Artykuły

Poznań. Debata "Nasza klasa" w Polskim

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza jutro o godz. 19 na pierwszą w nowym sezonie debatę z cyklu narodsobie.pl z udziałem: Aleksandry Jakubczak (reżyserki teatralnej), Jakuba Szczęsnego (architekta, twórcy Domu Kereta), Kuby Szredera (autora książki "ABC Projektariatu. O nędzy projektowego życia", kuratora, inicjatora Wolnego Uniwersytetu Warszawy).

Prowadzenie: prof. Waldemar Kuligowski

Po co nam pojęcie klasy?

Co nas dzieli, co nas łączy?

Od kiedy jesteśmy społeczeństwem klasowym?

Klasa średnia, czyli normalność?

Jak mieszkają polskie klasy?

Myślenie w kategoriach społeczeństwa klasowego długo uchodziło w Polsce za nadużycie. W PRL trafiało na mur argumentu o powszechnej równości, po 1989 roku pachniało z kolei staroświeckim marksizmem. Po półwieczu życia w iluzji bezklasowości, stanęliśmy jednak w obliczu zjawisk, które każą nam zrewidować to stanowisko. Różnice w dochodach, wykształceniu i posiadanym majątku to najbardziej widoczne dzisiaj oblicze klasowości. Inne wyraża się w odmiennych stylach życia, gustach, projektowaniu swoich domów i mieszkań, a nawet marzeń. Przynależność do klasy określa nasze kapitały oraz kompetencje, wyznaczając miejsce w społecznej hierarchii. Fakty te sprawiają, że nie widzimy już powodu, dla którego o klasie należałoby milczeć. Co więcej, jesteśmy zdania, że to jeden z najważniejszych i najbardziej palących problemów do rozpoznania.

***

Kuba Szreder

Po ukończeniu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował jako niezależny kurator interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, działań publicznych, krytycznej refleksji i społecznych eksperymentów. Jego pierwsza autorska książka ABC Projektariatu została wydana w 2015 roku przez Bęc Zmianę. W 2009 roku zainicjował Wolny Uniwersytet Warszawy, z którym przeprowadził szereg programów badawczych dotyczących współczesnych systemów produkcji kulturowej. W swojej pracy teoretycznej analizuje obecne formy produkcji kulturowej w kontekście późnego kapitalizmu. W 2015 roku obronił doktorat na Loughborough University School of the Arts o politycznych i ekonomicznych aspektach niezależnych projektów kuratorskich.

***

Aleksandra Jakubczak

Absolwentka wiedzy o teatrze Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Studium Przekładu Literackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie studentka reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracowała m.in z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Malta Festival oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wwyreżyserowała przedstawienie Serdeczny wg tekstu Krzysztofa Szekalskiego (2013, prezentowany w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu oraz Teatrze Studio w Warszawie). W kwietniu 2015 w ramach projektu Praga. Między utopią a rozczarowaniem w Teatrze Powszechnym w Warszawie zrealizowała spektakl dokumentalny WIETNAM/WARSZAWA. We wrześniu 2015 premierę miał jej spektakl Po co psuć i tak już złą atmosferę (obecnie w repertuarze Teatru Nowego w Poznaniu). Od października 2015 do kwietnia 2016 współpracowała z berlińskim kolektywem Gob Squad przy spektaklu Wojna i Pokój w Volksbuhne w Berlinie. Obecnie przygotowuje spektakl Great Poland w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz instalację performatywną Czemu do ciebie nie piszę w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie.

***

Jakub Szczęsny

Działa na granicy architektury, dizajnu i sztuki. W latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych pracował jako ilustrator prasowy (Playboy, Fluid, Fantastyka) i reklamowy oraz dyrektor artystyczny ( Upstairs, Young & Rubicam ). Od 2001 roku współtworzy Grupę Projektową Centrala, z którą we wrześniu 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę na plan rewitalizacji terenów Klubu Sportowego Warszawianka. Jego zainteresowania oscylują wokół takich tematów, jak ograniczenia wpływające na sposób zamieszkiwania, w tym kwestia tzw. minimalnego habitatu, interpretowanie historii i współczesnych uwarunkowań społecznych poprzez działanie w przestrzeniach publicznych, jak również możliwość manipulowania narracjami narzuconymi przez siły oddziaływujące na zbiorowości i przestrzenie miejskie. Od 2013 roku współpracuje z brazylijskimi organizacjami zajmującymi się projektami społeczno-kulturalnymi, min. Lanchonete.org (w tzw. Okupacji Sao Joao) i Casa do Povo w Sao Paulo, gdzie powstała jego najnowsza instalacja pt. Polish Refuge. Jest pierwszym polskim architektem, którego projekt, Dom Kereta, znalazł się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku w 2014 roku. Więcej informacji na stronie www.szcz.com.pl

--

15 listopada, godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji