Artykuły

Anna Garlicka zrezygnowała z Kontrapunktu. Co dalej z najstarszym festiwalem?

Po 19 latach kierowania festiwalem Anna Garlicka zrezygnowała z organizowania Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie. Nowy organizować mają Marek Sztark i Paweł Niczewski.

— To moja decyzja — zaznacza Anna Garlicka. — Powód? Och, po 19 latach kierowania festiwalem można podać szereg różnych przyczyn. Np. że mogę nie podołać co do oczekiwań, co do nowego kształtu festiwalu, że gdybym musiała zrezygnować z jego międzynarodowej formuły, to byłoby mi trudno.

Rezygnacja po 21 latach

Garlicka pracowała przy Przeglądzie Teatrów Małych Form od 21 lat, od 19 lat jako komisarz, czyli dyrektor imprezy. Wcześniej jako teatrolog zajmowała się edukacją teatralną (np. w Pałacu Młodzieży), pisała recenzje.

Festiwal organizowała piastując stanowisko wicedyrektor Teatru Lalek Pleciuga i tam znajdował się sztab festiwalu.

Z organizowania Kontrapunktu zrezygnowała na początku lipca (nie ogłaszała tego, o zmianach nie informowało także miasto). Podkreśla, że zostawia imprezę, która w ubiegłym roku miała najwyższą sprzedaż karnetów (ponad 250), co świadczy, że szczecinianie kupowali program w całości. Że zbieżność terminu z tak ważnym festiwalem jak Warszawskie Spotkania Teatralne nie przeszkadzało recenzentom ogólnopolskim, żeby chociaż ze szczecińskim Kontrapunktem pojechać do Berlina. Że dotacja z Miasta była na poziomie 52 proc., resztę środków udawało się pozyskiwać z zewnątrz.

Miasto: Festiwal na pewno się odbędzie

Co na tę decyzję miasto?

— Miasto przyjęło ze zrozumieniem tę decyzję — informuje Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego UM.

Magistrat zapewnia, że 52. edycja imprezy się odbędzie.

— Prace nad kształtem kolejnej edycji Kontrapunktu rozpoczął już zespół projektowy, którego skład jeszcze się krystalizuje — opisuje Cyza-Słomska. — Do tej pory swoją pomoc w organizacji przeglądu zadeklarowały zarówno instytucje kultury — Teatr Lalek Pleciuga, Ośrodek Teatralny Kana, Teatr Współczesny, jak również indywidualni przedstawiciele środowiska kulturalnego — Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Marek Sztark, Maria Góra, Maciej Litkowski, Paulina Neukampf.

Sztark i Niczewski pokierują Kontrapunktem?

Nieoficjalnie mówi się, że dyrektorem organizacyjnym Kontrapunktu ma być Marek Sztark, koordynator współpracy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, który wcześniej stał na czele batalii o ESK 2016 dla Szczecina i był dyrektorem Opery na Zamku. Dyrektorem artystycznym ma być Paweł Niczewski, aktor Teatru Współczesnego, szef Teatru Piwnica przy Krypcie.

— Nic się złego nie dzieje. Powierzono nam kontynuację. Festiwal na pewno się odbędzie w kwietniu. Pracujemy nad jego organizacją — mówi Niczewski. — W poniedziałek jadę do Wrocławia, może wypatrzę tam jakiś spektakl na Olimpiadzie Teatralnej.

Nieoficjalnie też mówi się, że biurem festiwalowym Kontrapunktu ma być teraz Klub 13 Muz, gdzie ten festiwal zaczynał swoją historię.

Mniej pieniędzy od miasta, bez dotacji ministerstwa

W tym roku Miasto chce przeznaczyć na niego 520 tys. zł., o 100 tys. mniej niż w ubiegłym. Festiwalowi skończył się w tym roku dotacja z Ministerstwa Kultury, która gwarantowała przez ostatnie trzy lata co roku 300 tys. zł.

— W grudniu powinniśmy poznać szczegóły organizacyjne oraz program Kontrapunktu - zapowiada Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego UM.

Przegląd Teatrów Małych Form to najstarszy szczeciński festiwal i jeden z najstarszych teatralnych w Polsce. O dwa lata starsze są jedynie Kaliskie Spotkania Teatralne. W ubiegłym roku Anna Garlicka za pracę przy Kontrapunkcie odznaczona została Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina a także srebrną odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji