Artykuły

Zakopane. Wystawa "Nineczka i Witkacy" u Kulczyckich

Wystawę o burzliwym związku małżeńskim Witkacego z Jadwigą z Unrugów oraz dotychczas nieprezentowane zabytkowe drzwi ze szkicami Jana Matejki będzie można zobaczyć podczas Nocy Muzeów w sobotę w Zakopanem.

Otwarcie wystawy pt. "Nineczka i Witkacy - Zginiemy marnie oboje bez siebie" zaplanowano na sobotni wieczór w galerii im. Kulczyckich Muzeum Tatrzańskiego na zakopiańskim Kozińcu.

Burzliwe małżeństwa Witkiewiczów trwało od wiosny 1923 r. do samobójczej śmierci Witkacego 18 września 1939 r. Na wystawie znajdą się fotografie w większości wykonane przez Witkacego przedstawiające artystyczne portrety jego żony Niny oraz wiele sytuacji z ich życia w Zakopanem, podczas wycieczek w Tatry oraz w jej mieszkaniu w Warszawie przy Brackiej 23.

- To kontynuacja ubiegłorocznych wystaw prezentujących dorobek artystyczny Witkacego. Poprzednio prezentowaliśmy twórczość Witkiewiczów - ojca i syna. Teraz chcemy zaprezentować tajemnicze i burzliwe życie małżeńskie Witkacego. Witkacy był uwikłany w liczne romanse, jednocześnie w listach do żony pisał o wielkich uczuciach do niej - powiedziała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

Atrakcją dla zwiedzających Zakopane podczas Nocy Muzeów mają być drzwi, na których krakowski mistrz malarstwa Jan Matejko naszkicował diabły.

Jak wyjaśniła dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, zabytkowe drewniane drzwi pochodzą z zakopiańskiego domu, w którym przebywał Matejko w 1885 r. Drzwi ze szkicem mistrza trafiły do Muzeum Tatrzańskiego najprawdopodobniej w 1901 r.

- Ten eksponat będzie po raz pierwszy prezentowany szerszej publiczności - dodała Wende-Surmiak. Prezentację zaplanowano w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach w godzinach od 20 do północy.

Ciekawie zapowiada się również wystawa archiwalnych fotografii Krupówek sprzed 100 lat. Plenerową wystawę ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego będzie można oglądać w dolnej części zakopiańskiego deptaku, w okolicy kościoła pw. św. Rodziny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji