Artykuły

Spotkanie z innym, jakie to emocje?

Spektakl Zachodnie wybrzeże francuskiego dramaturga Bernarda-Marie Koltesa w reżyserii Kuby Kowalskiego proponuje tym razem Teatr im. Stefana Żeromskiego. Czy ta sztuka też okaże się hitem?

Historia jest niezwykle intrygująca. Do opuszczonego hangaru gdzieś na obrzeżach miasta przyjeżdżają milioner Koch i jego asystentka Monika. Mężczyzna chce umrzeć. Zupełnie inny cel mają mieszkańcy hangaru: imigranci, uchodźcy z różnych stron świata. Oni chcą dostać się do miasta, które znajduje się po drugiej stronie rzeki.

— To w dużej mierze tekst o nienawiści i człowieku plemiennym. Mamy tutaj osiem postaci. Dwie są z tego zachodniego, sytego świata. Pozostałe to uchodźcy i emigranci. Koniec końców ani pomiędzy bogatymi, ani pomiędzy tymi biednymi nie ma żadnej solidarności — opowiada o spektaklu Kuba Kowalski.

Dodaje, że w sztuce Koltes stworzył postaci, które opowiadają swoje historie i trudno powiedzieć, która jest główna.

Kowalski przyznaje, że w spektaklu ważna jest tytułowa przestrzeń niczyja, w której spotykają się osoby z zupełnie skrajnymi życiorysami, z różnych klas społecznych i o różnym pochodzeniu. — Tematem przedstawienia jest spotkanie z innym. Tym się też tutaj zajmujemy, jakie to spotkanie wywołuje emocje i reakcje — dodaje Kowalski.

W Zachodnim wybrzeżu muzyka grana będzie na żywo. — U nas jest ona cały czas. Opowiada tę historię jakby dźwiękami — mówi Radek Duda odpowiedzialny za dźwięk. Jego zdaniem muzyka jest równie ważna jak to, co dzieje się na scenie.

W spektaklu gościnnie wystąpią Jacek Mąka i Piotr Stanek. Zobaczymy też oczywiście aktorów kieleckiego teatru, m.in. Beatę Pszeniczną, Joannę Kasperek, Andrzeja Platę i Wojtka Niemczyka.

Zachodnie wybrzeże to będzie druga realizacja sztuki Koltesa w kieleckim teatrze. Pierwszą była hitowa i wielokrotnie nagradzana Samotność pól bawełnianych w reżyserii Radosława Rychcika.

Na sobotnią premierę nie ma już biletów. Ale można je jeszcze kupić na pokazy we wtorek (premiera studencka) i środę. Wejściówki kosztują od 20 do 40 zł. Początek o godz. 19. Po premierze studenckiej odbędzie się dyskusja z twórcami i aktorami spektaklu. Najaktywniejsi uczestnicy dostaną bezpłatne zaproszenia na kolejne spektakle. Teatr zachęca również do wzięcia udziału w konkursie na recenzję Zachodniego wybrzeża. Najlepsza praca zostanie opublikowana w „Gazecie Teatralnej" i na stronie placówki. Recenzję należy wysyłać na adres: paulina.drozdowska@teatrzeromskiego.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji