Artykuły

Warszawa. Pogrzeb Krzysztofa Kołbasiuka

Rodzina, przyjaciele, aktorzy, z którymi pracował, pożegnali dziś (10 marca) na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Krzysztofa Kołbasiuka, aktora znanego z teatru, kina, radia i telewizji.

- Jakże często zdarza się, że grający na scenie aktor umiera, ale kiedy podnosi się kurtyna, wstaje i kłania się publiczności. Może się wydawać, że prawdziwa śmierć aktorów nie dotyczy. Ale tak się tylko wydaje. Krzysztof już nigdy się nam nie ukłoni - mówił, żegnając artystę, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie, Jarosław Kilian.

Krzysztof Kołbasiuk urodził się w 1952 roku w Szczecinie. Ukończył PWST w Warszawie. Jako aktor teatralny debiutował w 1976 w warszawskim Teatrze na Woli, w spektaklu "Pierwszy dzień wolności" według Leona Kruczkowskiego, w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. W Teatrze na Woli grał do roku 1985. Następnie związał się z warszawskim Teatrem Nowym (1985-1990) i warszawskim Teatrem Dramatycznym (do 1996 roku). W Teatrze Polskim występował od 1999 roku.

Krzysztof Kołbasiuk od lat związany był z Polskim Radiem. Grał m.in. w radiowych "Jezioranach". Był laureatem Złotego Mikrofonu.

Na szklanym ekranie wystąpił po raz pierwszy w 1976 roku w serialu "Daleko od szosy". Pojawił się także w serialach "Doktor Murek"(1979), "Tajemnica Enigmy"(1979), "W Labiryncie" (1988-1991) i "Dom" (1980-2000) - rola Łukasza Zbożnego w tym ostatnim przyniosła mu dużą popularność. Na dużym ekranie zagrał m.in. w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana (1999) i w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji