Artykuły

Sopot. Sztuka o Jacku Kuroniu w Teatrze Przy Stole

Najnowszy tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, poświęcony legendzie opozycji demokratycznej, będzie tematem trzeciego spotkania z cyklu Teatr Przy Stole / Stół przy Wybrzeżu.

Kim był Jacek Kuroń wciąż - na razie - nie trzeba jeszcze chyba nikomu wyjaśniać ani przypominać. To jedna z najbardziej znaczących, ikonicznych postaci polskiej opozycji demokratycznej, a po przełomie 1989 roku jej przedstawiciel najbardziej troszczący się o los tych, którzy na zmianie ustroju wyszli nienajlepiej - stali się ofiarami przejścia do gospodarki wolnorynkowej. Do historii przeszły obrazki z warszawskiej ulicy, na której z wielkiego garnka rozdawał darmową zupę ofiarom transformacji. To był znakomity symbol jego podejścia do ludzi i do polityki - wolał konkretne, korzystne dla potrzebujących działania, niż gabinetowe narady.

W ostatnim czasie postać i działalność Kuronia przypominają głównie środowiska nowej lewicy, przede wszystkim osoby związane z Krytyką Polityczną - to właśnie ta organizacja wydaje w formie książkowej rozproszone pisma Kuronia z różnych lat. Teraz Kuroń stanie się bohaterem przedstawienia teatralnego - pod koniec stycznia w słynącym ze spektakli zaangażowanych politycznie i społecznie warszawskim Teatrze Powszechnym będzie miał swą polską prapremierę spektakl "Kuroń. Pasja według świętego Jacka". Jego reżyserem będzie Paweł Łysak, a scenografię przygotuje wywodzący się z Trójmiasta artysta Robert Rumas.

Tekst dramatu, na którym oparte będzie to przedstawienie, nie jest prostym przeniesieniem bogatego i barwnego życiorysu Kuronia na scenę. To raczej analiza legendy, która powstała wokół jego życia i działalności. Autorka posłużyła się specyficznym chwytem literackim - życiorys opozycjonisty jest w jej tekście treścią powieści "Pasja według świętego Jacka", która jest tematem rozmów i rozgrywek między bohaterami. Istotą dramatu staje się tym samym nie tyle sama historia, ale sposób jej upamiętniania, ale także - manipulowania nią dla swoich korzyści.

Zanim warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć jak ten pomysł na przetworzenie życiorysu Kuronia na spektakl sprawdzi się przeniesiony na scenę, miłośnicy i stali bywalcy sopockiego Dworku Sierakowskich dostaną możliwość zapoznania się z tekstem dramatu, na podstawie którego powstanie warszawskie przedstawienie.

Jego autorką jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, jedna z najbardziej cenionych polskich dramatopisarek średniego pokolenia. To autorka, która w środowisku rodzimych dramatopisarzy jest obecna i doceniana już od lat - dowodem jest choćby przyznanie jej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, najważniejszej w tej branży nagrody w Polsce. Otrzymała ją w 2012 roku za dramat "Popiełuszko. Czarna msza". Jest także autorką głośnych sztuk "Szajba" i "Walizka", współpracowała pod względem dramaturgicznym przy głośnej adaptacji "Czarodziejskiej góry" w reżyserii Andrzeja Chyry.

Sopockie czytanie jej sztuki odbędzie się w cyklu Teatr Przy Stole / Stół Przy Wybrzeżu, którego artystycznym opiekunem jest Michał Kurkowski. Wezmą w nim udział aktorzy z zespołu Teatru Wybrzeże: Katarzyna Kaźmierczak, Marzena Nieczuja Urbańska, Katarzyna Pilichowska, Michał Jaros, Piotr Łukawski, Cezary Rybiński i Marek Tynda.

Kuroń. Pasja według świętego Jacka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, trzecie spotkanie z cyklu Teatr Przy Stole / Stół Przy Wybrzeżu, poniedziałek, 19 grudnia, godz. 18.30, Dworek Sierakowskich, Sopot, ul. Czyżewskiego 12, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji