Artykuły

Warszawa. Glińska wyreżyseruje spektakl w rocznicę Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o północy, już tradycyjnie rozpocznie się widowisko poświęcone pamięci bohaterom Powstania Warszawskiego. Jego reżyserię dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski zaproponował tym razem Agnieszce Glińskiej.

Znakomita reżyserka, a do niedawna dyrektor artystyczna Teatru Studio, przygotowuje 35-minutowy spektakl zatytułowany "Gdzie ty idziesz, dziewczynko". To będzie spojrzenie na Powstanie okiem kobiet. W scenariuszu wykorzystano poezję Anny Świrszczyńskiej oraz wspomnienia uczestniczek walk 1944 roku.

- Koncentrujemy się na osobistych przeżyciach kilkunastoletnich sanitariuszek i łączniczek - mówi Agnieszka Glińska. - Pragniemy wydobyć je z niepamięci, przyjrzeć się Powstaniu z ich perspektywy. Sięgając po poezję, muzykę, taniec współczesny i fragmenty wspomnień, chcemy sprawdzić, jak ta perspektywa wpłynie na nasze dotychczasowe wyobrażenia o Powstaniu.

W trakcie przygotowań do tego projektu reżyserka doszła do wniosku, że zamknięta forma spektaklu nie przystaje do opowieści daleko przekraczających nasze doświadczenia. Dlatego też całość przyjęła charakter otwartej instalacji teatralnej wpisanej w przestrzeń Muzeum Powstania Warszawskiego.

Według historyków liczba kobiet biorących czynny udział w Powstaniu Warszawskim stanowiła około jednej piątej wszystkich jego uczestników. W większości były to młode dziewczyny, często nastolatki. Ich doświadczenia wciąż pozostają w cieniu prowadzonych do dziś rozważań i dyskusji, na marginesie oficjalnie opowiadanych historii.

Instalacja teatralna "Gdzie ty idziesz, dziewczynko" zostanie też zagrana między 2 a 5 sierpnia. Będzie ją można wówczas obejrzeć trzykrotnie każdego wieczoru, o 19.00, 19.45 i 20.30 W obsadzie znaleźli się zaś: Małgorzata Biela, Mateusz Bieryt, Karolina Burek, Izabela Chlewińska, Zuzanna Czerniejewska, Magdalena Fejdasz, Łukasz Lewandowski, Irena Melcer, Weronika Nockowska, Weronika Pelczyńska, Łukasz Przytarski, Paulina Puślednik, Patryk Szwichtenberg, i Marcin Wojciechowski.

Dyrektor Jan Ołdakowski poinformował przy okazji przygotowań do premiery, że Muzeum od dłuższego czasu stara się ustalić nazwiska wszystkich ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego. Mimo dziewięcioletniej pracy historyków i archiwistów oraz ich ogromnego zaangażowania wciąż wiele nazwisk pozostaje nieznanych. Dyrektor bardzo liczy więc na pomoc warszawiaków. 1 sierpnia Muzeum uruchomi w tym celu specjalny portal.

Każdy, kto odwiedzi stronę www.1944.pl, będzie mógł znaleźć poszerzone informacje o ofiarach Powstania, a także aktualizować i poprawiać zawarte w bazie dane. Uwagi te będą następnie poddawane weryfikacji przez grono historyków i udostępniane opinii publicznej. Tak powstanie jeszcze dokładniejsza i nieustannie aktualizowana lista mieszkańców Warszawy, który padli ofiarą niemieckiego okupanta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji