - twierdzi Gietzky.

Dla autora najlepszego tekstu przewidziano 5 tys. zł nagrody, ale nie to będzie z pewnością dla zwycięzcy największym trofeum - sztuka zostanie bowiem wystawiona na scenie TDZ.

Prace konkursowe można zgłaszać do 30 czerwca.

Kto zasiądzie w jury tego teatralnego talent show? Prace konkursowe oceniać będą: Laura Sonik - debiutantka - reżyserka zwycięskiego dramatu - PWST Wrocław, Magdalena Wierzbicka - kulturoznawca, Radosław Paczocha - dramaturg, Przemysław Pawlicki - aktor, reżyser, Stefan Szulc - aktor, dramaturg, przedstawiciel TDZ. Podobne konkursy były już organizowane w Poznaniu i Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji