Artykuły

Łódź. O książce "Kobiety i Schulz" w Teatrze Nowym

Mała Literacka zaprasza na spotkanie z Anną Kaszubą-Dębską, autorką książki "Kobiety i Schulz", która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria. Rozmowę poprowadzi Marta Zdanowska.

Książka "Kobiety i Schulz" to efekt blisko dwuletnich badań naukowych w archiwach całego świata, dotyczących życiorysu Brunona Schulza oraz kilkunastu kobiet, które miały istotny wpływ na jego życie i twórczość. Podczas poszukiwań autorka dotarła do wielu nieznanych dotąd faktów które rzucają zupełnie nowe światło na życie pisarza. Równocześnie przywraca pamięć o kilkunastu zupełnie zapomnianych kobietach, które często miały istotny wpływ na życie intelektualne Polski, Europy i Ameryki.

***

22 listopada 2016 / wtorek / godz. 19.15 / Mała Sala Teatru Nowego / wstęp wolny

Anna Kaszuba-Dębska - malarka i graficzka, reżyserka filmów animowanych, na co dzień projektuje i ilustruje książki. Pracuje nad doktoratem poświęconym kobietom z kręgu Brunona Schulza pod opieką prof. Macieja Buszewicza w Pracowni Projektowania Książki i Typografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W wyniku działań doktoranckich powstała publikacja "Kobiety i Schulz" oraz interdyscyplinarny Projekt Szpilki, w którym autorka kolekcjonuje damskie buty z ciekawą przeszłością i za pomocą tradycyjnych form malarskich oraz nowoczesnych technologii zamienia je w obiekty sztuki tworzące instalacje w przestrzeni miejskiej. W ostatnich latach Projekt Szpilki prezentowano na wielu festiwalach literackich w Polsce i za granicą, m.in. na: V Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie, Festiwalu im. Josepha Conrada w Krakowie, Festiwalu Brunona Schulza w Tajpei na Tajwanie, Festiwalu After Schulz w Chicago oraz na Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Moskwie.

Kontynuacją i rozwinięciem Projektu Szpilki jest Projekt Emeryty. To interdyscyplinarny i intermedialny projekt artystyczno-społeczny inspirowany Umarłą klasą Tadeusza Kantora oraz opowiadaniem Emeryt Brunona Schulza. Autorka tworzy kolekcję obiektów-manekinów, będących alter ego współczesnych osób oraz artystów związanych z Schulzem, Kantorem i Grupą Krakowską.

***

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka - spotkania wielkiego formatu w roku 2016 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji