Artykuły

Preisner pyta, dokąd zmierzamy

27 stycznia ukaże się podwójny album CD i DVD "2016 Dokąd?". Będzie to płytowy zapis widowiska, którym zadebiutował jako reżyser słynny małopolski kompozytor - Zbigniew Preisner. Zostało ono wystawione 10 listopada na zakończenie programu muzycznego oraz teatralnego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 - pisze Paweł Gzyl w Polsce Gazecie Krakowskiej.

Przygotowany przez kompozytora spektakl "2016 Dokąd?" pokazuje nierozerwalną ciągłość historii, która staje się dla współczesnych i przyszłych pokoleń ostrzeżeniem, przestrogą i lekcją pokory. Symbolicznie ukazane niepokoje cywilizacyjne współczesnego świata miały skłonić widzów do znalezienia odpowiedzi na pytania o to, kim w 2016 roku jesteśmy i dokąd zmierzamy - my, Polska i otaczający nas świat.

Scenariusz do "2016 Dokąd" napisała krakowska poetka Ewa Lipska, opierając się na dziełach Lucjusza Anneusza Seneki, Czesława Miłosza i własnych utworach.

- Seneka był wielkim filozofem. W swoich "Dialogach", "Myślach" i innych pismach bardzo trafnie opisywał nasze ludzkie słabości. A dzisiaj w tym zbałamuconym świecie jego tezy są jak S.O.S. - powiedział Zbigniew Preisner. - Z kolei Ewa Lipska czuje w sposób genialny nasze współczesne czasy. Pięknie opisuje je w swoich wierszach, ale też świetnie czuje współpracę z muzyką i doskonale wie jaką siłę przekazu ma połączenie tych dwóch sztuk - dodał reżyser i kompozytor.

Preisner oczywiście nie tylko wyreżyserował spektakl, ale również napisał do niego muzykę. Główną jej wykonawczynią była Lisa Gerrad - australijska wokalistka o niezwykłym głosie, która znana jest przede wszystkim z nagrań i koncertów zespołu Dead Can Dance. Jest ona również współautorką, z Hansem Zimmerem, nagrodzonego Złotym Globem i nominacją do Oscara soundtracku do pamiętnego filmu "Gladiator" Ridleya Scotta.

- Lisa to kobieta prawdziwa, autentyczna. W muzyce zawsze dodaje coś od siebie, nigdy dwa razy tak samo nie zaśpiewa, improwizuje zależnie od odbioru publiczności i atmosfery - mówi Zbigniew Preisner.

- Wiedziałam, że skomponował ścieżkę dźwiękową do trylogii "Niebieski", "Biały" i "Czerwony" Kieślowskiego. Ten projekt był absolutnie unikatowy. Myślę, że muzyka Preisnera jest w ogóle niezwykle przenikliwa. Nie mroczna, ale głęboka, ukazuje coś znacznie szerszego i poważniejszego, a przy tym pozostaje pełna wdzięku - dodaje Gerrad.

W spektaklu Zbigniewa Preisnera wystąpiło również wielu krakowskich artystów, w tym Jerzy Trela, Beata Rybotycka, Anna Szałapak oraz Jacek Wójcicki. Podonie było w zespole towarzyszącym aktorom i wokalistom, w którym znaleźli się m.in. Dominik Wania, Konrad Mastyło, Jacek Królik czy Sławomir Berny. Gościnnie zagrał również słynny klawiszowiec Józef Skrzek z grupy SBB.

Album DVD + CD wyda Universal.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji