Artykuły

Talar na ekranie, Deyna w Strefie Kibica

W częstochowskich Alejach znów nie ma czasu na nudę! Organizatorzy zaplanowali choćby muzyczną klasykę, filmowe spotkanie z Henrykiem Talarem, plenerowy spektakl Być jak Kazimierz Deyna grany w „Strefie kibica". Wstęp na wszystkie atrakcje organizowane w ramach miejskiej akcji jest wolny.

W niedzielę 26 czerwca o godz. 18.15 rozpocznie się „Podwieczorek z klasyką". Alejowy koncert odbędzie się na scenie przy „Dziewczynce z gołębiami" (jeśli pogoda nie dopisze — w Miejskiej Galerii Sztuki). Wystąpi Zespół Instrumentalny Instytutu Muzyki Akademii Jana Długosza. Początki działania zespołu sięgają 1994 r. Zespól występuje nieprzerwanie pod dyrekcją i opieką artystyczną dr hab. Lesława Podolskiego. Aktualnie tworzą go studenci śpiewający oraz grający na instrumentach dętych drewnianych, blaszanych, wiolinowych czy perkusyjnych. Podczas niedzielnego występu zabrzmią takie utwory, jak m.in. Piece of my heart Janis Joplin, Shape of my heart Stinga, Just the way you are Diany Krall, I got you Jamesa Browna czy Sultans of swing Dire Straits.

Poniedziałkowe popołudnie i wieczór częstochowianie mogą spędzić w ratuszu i odwachu. W pierwszym budynku na godz. 17 zaplanowano tam prelekcję prof. Bronisława Wołoszyna, emerytowanego pracownika Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Spotkanie nosi tytuł „Tajemniczy świat nietoperzy". Dwie godziny później odwach odwiedzi zaś herpetolog, czyli ekspert od płazów i gadów, Krystian Kawik. Bohaterami spotkania będą m.in.: pająk ptasznik, wij stonoga, karaczany, skorpiony, żółwie, iguana, kameleon i anakonda zielona.

Wtorek 28 czerwca będzie bardzo filmowy. O godz. 17.30, już po raz drugi w trakcie tegorocznych akcji „Aleje, tu się dzieje", odbędzie się pokaz najlepszych filmów 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima w Krakowie. Seansu organizowany jest w sali Ośrodka Promocji Kultury „Gaudę Mater" przy ul. Dąbrowskiego 1. Z kolei o godz. 19 warto przenieść się do Ośrodka Kultury Filmowej przy Al. NMP 64. Tam odbędzie się filmowe spotkanie z Henrykiem Talarem, wybitnym aktorem i byłym dyrektorem Teatru im. Mickiewicza. Najpierw wyświetlony zostanie dokument Do ludzi wróciłem — Talar, którego premiera odbyła się w ubiegłym roku, także w OKF-ie. Film wyprodukowany na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowa, stanowi relację z przygotowań do przedstawienia W starych dekoracjach, którym Talar uczcił w Częstochowie jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Za realizację filmu odpowiadała Magdalena Fijołek, za zdjęcia i montaż — Adam Bednarski, za muzykę zaś — Maciej „Kor" Korzeniewski. Potem odbędzie się przedpremierowy pokaz pierwszego krótkometrażowego filmu fabularnego w reżyserii częstochowianki Anny Kasperkiewicz. Główną rolę w Powrocie gra właśnie Henryk Talar, towarzyszą mu zaś Czesława Monczka, Marta Honzatko, Maciej Półtorak, Adam Hutyra i Antoni Rot. O godz. 20 rozpocznie się spotkanie z bohaterem „Filmowego wtorku" i twórcami filmów.

Na to wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki. Zainteresowanie było takie, że rozeszły się one w ciągu godziny. Organizatorzy uspokajają jednak tych, dla których ich zabrakło. Warto przyjść i usiąść choćby na dostawce.

Środa to dawka teatralnych wrażeń! Teatr im. Mickiewicza zaprezentuje w plenerze swoją doskonałą komedię Być jak Kazimierz Deyna Radosława Paczochy. Przedstawienie grane będzie o godz. 20 w „Strefie kibica" na pl. Biegańskiego. Opowieść o losach trzydziestokilkuletniego Polaka, który urodził się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił gola w meczu z Portugalią, wyreżyserował Gabriel Gietzky. W roli głównej wystąpi gościnnie Michał Chorosiński.

Ostatni czwartek czerwca to odsłona muzycznego cyklu „Michał Walczak zaprasza". Tym razem usłyszymy wokalistkę Katarzynę Mirowską i gitarzystę Mateusza Kowalczyka. Koncert odbędzie się na pi. Biegańskiego o godz. 19 (w razie deszczowej aury przeniesiony zostanie do klubu Tori.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji