Artykuły

Śladów człowieczeństwa warto szukać w każdym z nas

— Teatr powinien być w trudnych chwilach miejscem dialogu i łagodzić obyczaje — przekonuje Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego. W czwartek 29 grudnia na Scenie Nowej zobaczymy nową premierę — spektakl Mosdorf. Rekonstrukcja.

Bohaterem spektaklu jest Jan Mosdorf — publicysta, filozof, uczeń Władysława Tatarkiewicza (który był jego promotorem), przedwojenny prezes Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska oraz przywódca Obozu Narodowo-Radykalnego, a potem więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Według niektórych relacji pomagał tu m.in. żydowskim współwięźniom i poniósł za to śmierć.

— To postać zapomniana w Polsce — mówi o Janie Mosdorfie reżyser spektaklu, Beniamin Bukowski. — Zagorzały antysemita, ale też osoba niechętna Niemcom, bojówkarz, a zarazem filozof. Wiele faktów, zwłaszcza ostatnie chwile jego życia, pozostają zagadką — opowiada. — Ta postać była i jest zawłaszczana przez różne strony sceny politycznej. Po wojnie dowodzono nawet, że w obozie Mosdorf przeszedł na stronę komunistów, ale nie ma na to żadnych dowodów — opowiada Bukowski.

Sam natknął się na informacje o swoim bohaterze w tekście historycznym. — Od razu pomyślałem, że jego biografia to właściwie gotowy materiał na spektakl — wspomina reżyser.

W spektaklu w tytułową rolę wciela się Łukasz Chrzuszcz. Jakiej prawdy o Mosdorfie szukają artyści? — Wielowymiarowość każdego człowieka ciężko jest sprowadzić do pewnych fraz — uważa Bukowski. — Ale warto tego człowieka szukać. W każdym — przekonuje.

Pierwszej realizacji — w postaci dwudziestominutowego czytania — Mosdorf doczekał się w ramach festiwalu teatru dokumentalnego Sopot Non-Fiction 2016. — Po pokazie wywiązała się długa i inspirująca dyskusja z członkami Młodzieży Wszechpolskiej pokazująca, że dialog pomiędzy zantagonizowanymi częściami społeczeństwa nie tylko jest zawsze możliwy, ale też ważny i niezbędny — mówi Bukowski.

Premiera spektaklu — w czwartek 29 grudnia o godz. 19.30 na Scenie Nowej.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji