Artykuły

Warszawa. "Ripley pod ziemią" Rychcika w Teatrze Studio

Premiera spektaklu "Ripley pod ziemią", kryminału z fałszerstwem sztuki w tle, odbędzie się 14 września w warszawskim Teatrze Studio. - Ripley wciela się w postać zmarłego malarza i zaświadcza o oryginalności swoich prac - mówi reżyser Radosław Rychcik.

Nowy spektakl Rychcika, jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów teatralnych, to druga część "ripleyady" amerykańskiej pisarki Patricii Highsmith oraz druga, po zeszłorocznym "Utalentowanym panie Ripleyu", odsłona cyklu na scenie stołecznego Teatru Studio.

Jak powiedział Rychcik podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami "ten "Ripley" jest już starszy, w jego życiu panuje pozorny spokój".

- Ma żonę, osiedlił się w uroczej podparyskiej rezydencji Belle Ombre i prowadzi wiejskie życie. Prowadzi jednak interesy i konszachty z rynkiem sztuki - szczególnie z rynkiem malarskim. Zakłada spółkę Derwatt Ltd, podrabiającą obrazy. Pewien kolekcjoner sztuki Murchison przyjeżdża z Ameryki i zaczyna zadawać jednak niewygodne pytania tej spółce. Wszystko oczywiście jest na głowie Toma. Dowodzi wszystkim, siedząc w tym domu, poprzez telefony, przyjmowanie różnych dziwnych gości - kreślił zarys fabuły reżyser.

Akcja powieści Highsmith, wydanej w 1970 r., rozgrywa się we francuskiej prowincji, w Londynie i Paryżu; twórcy spektaklu dodają do tych lokalizacji warszawski Pałac Kultury i Nauki, a także miejsca znane z historii filmu i telewizyjnych seriali. W spektaklu "gra" także kopia obrazu Jurry Zielińskiego "Martwych nadzieja", namalowanego w 1974 r. Oryginał znajduje się w zbiorach Galerii Studio.

- Ripley ma zadanie wcielenia się w postać zmarłego malarza Derwatta i udawać przed publicznością, że ma się zupełnie dobrze. I, co ważniejsze, może zaświadczyć o oryginalności swoich prac. W naszym

"Ripleyu" widz będzie mógł usłyszeć także komentarze do ostatnich wydarzeń politycznych, wydarzeń w Anglii czy zamachów terrorystycznych - podkreślił reżyser.

Scenografka spektaklu Anna-Maria Kaczmarska podkreśliła, że - podobnie jak przypadku "Utalentowanego pana Ripleya", "znów w przestrzeni wizualnej spektaklu zobaczymy rebus, a uważny widz zostaje zaproszony do śledzenia licznych cytatów z historii sztuki i kina".

W spektaklu występują: Maria Dębska, Agata Góral, Irena Jun, Dorota Landowska, Natalia Rybicka, Marcin Bosak, Stanisław Brudny, Tomasz Nosiński, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Żołądkowicz, Piotr Żurawski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji