Artykuły

Nowe otwarcie Teatru Osterwy

Wielka parada ulicami Lublina, nocne zwiedzanie teatru i przymierzanie kostiumów ze spektakli. Załoga największej lubelskiej sceny zaprasza na akcję „Otwórz Osterwę". — Chcemy w ten sposób wyjść z ofertą teatru do mieszkańców i pokazać, że teatr otwiera się na widzów — mówi Dorota Ignatjew, dyrektor instytucji.

Akcja „Otwórz Osterwę" to wyjątkowe powitanie nowego sezonu na największej i najpopularniejszej scenie w naszym regionie. 8 października teatr dosłownie wyjdzie do ludzi, a mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych przez zespół „Osterwy".

Wielka, kolorowa parada

— W ten sposób chcemy wyjść z ofertą teatru do mieszkańców i pokazać, że instytucja otwiera się na widzów. To także moje powitanie z Lublinem i jego mieszkańcami — mówi Dorota Ignatjew, która pełni funkcję dyrektora teatru od września. — Przy okazji chcemy przypomnieć postulaty naszego patrona Juliusza Osterwy, wielkiego reformatota polskiego teatru. Wielokrotnie powtarzał takie hasła jak: „Nie dla blichtru", „teatr bliżej widza" czy „zespołowość i otwartość na nowe doświadczenia". Te hasła będą nam przyświecały w codziennej pracy teatru — dodaje dyrektorka.

Akcja rozpocznie się w sobotę 8 października o godz. 10. Wtedy aktorzy, pracownicy i przyjaciele teatru w wielkiej, kolorowej paradzie przejdą przez miasto w kostiumach ze spektakli. Organizatorzy zachęcają do udziału w korowodzie wszystkich mieszkańców. Parada przejdzie na Miasteczko Akademickie i wróci na ul. Narutowicza.

W poszukiwaniu Melpomenka

Po powrocie w budynku teatru wszyscy chętni wezmą udział w warsztatach. Podczas zajęć plastycznych dzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat stworzą własne rekwizyty do spektaklu Książę i żebrak, a na warsztatach charakteryzatorskich uczestnicy zobaczą jak robi się sztuczne siniaki, krwiaki i rany. Następnie Jolanta Deszcz-Pudzianowska i Teresa Filarska, aktorki z obsady „Osterwy" w ramach akcji „Małe sztuczki" przeczytają dzieciom bajki. W programie będzie też m.in. zwiedzanie jednego z najstarszych budynków teatralnych w Polsce. — Spacerując po teatrze w poszukiwaniu Melpomenka, duszka teatru, w przystępnej formie dzieci poznają jego historię. Dowiedzą się też jak powstaje spektakl i co robią aktorzy kiedy nie ma ich na scenie. Zajrzymy też do teatralnych pracowni i garderób, gdzie będzie można zabawić się w aktorów, inspicjentów i suflerów — dodaje Ignatjew.

Po południu z kolei organizatorzy otworzą wszystkie teatralne szafy. Uczestnicy akcji będą mogli przebrać się za swoje ulubione postaci z repertuaru "Osterwy".

Zjawy byłych aktorów

O godz. 18 na scenie zobaczymy spektakl Pani Bovary w reżyserii Kuby Kowalskiego. Przedstawienie oparte na głośnej powieści Gustawa Flauberta opowiada historię Emmy Bovary, która od najmłodszych lat buduje swoje wyobrażenie o miłości i relacjach z innymi ludźmi na książkach. Jej los można porównać do historii z marnego romansu. Kobieta wychodzi za mąż i rodzi dziecko. To jednak nie daje jej spełnienia. W poszukiwaniu szczęścia wdaje się więc w kolejne romanse, żyje ponad stan, co doprowadza ją do bankructwa. Ostatecznie niespełniona i nieszczęśliwa połyka arszenik, decydując się w ten sposób na powolną i bolesną śmierć.

Pokaz poprzedzą warsztaty, podczas których organizatorzy wprowadzą uczestników w przestrzeń spektaklu i połączą tematy poruszane w przedstawieniu z doświadczeniami widzów. Zajęcia mają charakter praktyczny, więc warto ubrać się wygodnie. Ostatnim punktem programu będzie Nocne zwiedzanie teatru. - Pod osłoną nocy wraz z Anną Nowak, aktorką „Osterwy" przemierzymy zakamarki teatru, zajrzymy do kulisy i zobaczymy miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. Być może spotkamy też zjawy aktorów, którzy dawniej występowali na naszej scenie — zachęca dyrektorka.

Akcja „Otwórz Osterwę" odbędzie się w sobotę 8 października. Udział we wszystkich wydarzeniach (poza spektaklem) jest bezpłatny. Darmowe wejściówki są do odebrania w biurze organizacji i reklamy. Zarezerwowane wejściówki należy odebrać w kasie teatru do 5 października.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji