Artykuły

Kraj. Kobiety polskiej kultury 2017

Na Dzień Kobiet dziennikarze "Co Jest Grane 24" z całej Polski wybrali kilkanaście artystek, o których będzie głośno, a które nadadzą ton naszej kulturze najbliższych miesięcy.

1. Magdalena Boczarska [na zdjęciu]

Aktorka. Precyzyjnie zbudowała pełnokrwistą postać Michaliny Wisłockiej w filmie "Sztuka kochania" w reżyserii Marii Sadowskiej. Krzysztof Varga napisał w "Dużym Formacie", że Boczarska urodziła się po to, by zagrać Wisłocką.

***

2. Monika Brodka

Siłą marzeń, talentu i ciężkiej pracy osiągnęła sukces, jaki nie był udziałem żadnego polskiego artysty w ostatnich latach. Po wydaniu płyty w cenionej zagranicznej wytwórni [PIAS] z powodzeniem zagrała serię koncertów na najważniejszych festiwalach, teraz szykuje się do występów w filharmoniach (m.in. w Warszawie, Szczecinie i Katowicach). A za kilka dni wyjeżdża na jeden z najważniejszych festiwali na świecie, odbywający się w Teksasie South By Southwest.

***

3. Magdalena Danaj

Trójmiejska rysowniczka i ilustratorka, autorka Porysunków (porachunków rysunkiem), swoimi pracami komentuje rzeczywistość. Jej bohaterkami są najczęściej kobiety.

***

4. Wanda Hagedorn

Autorka świetnej, mocnej powieści graficznej "Totalnie nie nostalgia" (rysunki Jacek Frąś). Historia dorastania w - jak sama pisze "odzyskanym dla macierzy Szczecinie". "Było to dzieciństwo katolickie, patriarchalne i Pe-eR-eL-owskie, czyli depresyjno-opresyjno-represyjne". Książka ukazała się w połowie stycznia.

***

5. Agnieszka Holland

Światowej sławy reżyserka, której najnowszy film "Pokot" na podstawie powieści Olgi Tokarczuk został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem im. Alfreda Bauera na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Angażuje się w sprawy społeczno-polityczne, można ją spotkać na Manifie i Paradzie Równości.

***

6. Inga Iwasiów

Literaturoznawczyni, pisarka. Zadebiutowała w nowym dla niej gatunku. W jej sztuce "Dziecko", kiedy naturalne metody zawodzą, do intymnego świata pary wkraczają "zastępcze macice" - instytucje i ich pracownicy. Premiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w reżyserii Martyny Łyko odbyła się 6 stycznia.

***

7. Klara Kochańska

Reżyserka, która odebrała prestiżową Student Academy Award, czyli "studenckiego Oscara" za film dyplomowy "Lokatorki". To pierwsze takie wyróżnienie dla łódzkiej Szkoły Filmowej. Kochańska pracuje teraz nad "Via Carpatia", pełnym metrażem kręconym na Bałkanach. Epizodyczną rolę zagrał w nim Bajram Severdzan, ulubiony aktor Emira Kusturicy To będzie nasz głos o kryzysie migracyjnym.

***

8. Zofia Kowalewska

Autorka "Więzi", filmu który przeszedł oscarową preselekcję i znalazł się na liście 10 filmów mających szansę na nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy dokument. Studiuje reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi oraz uczy się w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

***

9. Iwona Pasińska

Nowa szefowa Polskiego Teatru Tańca. Pałeczkę przejęła po Ewie Wycichowskiej, która kierowała poznańskim zespołem przez 27 sezonów. Przez lata Pasińska była tu pierwszą solistką. Jest wykładowczynią w warszawskiej Akademii Teatralnej i cenioną choreografką. W styczniu w CK Zamek razem z tancerzami PTT i reżyserem Igorem Gorzkowskim pokazała spektakl "Żniwa" - pierwszy w ramach "Roku Guślarzy", podczas którego chce rozmawiać z widzami o tradycji i obrzędach, wierzeniach i mitach, gusłach i zabobonach. Wiele wskazuje na to, że za kadencji Iwony Pasińskiej tancerze otrzymają wreszcie własną salę do prób, o co Wycichowska walczyła przez wiele lat.

***

10. Liliana Piskorska

Jedna z najciekawszych toruńskich artystek. Znakiem szczególnym jej sztuki jest silne zaangażowanie społeczne - Piskorska chętnie zabiera głos w obronie mniejszości seksualnych, walczy o prawa zwierząt, silnie włącza się w akcje emancypacyjne i antyrasistowskie. Właśnie pracuje nad wideo do sztuki teatralnej "Rewolucje" Leny Bielskiej i Justyny Zielińskiej. Szykuje się także do udziału w festiwalu Supermarket 2017 - Stockholm Independent Art Fair.

***

11. Ewa Skibińska

Aktorka. Od lutego w zespole Teatru Powszechnego w Warszawie, w którym zagrała Ukochaną Ojczyznę i Gajkę w spektaklu "Kuroń. Pasja wg św. Jacka" według sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Pawła Łysaka. Wcześniej od 1986 roku występowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu - grała ważne i nagradzane role w spektaklach Krystiana Lupy, Jana Klaty, Michała Zadary i Eweliny Marciniak. Odeszła w proteście przeciw przejęciu teatru przez Cezarego Morawskiego.

***

12. Joanna Stankiewicz

Animatorka kultury, twórczyni festiwalu No Women No Art i Babiego Targu, a ostatnio także organizatorka akcji "From Poznań with Love", niosącej pomoc uchodźcom z obozu Nea Kayah. Razem z poznańskimi działaczkami dzięki platformie Polakpotrafi.pl zebrała ponad 5,9 tys. euro. Za te pieniądze udało się kupić najpotrzebniejsze rzeczy. W greckim obozie Stankiewicz była w ciągu ostatnich miesięcy dwukrotnie jako wolontariuszka. Na przełomie roku przekazała uchodźcom zabawki i listy, które napisali uczniowie poznańskich podstawówek. - Dostałyśmy kilka odpowiedzi, które już trafiły do uczniów poznańskich szkół - mówi. I zapowiada, że to nie ostatnia akcja pomocy uchodźcom.

***

13. Julia Wyszyńska

Aktorka warszawskiego Teatru Powszechnego, znakomita w "Klątwie" Olivera Frljicia. Odważna i przejmująca. Po premierze obrażana w prawicowych mediach, wykluczona z TVP przez prezesa Kurskiego, który odwołał emisję telewizyjnego spektaklu "Biały dmuchawiec" z jej udziałem i zapowiedział, że nie ma powrotu do serialu, z którego aktorka już wcześniej odeszła sama. W Powszechnym możemy ją zobaczyć również w spektaklu "Nieznośnie długie objęcia" Iwana Wyrypajewa.

***

14. Olga Tokarczuk

Pisarka, dwukrotna laureatka Nike. Na podstawie jej książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" powstał nagrodzony na Berlinale prestiżową nagrodą im. Alfreda Bauera film "Pokot" Agnieszki Holland.

***

15. Magdalena Ziółkowska

Walczy o przeprowadzenie niezbędnego remontu krakowskiego Bunkra Sztuki, który dzięki niej wrócił na mapę najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji