Artykuły

Sierpc. Kręcili filmową wersję spektaklu "Wesele w kurnej chacie"

Przez kilka dni ekspozycja Muzeum Wsi Mazowieckiej stała się planem zdjęciowym najnowszego projektu przygotowywanego przez TVP. Efekty pracy telewizyjnej ekipy mamy zobaczyć na początku listopada.

W sierpeckim skansenie TVP realizowała filmową wersję przedstawienia "Wesele w kurnej chacie". W przedsięwzięcie zaangażowali się znani aktorzy, ale wzięli też w nim udział uczniowie sierpeckiego ogólniaka i ZS nr 1.

Widowisko jest uwspółcześnioną interpretację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Wszystko zaczyna się od wynajęcia przez parę nowożeńców zagrody w skansenie na wesele. To doprowadza do wielu nieoczekiwanych wydarzeń. Na kilka dni skansen zamienił się w scenę dla wyjątkowej biesiady. Były doskonałe dialogi, romantyczne, nocne spacery wśród zabudowań, cygańskie tabory. W muzealnym kościele odbył się ślub, po którym weselnicy wozami udali się na zabawę. Na podwórzu zagrody sołtysa powstał parkiet, przed spichlerzem, obok zbożowych styg stanęła konsoleta DJ'a, zaś przed chałupą ustawiono uginające się pod ciężarem weselnych dań stoły. W widowisku nie zabrakło odwołaj! do współczesności, chociażby do zagadnień związanych z ochroną środowiska.

Tłem, a zarazem komentarzem do toczących się wydarzeń są najbardziej znane piosenki Jana Kaczmarka, jednego ze współzałożycieli kabaretu Elita. Widzowie będą mogli usłyszeć takie utwory jak "Kurna chata", "Zerowy bilans, czyli pero, pero", "Czego się boisz głupia", "Oj naiwny". Wszystko w nowych aranżacjach i w wykonaniu nie tylko aktorów, ale też znanych wokalistów: Danuty Błażejczyk, Jerzego Skoczylasa czy Tercetu Egzotycznego.

W wersji scenicznej przedstawienie "Wesele w kurnej chacie" miało swoją premierę w 2012 r. na deskach Opery Wrocławskiej [na zdjęciu]. Powstało jako wyraz hołdu dla twórczości Jana Kaczmarka w piątą rocznicę jego śmierci. Już na premierze obecne było Muzeum Wsi Mazowieckiej. A to dlatego, że wydarzenia na scenie odbywały się na tle zdjęcia jednej z chałup z sierpeckiego skansenu. Realizacja filmowej wersji widowiska w Muzeum Wsi Mazowieckiej nie jest więc przypadkowa.

Premierę telewizyjną przedstawienia zaplanowano na początek listopada w TVP2. W rolach głównych będzie można zobaczyć m.in. Andrzeja Grabowskiego, Krystynę Tkacz, Tomasza Stockingera, Sławomira Orzechowskiego, Grażynę Barszczewską, Marka Siudyma, Jacka Borkowskiego, Wojciecha Wysockiego. W państwa młodych wcielili się Katarzyna Kołeczek i Michał Lesień. Autorami scenariusza są Włodzimierz Kuligowski i Zbigniew Lesień, który jest też reżyserem. Zdjęcia przygotował Waldemar Szmidt.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji