Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Do teatru za 400 groszy

W sobotę 14 maja, w ramach akcji "Bilety za grosze", w trójmiejskich teatrach ruszy sprzedaż biletów za 400 groszy. Po ubiegłorocznych protestach, gdy każdy mógł nabyć aż 5 biletów, w tym roku jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

Po sukcesie ogólnopolskiej akcji "Bilety za 250 groszy" z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie organizuje kolejną odsłonę tej akcji. Tym razem są to "Bilety za 400 groszy", z uwagi na 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira, bilety kosztować będą właśnie symboliczne 400 groszy (4 zł). W akcji biorą udział trójmiejskie teatry.

Nieznacznie zmienią się zasady sprzedaży biletów. Po ubiegłorocznych protestach, gdy każdy mógł nabyć aż 5 biletów, w tym roku jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety. Sprzedaż biletów, które trzeba kupić osobiście w kasie teatru, ruszy w całej Polsce 14 maja, dokładnie tydzień przed terminem pokazu. Tak jak rok temu, nie ma możliwości rezerwacji biletów w specjalnej cenie.

Bardzo atrakcyjną ofertę przygotował Teatr Wybrzeże, który zaprosi widzów akcji "Bilety za grosze" na swój frekwencyjny fenomen - "Seks dla opornych" w reż. Krystyny Jandy (21 maja o godz. 20:30 na Dużej Scenie) oraz na styczniową premierę - "Kreację" w reż. Jarosława Tumidajskiego (21 maja, godz. 18 w Czarnej Sali i foyer Dużej Sceny). Bilety będą dystrybuowane 14 maja od godz. 14:00 w głównej kasie teatru.

- Mamy nadzieję, że w tym roku akcja spotka się z równie dobrym przyjęciem jak w ubiegłym roku, kiedy przed teatrem pojawiły się kilkudziesięciometrowe kolejki do kasy biletowej, a wszystkie miejsca na "Broniewskiego" rozeszły się w 20 minut. Dlatego w tym roku w ramach akcji pokażemy aż dwa tytuły - "Seks dla opornych" oraz "Kreację" i wierzymy, że nasi widzowie będą usatysfakcjonowani podobnie jak w ubiegłym roku - mówi Grzegorz Kwiatkowski z Teatru Wybrzeże.

Teatr Muzyczny w Gdyni w ramach akcji "Bilety za grosze" (tak oficjalnie nazywają się akcje Instytutu Teatralnego) 21 maja o godz. 19 pokaże na Nowej Scenie niepoprawny musical "Avenue Q" w reż. Magdaleny Miklasz. Sprzedaż biletów rozpocznie się 14 maja o godz. 12:00 i będzie prowadzona tylko w kasie Dużej Sceny.

- Gdy w styczniu dostaliśmy informację o tegorocznej akcji Instytutu Teatralnego, większość miejsc na musical "Shrek" na Dużej Scenie była już sprzedana, a w myśl regulaminu akcji cała widownia musi być dostępna dla posiadaczy promocyjnych biletów, nabytych bezpośrednio w kasie teatru 14 maja. W tej sytuacji zapraszamy widzów na Nową Scenę, na bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i widzów musical "Avenue Q" - mówi Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Do akcji ponownie dołączył także Miejski Teatr Miniatura, który z kolei zaprosi najmłodszych widzów na spektakl improwizowany dla dzieci "ImproLala", w którym to dzieci powiedzą aktorom Miniatury, co mają zagrać (21 maja, godz. 15). Zaś o godz. 19 zagrany będzie "Remus" w reż. Remigiusza Brzyka, jeden z "towarów eksportowych" Miniatury. Sprzedaż biletów 14 maja w godz. 10:00-15:00.

- W ramach akcji będzie można zobaczyć na Dużej Scenie nagradzany spektakl "Remus" a na Scenie Kameralnej improwizowane przedstawienie ImproLala. Sprzedaż biletów ruszy 14 maja, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc - potwierdza Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.

Ostatnim trójmiejskim teatrem, który włącza się do akcji jest Gdański Teatr Szekspirowski, który pokaże 21 maja koprodukcję Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Atelier w Sopocie - "Hamlet" w reż. Andre Hübnera-Ochodlo. Sprzedaż biletów 14 maja w kasach GTS rozpocznie się o godz. 14:00.

- Wspieramy przesłanie akcji "Bilety za grosze", bo jest szansą i zachętą do przyjścia do teatru. Zeszłoroczne zainteresowanie akcją utwierdziło nas w tym, że warto włączyć się w nią także w tym roku. Ponadto, tegoroczna edycja nawiązuje do 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira, dlatego też zdecydowaliśmy się zaprezentować spektakl szekspirowski - "Hamlet" Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie - mówi Magdalena Hajdysz z Teatru Szekspirowskiego.

O akcji "Bilety za grosze"

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji "Bilety za grosze" jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. W tym roku w akcji weźmie udział 90 teatrów z całej Polski.

Akcję finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje i koordynuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który w ubiegłym roku przeprowadził jubileuszową akcję "Bilety za 250 groszy".

- Zależało nam na tym, aby w wyjątkowym roku dla polskiego teatru otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie. W swojej historii teatr wielokrotnie udowadniał - zwłaszcza w momentach najtrudniejszych - że jest przestrzenią wspólną, przestrzenią, w której szczerze dyskutuje się o sprawach najważniejszych - wskazuje Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. - Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało. Dziś znów powtarzamy, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. W tym roku symboliczna cena biletu - 400 groszy - jest bezpośrednim nawiązaniem do przypadającej właśnie 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare'a.

Wszystkie bilety na wydarzenia w ramach akcji "Bilety za grosze" nabyć można tylko bezpośrednio w kasach teatrów za 400 groszy (4 zł) w sobotę 14 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji