Artykuły

TVP. "Dziady" Swinarskiego w TVP Kultura

Inscenizacja Swinarskiego wstrząsnęła Polską. Odtąd każdy, kto zajmował się romantycznym dramatem, musiał zmierzyć się z tą wizją Polski, romantyzmu i teatru.

Zaczęło się od choroby. W 1972 r. Swinarski popadł w depresję spowodowaną latami pełnej napięcia pracy. Jan Paweł Gawlik, ówczesny dyrektor Starego Teatru, namówił Swinarskiego na kurację w klinice psychiatrycznej w Krakowie. Potem przyniósł mu "Dziady".

Swinarski rozegrał spektakl w całym teatrze: obrzęd rozgrywał się w foyer zamienionym w kaplicę, sceny polityczne w sali widowiskowej, przez którą ciągnął się drewniany pomost w kształcie krzyża. Na marginesie projektów widowni przedrukowanych w programie widniał dopisek reżysera: "Niech się widzowie męczą".

Ta przestrzeń inspirowana teatrem alternatywnym była odkryciem. Odpowiadała otwartemu charakterowi dramatu, a jednocześnie wymuszała kameralny odbiór. Widzowie stawali się współuczestnikami pogańskiego obrzędu, dzielili także los więźniów - kiedy wchodzili na widownię, salę otaczał oddział rosyjskich żołnierzy.

Skreślono niewiele tekstu, głównie z IV części dramatu. Swinarski chciał zdemontować "narodową mszę żałobną", za którą uchodziły dotychczas "Dziady".

Wprowadził wiele szokujących naturalistycznych chwytów: na schodach teatru posadził autentycznych żebraków ściągniętych spod krakowskich kościołów, w obrzędzie użył prawdziwego ognia, buchał proch, pachniało kaszą. Zosia wpadała na ołtarzu w erotyczny trans przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Po premierze ukazało się ponad sto recenzji, omówień i artykułów w prasie krajowej i zagranicznej. Spektakl zagrano 269 razy, najwięcej ze wszystkich spektakli Swinarskiego. Z afisza zszedł w roku 1983, kiedy zarejestrowała go telewizja.

DZIADY ***** Polska 1983, aut. Adam Mickiewicz, reż. Konrad Swinarski, wyk. Jerzy Trela, Zygmunt Józefczak, Tadeusz Malak, Jerzy Stuhr, Jerzy Święch, Anna Polony

20:201 tvp kultura

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji