Artykuły

Warszawa. Premierą "Goplany" TW-ON inauguruje sezon

Nowy sezon w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej rozpocznie się 21 października premierą "Goplany" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, pod batutą Grzegorza Nowaka. "Goplana" to sztuka o ludzkim głodzie, pożądaniu, zawiści - powiedział reżyser.

Opera "Goplana" na podstawie "Balladyny" Juliusza Słowackiego na scenę Teatru Wielkiego wraca po niemal siedemdziesięcioletniej nieobecności, tym razem w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego. - Klasyczna pozycja polskiej literatury doczekała się wyśmienitej realizacji operowej - powiedział podczas wtorkowej konferencji Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

- Po "Halce" wystawionej w 2011 roku i "Strasznym dworze" z 2015 roku "Goplana" jest kolejną premierą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, która przybliża wybitne, narodowe dzieła, ukazując je w nowych odsłonach; przypomina te dzieła nie tyle zapomniane, co w pewnym stopniu zaniedbane" - mówił Dąbrowski.

Orkiestrę poprowadzi wysoko ceniony za interpretacje muzyki polskiej Grzegorz Nowak, pełniący m.in. funkcję dyrektora Royal Philharmonic Orchestra w Londynie. Dyrygent zaznaczył, że "tych oper nie trzeba +odkurzać+ wystarczy im przywrócić pierwotny kształt, który w kolejnych wykonaniach był zmieniany. Niegdyś - jak przypomniał - panowała tendencja, aby utwory skracać, przycinać. - Dzisiaj się tego nie robi, podchodzi się z szacunkiem do utworu, do intencji jego autora. Dzisiaj gra się wszystko. I tak właśnie wystawiamy Goplanę" - powiedział dyrygent.

Operę "Goplana" napisał Władysław Żeleński - ojciec Tadeusza Boya-Żeleńskiego. "Goplana" jest - zdaniem krytyków - dziełem bardzo udanym, liryzmem bliskim utworom Moniuszki. W muzykę wplótł Żeleński polskie motywy: poloneza, kujawiaka, mazura i oberka. Wraz z Ludomiłem Germanem, autorem libretta osnutego na tekście "Balladyny" Słowackiego, dramat o szekspirowskim zakroju przesunął w stronę baśni.

"Goplana" to baśń rozgrywająca się w świecie ludowych podań i legend, łącząca świat fantastyczny z rzeczywistym, opowieść osnuta wokół motywów zbrodni, winy i żądzy władzy. Bohaterką jest boginka jeziora, postać fantastyczna o głosie liryczno koloraturowym. Jednak baśń pozostała okrutną: padają tu trzy trupy i rządzi zło.

Spektakl reżyseruje Janusz Wiśniewski, twórca znany z inscenizacji takich oper w warszawskim Teatrze Wielkim jak "Manekiny" i "Siedem grzechów głównych". Jego autorskie przedstawienia, jak m.in. "Panopticum a la Madame Tussaud", "Koniec Europy" i "Walka karnawału z postem" wnosiły nowy ton do teatru polskiego lat 80.

- To, co mnie ostatnio interesuje i przejmuje, wokół czego robiłem swoje ostatnie przedstawienia, także i "Goplanę" - powiedział reżyser Janusz Wiśniewski - to jest ludzki głód, głód nasz codzienny, dręczący, udręczający. Jest to głód drugiego człowieka, głód miłości, głód ciemnych rzeczy i spraw jasnych. Chciwość, pożądanie, zawiść sprowadzają na człowieka rozpacz, klęskę, pustkę i śmierć. Głód niszczy, pożądanie jest w każdej formie niszczącą siłą. "Goplana" jest smutną sztuką - zaznaczył reżyser.

W obsadzie znaleźli się tacy artyści jak m.in.: grający Kirkora Arnold Rutkowski, w roli wdowy Małgorzata Walewska, w roli Balladyny Wioletta Chodowicz, Aliny - Katarzyna Trylnik. Grabca kreuje Rafał Bartmiński a Goplanę Edyta Piasecka.

Premiera "Goplany", opery w trzech aktach, z librettem Ludomiła Germana według "Balladyny" w wykonaniu solistów, Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się 21 października 2016 r., a kolejne spektakle będą miały miejsce: 23, 25 października oraz 3, 5 listopada.

Transmisję ze spektaklu "Goplany" będzie można obejrzeć już 3 listopada 2016 roku za pośrednictwem platformy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej vod.teatrwielki.pl oraz na platformie www.operaplatform.eu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji