Artykuły

Bydgoszcz. Płatonow w Polskim

Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Polskiego, kończy pracę nad "Płatonowem" Antoniego Czechowa. Pokaz przedpremierowy już 7 kwietnia.

"Płatonow" jest pierwszą sztuką rosyjskiego pisarza. Jej rękopis odnaleziono długo po śmierci autora, pod koniec lat 20., w porewolucyjnej Rosji. Nie było strony tytułowej, toteż, gdy opublikowano ją w 1924 roku tytuł brzmiał "Sztuka bez tytułu". Badacze Czechowa zarzucali dziełu wiele niedoskonałości warsztatowych, borykali się z interpretacją. Raczej woleli zalecać czytelnikom i widzom dojrzale, smutne komedie, "Mewę", "Trzy siostry", "Wujaszka Wanię" czy "Wiśniowy sad", niż zachęcać do dziwnego "Płatonowa". A jednak to właśnie ta powieść od dziesięcioleci nęci reżyserów, intryguje publiczność.

Jak wszystkie sztuki Czechowa, "Płatonowa" cechuje celność obserwacji ludzkich typów, ironiczne podteksty, rzadka umiejętność kreślenia duchowej panoramy społeczności, której członkowie dręczą się pytaniami bez odpowiedzi: Jak żyć? Co robić?

Adam Orzechowski w czasie realizacji spektaklu opierał się, m.in., na przemyśleniach Jerzego Koeniga, który w jednym z numerów "Dialogu" przedstawił taką oto interpretację "Płatonowa". - Sztukę tę pisał 20-letni chłopak. Nie umiał pisać sztuk, to pewne. Puchł mu tekst, powtarzały się sytuacje, niektóre są sklecone z żałosną nieporadnością. Może właśnie z niedostatków warsztatu bierze się "inność" Płatonowa, w którym jest cały późniejszy Czechow, ale który nie jest jeszcze wirtuozerskim popisem literacko - teatralnym. Ale i z "Płatonowa" da się wykroić dramat serio równie łatwo jak krotochwilę błazeńską. Nie mam wątpliwości, że ta sztuka to najważniejsza szansa na znalezienie Czechowa współczesnego, odczytanego przez doświadczenia XX w. i przez dramat dwudziestowieczny.

Tytułowego "Płatonowa" zagra w bydgoskiej inscenizacji Krystian Wieczorek [na zdjęciu]. W pozostałych rolach wystąpią, m.in., Dorota Androsz, Krzysztof Bień, Mieczysław Franaszek, Paweł L. Gilewski, Jerzy Pożarowski, Marek Tynda.

Przed premierą, która zaplanowana została na 8 kwietnia, Teatr Polski uruchamia kolejną akcję promocyjną. Do współpracy przystąpił bydgoski EMPiK. Tam właśnie będzie można kupować bilety na przedstawienie po promocyjnej cenie 12 zł. Sprzedaż w przedpremierowe czwartki i piątki w godz. 14-18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji