Artykuły

Warszawa. Dla kogo Wdechy?

Człowieka, Miejsce i Wydarzenie Roku wybiorą dziennikarze CJG24, ale swoich faworytów wybiorą też czytelnicy.

Miejsce Roku

1. Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Piękna przestrzeń, świetnie zaadaptowana. Z dawnej bazy MPO po latach przebudowy narodził się nowoczesny teatr - siedziba zespołu Krzysztofa Warlikowskiego. Codziennie coś się tu dzieje: spektakle, koncerty, spotkania. Miejsce od razu wpisało się w kulturalną mapę Warszawy, a także i w sąsiedzką mapę Mokotowa, m.in. dzięki licznym wydarzeniom, na które wstęp jest bezpłatny, ale też dobrze zaopatrzonej księgarni i kawiarni.

***

2. Nocny market

Targ kulinarny na peronie dawnego dworca Warszawa Główna. Nie tylko ożywił zapomniany zakątek Warszawy, ale był jednym z najbardziej obleganych miejsc tego lata. Odwiedzali je zarówno bon vivanci i celebryci, dręczeni gastrofazą nocni wędrowcy i turyści. Nominacja za nieformalny klimat, oryginalną ofertę nocną i odkrycie nowych kulinarnych planet.

***

3. Nowy Świat Muzyki

Doskonałe miejsce na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej - dawna kawiarnia Nowy Świat, a ostatnio Nowy Wspaniały Świat - znowu ożyło. Jest tu kawiarnia, odbywają się koncerty, głównie chopinowskie (stacjonarne rozwinięcie koncertów na Krakowskim Przedmieściu organizowanych przez stowarzyszenie Smolna). Atrakcja dla turystów i tubylców.

***

4. Muzeum Techniki

Nominacja polityczna i ostentacyjna. To mógł być ostatni rok muzeum. Mimo dobrej frekwencji, sympatii, jaką mają dla niego warszawiacy, a przede wszystkim unikalnej kolekcji muzeum tonie w długach. Odpowiedzialność za nie przepychają między sobą poszczególne ministerstwa i ratusz. Zaangażowanie deklarują wszyscy, konkretów ciągle brak.

***

5. Kuchnia konfliktu

Ważna inicjatywa - imigranci z różnych krajów latem nad Wisłą serwowali potrawy ze swoich stron, znajdując w ten sposób pracę. Dzięki uniwersalnym i bliskim wszystkim bez względu na poglądy środkom (pyszne jedzenie!) szerzy się idee równości, bliskości i tolerancji.

***

Wydarzenie Roku

1. Serial "Artyści"

Teatr od kulis z całą jego magią i prozą życia w telewizyjnym serialu. Nie tylko dla teatromanów. Teatr Popularny w Warszawie, który przedstawili w swoim filmie Monika Strzępka i Paweł Demirski, choć fikcyjny, to jednak bardzo nam znajomy.

***

2. Lado na Wsi

Warszawska wytwórnia LADO ABC zajęła jeden z domków fińskich i co tydzień ściągała na koncerty miłośników dźwiękowych eksperymentów, którzy często nie mieścili się na przydomowym podwórku. Muzyka łagodzi obyczaje, zieleń niesie ukojenie. Lepszego połączenia nie można sobie wyobrazić w Warszawie.

***

3. Letni festiwal muzyki klasycznej "Transkrypcje" na Placu Defilad

Przez dwa miesiące (od lipca do końca sierpnia) setki warszawiaków w upale i w deszczu słuchało na placu Defilad pod Teatrem Studio dziewięciu symfonii Beethovena nie w symfonicznych oryginałach, ale w transkrypcjach na różnorodne instrumenty, np. pianino, organy, syntezator, klarnety, perkusję i kwartet smyczkowy. Gospodarzem i autorem kilku opracowań był Marcin Masecki, autorem pomysłu - Tomasz Pokrzywiński. Integrujące, z poczuciem humoru i proklasyczne.

***

4. Wystawa "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia" w Królikarni

Wyjątkowa wystawa. Mnóstwo rzeźb i rysunków Rodina w Warszawie. Pomysłowe zestawienie z Dunikowskim. Nie zabrakło też kontekstu kobiecego, np. wspaniałej głowy Rodina autorstwa Camille Claudel.

***

5. Big Book Festival

Literacki festiwal wędrujący po Warszawie. Gdziekolwiek się pojawi, zamienia miejsce w salon literacki. Impreza jest interdyscyplinarna i wielowątkowa, a na program składają się zarówno spotkania z autorami - podczas ostatniej edycji byli to m.in. Boris Akunin i Martin Caparros -jak i warsztaty, spacery, multimedialne spektakle.

***

Człowiek Roku

1. Michał Marczak

Za "Wszystkie nieprzespane noce", filmowy portret Warszawy o świcie, opowieść o młodych ludziach, którzy żyją rytmem swojego miasta.

***

2. Justyna Sobczyk [na zdjęciu]

Twórczyni Teatru 21, w którym występują ludzie z zespołem Downa. Nominujemy ją za zmianę wizerunku osób niepełnosprawnych, za uczynienie z nich pełnoprawnych odbiorców i twórców kultury, za wprowadzenie ich twórczości do głównego nurtu warszawskiej kultury.

***

3. Rene Wawrzkiewicz i Franek Cieślak

Autorzy projektu "Warszawskie kroje", dzięki któremu powstało 12 warszawskich krojów pisma. Zwrócili uwagę, że wizualny chaos w mieście to nie tylko reklamy, ale też napisy. Udało im się przekonać miejskich urzędników, że krój pisma może być wizytówką Warszawy tak samo jak logo z syrenką. Wszystkie powstałe kroje dostępne są za darmo.

***

4. Sebastian Cichocki

Kurator świetnych wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, m.in. pokazywanej na pożegnanie siedziby MSN w pawilonie Emilia "Robiąc użytek".

***

5. Pablopavo

Niesłychanie aktywny, ale stojący nieco z boku wydarzeń artysta, baczny obserwator, warszawski bard. Jest miejskim poetą, który doskonale żongluje stylami muzycznymi - od reggae po folk i balladę. Prawdziwy kulturalny ambasador Warszawy.

***

Kto powinien dostać Wdechę czytelników dla Człowieka Roku? Jakie było waszym zdaniem Miejsce Roku? Które z wydarzeń nagrodzicie? GLOSUJCIE NA Wdechy.pl

Nominowali: Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Magdalena Dubrowska, Piotr Guszkowski, Łukasz Kamiński, Paweł Mossakowski, Maciej Nowak, Iza Szymańska, Anna Tatarska, Dorota Wyżyńska, Agata Żelazowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji