Artykuły

Warszawa-Sokołowsko. Festiwal Hommage a Kieślowski

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na cykl wydarzeń, które będą towarzyszyć 6. edycji Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku 9-11 września.

Po raz pierwszy w historii festiwalu wybrane filmy będzie można zobaczyć także w Warszawie. W NInA zaplanowano pokazy sześciu festiwalowych obrazów, ale także transmisje debat i wystawę zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Obchody urodzin reżysera, które odbędą się 29 czerwca w siedzibie Instytutu, symbolicznie otworzą wrześniowe "Sokołowsko na Wałbrzyskiej".

W tym roku, w 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Narodowy Instytut Audiowizualny w szczególny sposób współpracuje z Fundacją Sztuki Współczesnej "In Situ" - inicjatorem i organizatorem festiwalu Hommage a Kieślowski, opiekunem i propagatorem twórczości reżysera.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski to wyjątkowy, jedyny na świecie festiwal filmowy dedykowany Krzysztofowi Kieślowskiemu i miłośnikom jego kina, który odbędzie się już po raz szósty pod honorowym patronatem Pani Marii Kieślowskiej.

Po raz pierwszy w historii festiwalu zaistnieje on poza Sokołowskiem - na ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Publiczność NInA będzie mogła obejrzeć sześć filmów, które znalazły się w programie Hommage a Kieślowski, a także śledzić na żywo, transmitowane w sali kinowej debaty z udziałem gości festiwalu.

Dzięki audiowizualnej technologii zbudujemy symboliczny most między malowniczą, położoną kilkanaście kilometrów od Wałbrzycha miejscowością, w której kilka swoich dziecięcych lat spędził Krzysztof Kieślowski, a warszawskim Służewem - gdzie kręcony był m.in. "Dekalog" - mówi Michał Merczyński, dyrektor NInA.

Szczególnym wydarzeniem, będącym zarazem zapowiedzią "Sokołowska na Wałbrzyskiej", będą obchody urodzin Kieślowskiego w siedzibie Instytutu. Już dziś, 29 czerwca od godz. 18.00 przypomniana zostanie jedna z części trylogii "Trzy Kolory" - "Czerwony", a także "Podwójne życie Weroniki" zaprezentowane w niezwykłej scenerii dziedzińca NInA. Wieczór uświetni spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera, a także wernisaż wystawy zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Urodziny Krzysztofa Kieślowskiego w NInA, 29 czerwca 2016

Gdyby Krzysztof Kieślowski żył, 27 czerwca 2016 roku skończyłby 75 lat. W środę 29 czerwca Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na bardzo wyjątkowy wieczór poświęcony reżyserowi. O godzinie 18.00 w sali kinowej Instytutu przypominany zostanie "Czerwony", ostatni film w karierze Kieślowskiego, który po ponad 20 latach od premiery zyskuje na nowo aktualność. Plan osobistej introspekcji przenika się tu z kontekstem społecznym - odpowiedzialności za zbiorowość, powiązania losu z wydarzeniami, na które nie mamy wpływu. W głównych rolach wystąpili Irne Jacob oraz Jean-Louisem Trintignant. Film otrzymał aż trzy nominacje do Oskara - za scenariusz, reżyserię i zdjęcia.

Po projekcji odbędzie się niezwykłe spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera wokół aktualności "Trzech kolorów", m.in. tego czy możliwe jest utrzymanie triady wartości "wolność, równość, braterstwo" w rzeczywistości współczesnej Europy. W spotkaniu, które poprowadzi Grażyna Torbicka, udział wezmą: Artur Barciś, Krzysztof Bednarski, Violetta Buhl, Andrzej Jurga, Maja Komorowska, Bogusław Linda, Magdalena Łazarkiewicz, Dorota Paciarelli, Jacek Petrycki, Krzysztof Piesiewicz, Irena Strzałkowska, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi i Michał Żarnecki.

O 21.15 w przestrzeni Café Gorączka odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, będącej wyborem fotosów z planu, migawek z życia prywatnego i zawodowego, w którym Kieślowski pokazany jest jako człowiek wśród innych ludzi - znajomych, współpracowników, w skupieniu, zadumie, zmęczeniu. Wystawę w siedzibie NInA będzie można oglądać do 12 września.

Zwieńczeniem wieczoru będzie plenerowy pokaz "Podwójnego życia Weroniki", pierwszego filmu reżysera zrealizowanego poza granicami Polski. Film wyprodukowany w 1991 roku, według krytyków, otworzył nowy rozdział w twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Na Festiwalu Filmowym w Cannes film został uhonorowany potrójnie: nagrodą dla Irne Jacob za najlepszą rolę kobiecą, nagrodą FIPRESCI dla Krzysztofa Kieślowskiego oraz nagrodą Jury Ekumenicznego. Pokaz na zielonym dziedzińcu NInA rozpocznie się o godz. 21.30. Warto zabrać dokument ze zdjęciem - będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek. W razie niesprzyjającej pogody, pokaz filmu odbędzie się w sali kinowej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Partnerem urodzin Krzysztofa Kieślowskiego w NInA jest Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ".

"Sokołowsko na Wałbrzyskiej", 9-11 września 2016, Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa

Dzięki współpracy Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" i Narodowego Instytutu Audiowizualnego, partnera festiwalu, część wydarzeń będzie dostępna także w stolicy. Warszawska publiczność będzie mogła śledzić debaty z gośćmi, dzięki transmisjom w siedzibie Instytutu. Równolegle w Sokołowsku i w NInA będzie można także obejrzeć następujące filmy:

"Bez końca", reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1984 (103 min.)

Filmowe rozliczenie Krzysztofa Kieślowskiego ze stanem wojennym w Polsce i zarazem pierwszy film, którego scenariusz współtworzył Krzysztof Piesiewicz. Wdowa po adwokacie broniącym uwięzionych opozycjonistów nie może pogodzić się ze śmiercią męża. Wciąż odczuwa jego duchową obecność i wpływ na otaczającą rzeczywistość.

"Fuocoammare. Ogień na morzu", reż. Gianfranco Rosi, Włochy, Francja 2015 (108 min.)

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie dokument Gianfranco Rosiego opowiada o życiu na włoskiej wyspie Lampedusa podczas europejskiego kryzysu migracyjnego. Znakomity reżyser przypatruje się zarówno ludziom, którzy desperacko i w dramatycznych okolicznościach pokonują Morze Śródziemne, by dostać się na wyspę, jak i jej rdzennym mieszkańcom. Przepiękny, wzruszający obraz pokazujący życie w trudnym i pełnym wyzwań czasie.

"Já, Olga Hepnarová", reż. Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Czechy, Polska, Słowacja 2016 (106 min.)

Oparta na faktach historia Olgi Hepnarovej - młodej Czeszki, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w grupę stojących na przystanku tramwajowym ludzi. Jak potem zeznała, jej celem była zemsta na społeczeństwie. Hepnarová była ostatnią kobietą w Czechosłowacji, wobec której zastosowano karę śmierci.

"Bracia", reż. Wojciech Staroń, Polska 2015 (70 min.)

Dokument o braterskiej miłości i wspólnym przeżywaniu starości. Bohaterami kręconego przez 7 lat obrazu są Mieczysław i Alfons Kułakowscy. Ich drogi życiowe pozostają nierozerwalnie splecione, począwszy od dzieciństwa na Kresach, przez zsyłkę na Syberię, po los repatriantów na Mazurach. "Dla mnie to jest film o szukaniu piękna w życiu. O tym, że samo życie jest dziełem sztuki" - mówił o filmie reżyser Wojciech Staroń. Obraz został nagrodzony na festiwalach w Locarno, Lipsku i Mińsku.

"Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim" ("Begegnung mit Krzysztof Kieslowski"), reż. Andreas Voigt, Niemcy 1995 (45 min.)

Lothar Kompatzki i Andreas Voigt rozmawiają z Krzysztofem Kieślowskim o powodach, dla których reżyser "Dekalogu" tworzył filmy, o odpowiedzialności dokumentalisty i kamerze jako "bardzo niebezpiecznym narzędziu". Kieślowski porusza również osobiste wątki, takie jak strach czy pesymizm życiowy i tłumaczy, dlaczego zdecydował się zakończyć swoją karierę reżyserską.

"Adwokaci - niemiecka historia" ("Die Anwälte - Eine deutsche Geschichte"), reż. Birgit Schulz, Niemcy 2009 (97 min.)

Punktem wyjścia filmu jest fotografia z początku lat 70. przestawiająca trzech mężczyzn siedzących w jednej z berlińskich sal sądowych. Są to Otto Schily, Hans-Christian Ströbele i Horst Mahler - wszyscy byli wówczas adwokatami lewicowej pozaparlamentarnej opozycji. Mahler siedzi na ławie oskarżonych, a Schily i Ströbele są jego obrońcami. Tym, co łączyło w owym czasie tych trzech mężczyzn, była walka o ich wizję lewicowej sprawiedliwości oraz fakt, że podejmowali ryzyko, aby otwarcie solidaryzować się z ludźmi uważanymi za wrogów państwa - przedstawicielami radykalnej lewicowej Frakcji Czerwonej Armii. Republika Federalna Niemiec była w ich oczach ciemiężycielką politycznej wolności i wasalką USA. Dziś Ströbele pozostaje niezachwianym lewicowcem, Schily stał się przedstawicielem konserwatywnego mieszczaństwa, a Mahler - ekstremalnej prawicy. Nie byłoby już możliwe zebrać wszystkich trzech na jednej fotografii. Film podąża za biografią trzech przedstawicieli jednej generacji, którzy wyrośli z tej samej rzeczywistości, ale życie zaprowadziło ich w skrajne narożniki niemieckiej sceny politycznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w NInA jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji