Artykuły

Warszawa. Krzysztof Mieszkowski do Pawła Łysaka

Podjęta przez twórców "Klątwy" rozmowa na temat kultury chrześcijańskiej to powinność odpowiedzialnych artystów - pisze Krzysztof Mieszkowski, Poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz redaktor naczelny "Notatnika Teatralnego" do Pawła Łysaka, dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie.

Warszawa, 22 lutego 2017 roku

Sz. P.

Paweł Łysak

Dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera

Szanowny Panie,

pozostaję pod ogromnym wrażeniem efektów Państwa pracy, jak również determinacji i odwagi, jakich wymagało zaprezentowanie ich publiczności podczas sobotniej premiery "Klątwy" w reżyserii Oliviera Frlijcia.

Przedstawienie na motywach tekstu Stanisława Wyspiańskiego jest niezwykle ważne, bolesne, ale także autoironicznie bezwzględne wobec samych artystów, Polski i Polaków, Kościoła. Tak zdecydowanego i bezkompromisowego komunikatu politycznego padającego ze sceny nie było od czasu "Oczyszczonych" Warlikowskiego czy "Tęczowej Trybuny" Strzępki i Demirskiego. Podjęta przez twórców "Klątwy" rozmowa na temat kultury chrześcijańskiej to powinność odpowiedzialnych artystów. Olivier Frlijć i zespół Teatru Powszechnego kontynuuje tradycje "Apocalypsis cum figuris" Jerzego Grotowskiego, podejmuje też dyskusję z polskimi stereotypami, podobnie jak dramaty "Do piachu" i "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza. Ponadto "Klątwa", podobnie jak polska sztuka krytyczna Nieznalskiej, Libery, Żmijewskiego czy Kozyry proponuje poważną rozmowę o roli społecznej i podmiotowości kobiet.

Jednocześnie okazuje się, że środowiska narodowo-katolickie i politycy nie są przygotowani do konfrontacji z radykalnymi gestami na wysokim poziomie artystycznym. "Klątwa", podobnie jak "Golgota Picnic", wrocławska "Śmierć i dziewczyna" czy białostocka "Biała siła, czarna pamięć" stała się przedmiotem zainteresowania żądnych sensacji prawicowych środowisk, a Teatr Powszechny ofiarą ataków, gróźb cenzury i przedmiotem zainteresowania prokuratury.

Pragnę zaznaczyć, że stanowczo sprzeciwiam się próbom ograniczania wolności słowa. Wszak obowiązująca Konstytucja stanowi:

Art. 73. Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury.

Próba wywarcia nacisku na dyrekcję i pracowników Teatru w celu wstrzymania dalszych prezentacji spektaklu jest poważnym naruszeniem Konstytucji, obowiązującej wszystkich obywateli, bez względu na ich polityczną i religijną przynależność.

Dyrekcji i Zespołowi Teatru Powszechnego w Warszawie jeszcze raz gratuluję wspaniałego przedstawienia i przejmujących kreacji aktorskich.

Z wyrazami szacunku

Krzysztof Mieszkowski

Poseł na Sejm RP

Wiceprzewodniczący

Komisji Kultury i Środków Przekazu

Redaktor naczelny "Notatnika Teatralnego"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji