Artykuły

Warszawa. Premiery teatralne w stolicy

23 września w Teatrze Polonia odbędzie się premiera "Zabawy" w reż. Izy Kuny, natomiast 24 września w stołecznych teatrach będzie można zobaczyć trzy premiery - "Wściekłość" w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze Powszechnym, "Jeden gest" w reż. Wojtka Ziemilskiego w Nowym Teatrze oraz "Dogville" w reż. Marka Kality i Aleksandry Popławskiej w Teatrze Syrena.

Jesień to czas teatralnych premier. Dlatego przygotowaliśmy dla was zestawienie ciekawych propozycji warszawskich teatrów.

1. "Zabawa", Teatr Polonia

Debiutancki spektakl w reżyserki Izy Kuny to opowieść o nie do końca sielankowej rodzinie. Akcja rozpoczyna się na Mazurach w Wigilie Bożego Narodzenia, gdzie Ola i Robert spędzają święta.

"Zakrapiana Wigilia nie upływa w dobrej atmosferze, na wierzch wychodzą wzajemne pretensje, sytuacji nie pomaga fakt, że dorastająca córka Oli - Klaudia po kłótni z Robertem nie chce wyjść ze swojego pokoju i usiąść do kolacji". Ot normalne rodzinne potyczki. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że w domu pojawia się tajemniczy gość. Kim jest? Tego dowiemy się pod koniec września.

Reżyseria: Iza Kuna

premiera: 23 września

***

2. "Wściekłość", Teatr Powszechny

Trzeba przyznać, że austriacka noblistka - Elfriede Jelinek z pewnością nie boi się krytyki. Znana z poruszania trudnych tematów i bezkompromisowości dotyka sfer najbardziej rażących. Jej najnowsza sztuka "Gniew" została napisana pod wpływem emocji, kiedy świat dowiedział się o zamachu w redakcji pisma "Charlie Hebdo" oraz po zabiciu czterech klientów sklepu z żywnością koszerną. "Tym, którym mówi we Wściekłości jest indywidualny głos, najczęściej jednak jest to "my", które płynnie przechodzi ze strony ofiar na stronę bojowników." Jelinek ,która podjęła się jednego z najbardziej palących problemów XXI w. Przekonuje ,że "Gniew będziecie wykrzykiwać to w jedną, to w drugą stronę, niezależnie od tego, jakiego sortu jesteście i jacy wściekli jesteście". Sztuka "Gniew" to opowieść o emocjach i ludziach- o nas, czyli wszystkich tych którzy czują.

Reżyseria: Maja Kleczewska

Premiera: 24 września

***

3. "Jeden Gest", Nowy Teatr

Najnowszy projekt Wojtka Ziemilskiego z pewnością nie obejdzie się bez echa. Reżyser poruszy pomijany problem funkcjonowania osób głuchych w społeczeństwie i z pewnością zmusi nas tym do refleksji. Jak podkreśla "Interesuje mnie tu komunikacja - przekazywanie (i wytwarzanie, przetwarzanie) wiedzy, emocji, kultury. Jeśli język określa rzeczywistość ("Granice mojego języka są granicami mojego świata", jak to opisuje Wittgenstein), to czego możemy dowiedzieć się o świecie z języków Głuchych? Co w ich doświadczeniach komunikacji jest uniwersalne, a co - wyjątkowe? (I jakim cudem nikt z moich przyjaciół nie ma Głuchych przyjaciół?)" Odpowiedzi na te pytania będziemy mogli szukać już w tym miesiącu kiedy to ruszy premiera spektaklu.

Reżyseria: Wojtek Ziemilski

Premiera: 24 września

***

4. "Dogville", Teatr Syrena [na zdjęciu]

"Dogville" to sztuka oparta na autorskim filmie Larsa Von Triera o tym samym tytule. Zarówno tak jak w filmie tak i w przełożonym na sztukę spektaklu wystąpią znakomici aktorzy. "Dogville" to dramat połączony z horrorem. Opowiada historię młodej kobiety- Grace, która ucieka przed bandą gangsterów do małego miasteczka. Społeczność ciepło przyjmuje obcą kobietę, na co ta w ramach podziękowania proponuje pomoc w drobnych pracach. Wszystko się zmienia, kiedy po pewnym czasie mieszkańcy odczują przewagę nad uległą kobietą. Coraz częściej zaczną wykorzystywać kobietę na wszelkie sposoby, traktując jak niewolnicę. W niegdyś małym, gościnnym miasteczku rusza machina okrucieństwa, która zbierze potworne żniwo.

Reżyseria: Marek Kalita, Aleksandra Popławska

Premiera: 24 września

***

5. "Princess Ivona", Teatr Syrena

"Princess Ivona" to sztuka jedyna w swoim rodzaju. Stworzona jako praca dyplomowa studentów amerykańskiego Williams College, rok później została wystawiona jako jedyna taka inscenizacja na Manhattanie. Sztuka stworzona na podstawie "Iwony, księżniczki Burgundy" Witolda Gombrowicza oczarowała widzów. Do współpracy zaproszono zarówno gwiazdy polskiego jak i światowego kina. Na scenie wystąpią Barbara Wrzesińska i Daniel Olbrychski. Sztuka, jak przystało na dzieło Gombrowicza będzie przepełniona elementami groteski i niecodziennym humorem. Opowiadać będzie historię księcia Filipa, który zaręcza się z nieurodziwą, pokraczną i pozbawioną wdzięku Iwoną. Książę uważa się za człowieka wolnego, nie poddającego się przyziemnym konwenansom dlatego nie widzi powodu, by jego przyszła żona musiała być piękna. Niespodziewanie okazuje się, że nieapetyczna Iwona zakochuje się w następcy tronu, a on czuje się zobowiązany do odwzajemnienia uczucia. Wywołuje to śmiech i żarty w całym dworze. Książę Filip zaczyna dostrzegać paradoks całej sytuacji i zamierza pozbyć się narzeczonej. Zachowanie Iwony rozbudza w rodzinie królewskiej kompleksy wobec własnych ułomności, w efekcie czego oni również chcą pozbyć się synowej. Czy im się uda?

Reżyseria: Omar Sangare

Premiera: 29 września

***

6. "Wizyta starszej pani", Teatr Dramatyczny

Czarny humor pisarza Friedricha Dürrenmatta wciąż jest w cenie! Sztuka z 1956 r. po raz kolejny zostanie wystawiona na deskach warszawskiego teatru. "Wizyta starszej pani" to dramat, horror i komedia w jednym. Opowieść o ludzkiej naturze, postawach i zachowaniach w obliczu zmian. Do zapomnianego, biednego miasteczka przyjeżdża jego dawna mieszkanka- Klara Zachanassian. Rozbudza to nadzieje w miejscowych, którzy w przyjeździe bogaczki upatrują szanse zmian. Najwyższe rangą osoby w mieście, zastanawiają się, jak skłonić miliarderkę do pomocy miasteczku. Wpadają na pomysł, aby zadanie to zostało powierzone byłemu kochankowi Klary. Niespodziewanie okazuje się, że pani Zachanassian sama deklaruje, że ofiaruje na rzecz miasteczka miliard: połowa na potrzeby osady, a połowa dla ludności. Stawia jednak jeden warunek - należy zabić jej dawnego ukochanego. Czy mieszkańcy skuszą się wejść na drogę przestępstwa w zamian za dostatnie życie? Jakie pobudki ma Klara Zachanassian? Co stanie się z dawnym kochankiem? Tego wszystkiego dowiecie się już pod koniec września.

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski

Premiera: 30 września

***

7. "Chłopcy", Teatr Polonia

Przebojowa sztuka "Chłopcy" Stanisława Grochowiaka znowu zostanie przeniesiona na deski teatru! Akcja rozgrywa się w domu spokojnej starości prowadzonym przez siostry zakonne, gdzie jedna z nich próbuje wprowadzić rządy silnej ręki i dyscyplinę. W opozycji do despotycznych rządów staje kilkoro pacjentów. Przywódcą buntowników jest Kalmity, którego niespodziewanie zabiera do domu jego młodsza żona. "Sztuka Stanisława Grochowiaka to ciepła, pełna humoru opowieść o walce starszych z młodszymi o prawo do zachowania odrobiny szacunku i wolności."

Reżyseria: Mirosław Gronowski

Premiera: 18 listopada

***

8. "Matka Courage i jej dzieci", Teatr Narodowy

Również w listopadzie będziemy mogli obejrzeć jedną z najgłośniejszych sztuk Bertolta Brechta. Sztuka pokazana po raz pierwszy w 1941 r., wystawiana w największych miastach na cały świecie wciąż nie traci na wartości. Opowiada o wojnie trzydziestoletniej i jest ostrzeżeniem autora przed złem jakie niesie ze sobą wojna. Tytułowa Matka Courage, to Anna Fierling - markietanka. Podąża za armią wraz z trojgiem swych dzieci. W przeciwieństwie do większości ludzi, nie widzi w wojnie nieszczęścia, wręcz przeciwnie- zbawienie. Wie ,że dzięki swojemu sprytowi i przebiegłości jest w stanie się wzbogacić i wyżywić dzieci. Aby przeżyć nie gardzi przekupstwem, pochlebstwem i oszustwem. Stawia na większe dobro wobec którego jest w stanie wyrzec się własnego syna. "Matka Courage i jej dzieci" to sztuka pełna dramatów, opowieść o losie szarych ludzi i o ich wypaczeniu moralnym w obliczu nieszczęścia.

Reżyseria: Michał Zadara

Premiera: 26 listopada

***

9. "Wdowy z Vrindavan", Teatr Powszechny

Wstrząsająca wizyta w Indiach polskiego reżysera Łukasza Chotkowskiego i dramatopisarki Magdy Fertacz zdeterminowała ich do napisania tekstu do nowej sztuki. Para skupiła się na najbardziej palącym problemie tego wielobarwnego kraju, a mianowicie wokół sytuacji społecznej wdów. Indie jako kraj religijny jest pełen kontrastów, a tradycje jakie tam panują wciąż bulwersują światową opinię społeczną. Tamtejsze kobiety po śmierci swoich małżonków pielgrzymują do miasta Vrindavan, w którym dzieciństwo miał spędzić Kryszna. Pozostawione samym sobie, żyją w skrajnych warunkach, opuszczone przez rodziny, bez środków do życia. Jak przekonują, spektakl "ma być fuzją dwóch wrażliwości: polskiej i indyjskiej, i przedstawić sytuację hinduskiej żony po śmierci męża". Sztuka ma na względzie zwrócenie uwagi na los wdów, które poprzez utarte przekonania od pokoleń samotnie umierają w ubóstwie.

Reżyseria: Łukasz Chotkowski

Premiera: listopad

***

10. "Czarodziejski flet", Teatr Wielki Opera Narodowa

"Czarodziejski Flet" to dwuaktowa opera w języku niemieckim z librettem Emanuela Schikanedera i muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta. To ostatnia opera austriackiego mistrza uważana za jedną z najwybitniejszych. Spektakl od pierwszej premiery w 1791 r. cieszył się ogromną popularnością ,a sam Mozart mówił o niej "Kiedy siadam do fortepianu, żeby zaśpiewać coś z mojej opery, to zaraz muszę przerwać - zbyt wielkie to robi na mnie wrażenie". Spektakl opowiada losy młodego księcia Tamino, który rusza na uwolnienie córki Królowej Nocy - Paminy. Otrzymuje czarodziejski flet, który ma go chronić przed wszelkimi niebezpieczeństwami, a towarzyszyć mu będzie Papageno, właściciel cudownych dzwonków. W drodze do celu będą musieli zmierzyć się z wieloma przeszkodami i przeciwnościami losu. Czy im się uda? Tego dowiemy się na początku grudnia.

Premiera: 11 grudnia

***

11. "Bydło", STUDIO teatrgaleria

Współczesny obraz w reż. Jacka Poniedziałka na podstawie dramatu Szczepana Orłowskiego. To opowieść o "radykalizacji postaw, podążaniu za "mocnymi ludźmi", którzy zaprowadzą porządek, pogardzie współczesnych społeczeństw dla politycznej poprawności czy zwykłej przyzwoitości, lęku przed obcymi, zohydzeniem wszelkich autorytetów, rozhuśtaniem nastrojów roszczeniowych i klaustrofobicznym egoizmem." Opowieść o ludziach myślących, żyjących w ciągłej frustracji, czujących wszechogarniającą bezradność. Historia dramatycznego szukania na nowo swojego "ja".

Reżyseria: Jacek Poniedziałek

Premiera: 16 grudnia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji