Artykuły

Poznań. Nowe otwarcie Auli Artis

Aula Artis w Collegium Da Vinci szykuje nowe otwarcie z nowym programem wydarzeń kulturalnych i biznesowych. Na nowy początek zagra Tomasz Stańko, a już w lutym wystąpią teatry Krystyny Jandy.

Aula Artis działa od 2010 r. Na co dzień służy studentom Collegium Da Vinci przy ul. Kutrzeby 10. Posiada ruchomą widownię, na której może zasiąść od 470 do 660 widzów. Sporadycznie odbywały się tam różne wydarzenia kulturalne: spektakle, koncertu i pokazy filmów, także w ramach festiwalów Malta, Short Waves czy Transatlantyk.

Aula Artis dofinansowana przez UE

Budowę auli dofinansowała Unia Europejska i zgodnie z jej przepisami, mogła być wykorzystywana wyłącznie przez uczelnię. W praktyce oznaczało to, że w auli nie można było organizować wydarzeń komercyjnych. Okres karencji upłynął z końcem zeszłego roku.

Jak mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, dyrektor zarządzająca auli oraz szefowa Concordia Design, nowe otwarcie jest Auli Artis jest związane z upływem karencji, ale plany na szeroką działalność w auli były od dawna.- Aula była projektowana z myślą o tym, żeby w przyszłości stać się nowoczesnym centrum kulturalnym, jakiego w Poznaniu brakuje. Stąd to "nowe otwarcie" auli. Przede wszystkim jeszcze szerzej otwieramy jej przestrzenie dla mieszkańców miasta. Będzie tu więcej starannie dobranej kultury i sztuki - mówi.

Teraz aula ma ruszyć pełną parą z programem wydarzeń artystycznych oraz jako miejsce wydarzeń biznesowych. - Aula Artis przyjmuje podwójną formułę funkcjonowania. Będzie można ją wynająć i wspólnie z naszym zespołem zaprojektować oryginalny i ciekawy event, ale także odwiedzić to miejsce, by obejrzeć spektakl czy koncert. Taki sposób działania sprawdza się świetnie także w Concordii Design - tłumaczy Voelkel-Krokowicz.

Aula Artis ma dyrektora artystycznego

Dyrektorem artystycznym Auli Artis został Tomasz Plata, dziekan wydziału wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, dziennikarz i kurator. - Chciałbym przekształcić Aulę Artis w centrum nowej, żywej kultury. Będzie tu miejsce na dobrą muzykę, zwłaszcza w odmianach nieco bardziej alternatywnych, przede wszystkim na elektronikę i jazz. Do tego na teatr i taniec współczesny, na dobry kabaret, inny od tego, który można oglądać w telewizji. Będziemy też zapraszać na pokazy filmowe, spotkania z pisarzami, fotografami, reżyserami, artystami wizualnymi - wylicza Plata.

Nowemu dyrektorowi marzy się stworzenie miejsca, które nawiązywałoby do nowojorskiego Brooklyn Academy of Music czy londyńskiego Southbank Centre. - To instytucje poważne, a zarazem przyjazne dla masowej publiczności instytucje o interdyscyplinarnym charakterze i bardzo dobrym guście - tłumaczy Tomasz Plata.

Nowy początek auli w czwartek zainauguruje koncert światowej sławy trębacza jazzowego Tomasza Stańki z zespołem (koncert jedynie na zaproszenia). W auli wystąpią także uwielbiane przez poznaniaków (co pokazały letnie występy na dziedzińcu urzędu miasta - wejściówki znikły błyskawicznie) Teatr Polonia oraz Och Teatr Krystyny Jandy. Już 26 lutego odbędzie się spektakl "Chuligan" z Andrzejem Grabowskim, a 23 marca "Lekcja stepowania" [na zdjęciu]. W lutym - 24 i 25 - komedię "Kogut w Rosole" wystawi Teatr Stu z Krakowa. Na marzec zaplanowane sa premiery Polskiego Teatru Tańca W czerwcu do Auli Artis powróci ze spektaklami Malta Festival.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji