Artykuły

Gdańsk. Premiera sztuki Dei Loher w WL4

17 października w Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku odbędzie się polska prapremiera sztuki "Nad Czarnym Jeziorem" Dei Loher w reżyserii Doroty Androsz. Premiera jest zwieńczeniem projektu realizowanego w ramach Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction 2016.

Muzykę skomponował Adam Świtała, scenografię przygotował Mirek Kaczmarek, autorem video jest Jacek Szycht a kostiumy zaprojektowała i wykonała Iwona Tynda. Wstęp 10 zł oraz na zaproszenia. Ilość miejsc ograniczona.

Dwa małżeństwa spotykają się cztery lata po samobójczej śmierci ich dzieci. Okoliczności tragedii pozostają cały czas niewyjaśnione, piętrzą się znaki zapytania i wątpliwości. Zrozpaczeni rodzice odtwarzają minione zdarzenia, które są ciągle żywe w ich pamięci. Próbując odnaleźć odpowiedź na pytanie, kto sprowokował tę śmierć, zagłębiają się w coraz mroczniejsze emocje i wspomnienia. Swoiste śledztwo zamienia się w konfrontację z własnym bólem, w piekło kolejnych etapów żałoby, czy wreszcie: w rozpaczliwą walkę o przetrwanie.

Dorota Androsz (na zdjęciu) o przedstawieniu:

Spektakl jest częścią projektu, w którym staram się poruszyć ważny temat, jakim jest żałoba - w tym szczególnym przypadku, kiedy umiera dziecko. Zadaję sobie pytanie, w jakim stopniu ta śmierć porusza rodzica i zmienia jego postrzeganie świata? To przecież dzieci powinny opłakiwać rodziców a nie odwrotnie. W jaki sposób ukoić ból? Jak zmierzyć się z sensem cierpienia? Jak osieroceni rodzice maja przejść przez żałobę, kiedy wielokrotnie towarzyszy jej niepokojąca świadomość, że nie uczyniło się wszystkiego, co było w ich mocy? Według mnie doświadczający osamotnienia bohaterowie pokazują, że jest szansa na to, aby jednak spojrzeć z nadzieją na własną egzystencję, na sprawy, które nie miały wcześniej większego znaczenia. W swoim dramacie Dea Loher uporczywie pyta o winę i odpowiedzialność, ale nie stara się być sędzią dzielącym bohaterów na winnych i niewinnych. Towarzyszące żałobie emocje, im bardziej są skrajne i nieprzewidywalne tym bardziej wydają mi się być naturalne i konieczne do przejścia przez niezwykle trudne etapy przeżywanej żałoby. I to właśnie emocje chcę dopuścić do głosu.

Premiera spektaklu jest finałem projektu, na który składa się szkic spektaklu powstały w ramach Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction 2016 pt. "Krzyk ciszy" Rity Jankowskiej w reż. Doroty Androsz oraz czytanie performatywne sztuki "Nad Czarnym Jeziorem" w Teatrze BOTO.

Czytanie i spektakl prapremierowy realizowane są przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz przez Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz przy wsparciu Teatru BOTO, Teatru Wybrzeże oraz WL4 Art Space.

***

"Nad Czarnym Jeziorem" Dea Loher w tłumaczeniu Grażyny Kani

Opracowanie tekstu, reżyseria: Dorota Androsz

Muzyka: Adam Świtała

Scenografia: Mirek Kaczmarek

Video: Jacek Szycht

Kostiumy: Iwona Tynda

Opieka artystyczna: Adam Orzechowski

W spektaklu występują: Sylwia Góra-Weber(Else), Katarzyna Kaźmierczak(Cleo), Maciej Konopiński(Eddie), Robert Ninkiewicz (Johnny)

Prapremiera: 17 października 2016 roku w przestrzeni Sztuki WL4, ul. Wiosny Ludów 4 w Gdańsku

--

Dea Loher ur. 1964; niemiecka dramatopisarka i autorka.

Debiutowała sztuką "Przestrzeń Olgi" w 1999r. Autorka m.in. wystawianych na polskich scenach "Niewiny", "Przypadku Klary", "Całopalenia". Dwukrotnie w 1993r. i 1994r.miesięcznik "Theater Heute" przyznał jej tytuł Młodej Dramatopisarki Roku. Otrzymała wiele prestiżowych nagród, m. in. Mühlheimer Dramatikerpreis w 1998r., Else Lasker-Schüler-Dramatikerpreis za całokształt twórczości w 2005r. oraz Bertolt Brecht Preis w 2006r. W lutym 2009 roku została uhonorowana przez Prezydenta Berlina Klausa Wowereita nagrodą Berliner Literaturpreis, a także zaproszona do poprowadzenia zajęć w ramach profesury gościnnej Heiner-Müller-Gastprofesur für deutschsprachige Poetik do Instytutu Petera Szondiego na Freie Universität w Berlinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji