Artykuły

Gdańsk. Znamy jurorów SzekspirOFF

Od 29 lipca do 7 sierpnia, jurorzy SzekspirOFF, Jadwiga Możdżer, Paweł Aigner i Adam Orzechowski obejrzą 25 wydarzeń artystycznych, które zakwalifikowały się do tegorocznej edycji konkursowej offowego nurtu towarzyszącego XX Festiwalowi Szekspirowskiemu.

Pośród finalistów rozdysponują łączną pulę nagród 16.400 PLN. Laureatów poznamy ostatniego dnia Festiwalu na uroczystym wręczeniu nagród, które odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim ok. godz. 22.30.

Tegoroczny SzekspirOFF, nurt towarzyszący 20. edycji Festiwalu Szekspirowskiego, po raz pierwszy ma charakter konkursowy. SzekspirOFF 2016 to 34 prezentacje, w których weźmie udział ponad 100 artystów z całej Polski, ale również Australii, Wielkiej Brytanii czy Rumunii.

W programie - małe formy teatru dramatycznego, teatr lalkowy, teatr tańca, happening, musical, koncert, stand-up, kabaret oraz filmy. Pojawią się również spektakle z pięciu wyższych szkół teatralnych z Polski. Dodatkowo 5.08 o godz. 14.00 w Teatrze w Oknie zaprezentujemy lalkową niespodziankę dla najmłodszych widzów.

Wydarzenia artystyczne będą odbywać się w siedmiu różnych lokalizacjach w całym Trójmieście: Teatrze w Oknie, w murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (tam zbudujemy dodatkowo scenę kabaretową, na której wieczorami odbywać się będą spektakle komediowe), na scenie Teatru Gdynia Główna, w Młodym Byronie (Dworek Sierakowskich w Sopocie), w Restauracji San Marco w Gdańsku przy ul. Długiej 4 oraz na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Koordynatorem tegorocznej edycji SzekspirOFF jest Krzysztof Grabowski.

***

JURORZY:

Jadwiga Możdżer - aktorka, tancerka, reżyser, muzyk i choreograf. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, Podyplomowego Studium Teatru Dzieci i Młodzieży przy tejże uczelni. Odtwórczyni Szekspirowskiej Julii w "Romeo i Julia" w reż. Stanisława Nosowicza - spektaklu prezentowanego w teatrach oraz zamkowych wnętrzach i plenerach w ramach "Wielkiej Trasy Zamkowej". Odtwórczyni Ofelii oraz Audrey w musicalowym spektaklu "Gramy Szekspira" w reż. Józefa Skwarka. A także m.in. tytułowa bohaterka "Ani z Zielonego Wzgórza" L.M. Montgomery w reż. St. Nosowicza, Karen w "Czerwonych Pantofelkach" P. Kestera w reż. R. Matusza, Pazia w "Marii Stuart" Juliusza Słowackiego w reż. Ryszarda Majora, Anieli w "Ślubach Panieńskich" Aleksandra Fredry w reż. Jana Machulskiego, Beryl w "Komedii sytuacyjnej" J. Mortimera, B. Cooke'a w reż. Sylwestra Chęcińskiego i innych.

Laureatka stypendium Rządu Republiki Indonezji - studiowała taniec tradycyjny, charakteryzację i historię kostiumu w największej uczelni artystycznej na Centralnej Jawie (Institut Seni Indonesia). Koncertowała oraz realizowała międzynarodowe projekty teatralne z artystami w Indonezji. Jej innowacyjne projekty masek, choreografie oraz rekonstrukcje indonezyjskich kostiumów antycznych nagrodzone zostały prolongatą stypendium w Instytucie Seni Indonesia. Za pracę z dziećmi i nauczycielami uhonorowana została w roku 2003 nagrodą Centrum Edukacji Dziecka "Yogya Kids - An Inspiration for Our Teachers" w Indonezji.

Jej projekty artystyczno-edukacyjne niejednokrotnie nagradzane były stypendiami Ministra Kultury, Stypendiami Marszałkowskimi, Stypendiami Kulturalnymi Miasta Gdańska. Autorka i realizator programów edukacyjnych, mi.in: "Mozart dla dzieci" w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Mozartiana". Autorka projektu MISSA FLORES, Akademia Młodej Sztuki, Jelitkowskiego Festiwalu Radości. Lider artystyczny Wrocławskiego półfinału Brave Kids 2014. Pomysłodawczyni projektu "Ogród Sztuk" realizowanego na Uniwersytecie Gdańskim. Założycielka i choreograf Teatru Tańca Sendratari Damai. Koncertuje w repertuarze tańców indonezyjskich, publikuje opracowania naukowe.

--

Paweł Aigner - aktor, reżyser, pedagog. Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. W latach 1993-2004 związany z Białostockim Teatrem Lalek. Za role w spektaklach swej macierzystej sceny otrzymał wiele nagród, m. in. nagrodę za rolę tytułową w przedstawieniu "Guliwer" Johnatana Swifta na III Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek w 2006 r. oraz na XVIII Opolskim Festiwalu Teatrów Lalek w 1996 r., nagrodę za rolę Zerzabelli w "Paradach" J. Potockiego podczas II Biennale "Lalki w Berlinie".

Reżyserią zajął się pracując nad inscenizacją "Kandyda czyli optymizmu" wg Woltera w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu, a następnie w Teatrze Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie. Przedstawienie zdobyło Grand Prix na IX Festiwalu Komedii TALIA - dla przedstawienia "Kandyd czyli optymizm". Za realizację "Zielonego wędrowca" L. Bierdiajewskiej w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku Białej otrzymał w 2006 r. m. in. Złotą Maskę za Najlepszy Spektakl Roku dla Dzieci, II nagrodę zespołową dla realizatorów i wykonawców w ramach XII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 roku na XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Lalek wyreżyserowany przez niego spektakl "Najmniejszy bal świata" (Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu) zdobył nagrodę dla najlepszego przedstawienia. Przyznano mu również nagrodę za reżyserię i rolę Drakuli Nosferata w przedstawieniu "Krwawa jatka" Teatru Coincitentia. Na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza prowadził zajęcia z pracy ciałem oraz zadań aktorskich, wykładał również na Wydziale Wokalno - Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

--

Adam Orzechowski - reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-2005 dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2006 roku dyrektor Teatru Wybrzeże. Powołał do życia Festiwal Prapremier i przegląd Wybrzeże Sztuki. Jako dyrektor naczelny i artystyczny stoi za jednym z największych sukcesów gdańskiej sceny od lat. Reżyserował teksty klasyczne i współczesne w teatrach całej Polski, m.in. SZALEŃSTWO WE DWOJE Eugene Ionesco w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, AKTORA Bogusława Schaeffera w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu, PRZERŻNĄĆ SPRAWĘ Davida Mameta w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, NIEPOROZUMIENIE Alberta Camusa w Teatrze Polskim w Warszawie, CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, BOGA Woody'ego Allena w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, OŻENEK Nikołaja Gogola w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, DZIEŃ DOBRY I DO WIDZENIA Athola Fugarda w Teatrze Polskim w Poznaniu, DZIADY Adama Mickiewicza w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, POSKROMIENIE ZŁOŚNICY Williama Shakespeare'a w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, I. ZNACZY INNA Andreasa Sautera i Bernharda Studlara oraz SKÓRZANĄ MASKĘ Helmuta Kraussera w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Jako etatowy reżyser (w latach 1993-1996) Teatru Wybrzeże w Gdańsku wyreżyserował tam m.in. MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ Gabrieli Zapolskiej i WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU Williama Shakespeare'a. W ostatnim 10-leciu na gdańskiej scenie zrealizował m.in. INTYMNE LĘKI Alana Ayckbourna, FARSĘ Z WALWORTH Endy Walsha, WIELE HAŁASU O NIC Williama Shakespeare'a, OŻENEK Nikołaja Gogola, TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP Charlesa Ludlama, PER PROCURA Neila Simona, FAZĘ DELTA Radosława Paczochy, BABĘ CHANEL Nikołaja Kolady, spektakl (G)DZIE-CI FACECI, wielokrotnie nagradzanego BRONIEWSKIEGO Radosław Paczochy (m.in. Nagroda dla najlepszego spektaklu na 21. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi oraz drugie miejsce w plebiscycie na najlepszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski), MURZYNA WARSZAWSKIEGO Antoniego Słonimskiego oraz PEŁNIĘ SZCZĘŚCIA Charlesa den Texa i Petera de Baana. Jego ostatnią realizacją jest spektakl TANGO ŁÓDŹ Radosława Paczochy wystawiony na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, który otrzymał Nagrodę publiczności dla najlepszego spektaklu na 22. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Adam Orzechowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień artystycznych m.in. nagrody Gazety Wyborczej POMORSKI SZTORM w kategorii CZŁOWIEK ROKU, Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji