Artykuły

Kraków. Profesor Kosiński w "Sztuce myślenia"

W najbliższą sobotę na Scenie Miniatura Teatru im. Słowackiego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Sztuka myślenia", tym razem gościem prof. Piotra Augustyniaka będzie prof. Dariusz Kosiński, tytuł spotkania "Dramat i performans"

Centralnym punktem spotkania będzie wykład prof. Dariusza Kosińskiego, który pokaże, że kluczem do rozumienia współczesnej Polski jest kategoria performansu. Komentarz do jego wystąpienia wygłosi gospodarz cyklu, prof. Piotr Augustyniak. Przewidujemy burzliwą dyskusję z udziałem publiczności.

W trakcie spotkania będzie się można również zapoznać z nową interpretacją tzw. "poezji smoleńskiej" w wykonaniu wybitnych aktorów Teatru Słowackiego, Hanny Bieluszko i Jerzego Światłonia.

A oto co prof. Kosiński pisze o swoim wystąpieniu: "W ostatnich latach szczególnie intensywnie doświadczamy dramatycznego wymiaru polskości. Wyobrażona wspólnota ukształtowana wokół walki o wolność, wyidealizowana w latach 80., została podzielona na odrębne sceny, na których konkurujące zespoły wystawiają i ustanawiają własne wersje narodowej tożsamości o coraz bardziej ekskluzywnym charakterze. Skandowany przez tłum okrzyk "Tu jest Polska!" nie jest już wyrazem poczucia jedności a stał się narzędziem momentalnego wytwarzania politycznych układów polskości - quasi-narodowym performatywem.

Nie jest to jednak sytuacja nowa. Polska współczesna przypomina tę inscenizowaną przez Konrada w 1. akcie Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego. Istnieje jako dramatyczna wielość przedstawień, które wydają się niemożliwe do uspójnienia. W przeszłości, zwłaszcza w sytuacji opresji, udawało się stworzyć płaszczyznę spójności, ale - co też pokazał Wyspiański - ceną za to było poddanie się obezwładniającej sile śmierci. Przypominając tezy moich książek, z Wyzwoleniem Wyspiańskiego w ręku, chciałbym zapytać o siłę i słabość performansu Polska, a także o jego potencjalne alternatywne wersje."

8 kwietnia, godz. 20:00, Scena Miniatura

Prof. Dariusz Kosiński - jeden z najwybitniejszych polskich znawców historii teatru i dramatu, badacz polskich tradycji przedstawieniowych i ich współczesnych kontynuacji. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Wydał ostatnio m.in. Teatra polskie. Historie (2010) oraz Teatra polskie. Rok katastrofy (2013).

Prof. Piotr Augustyniak - filozof i eseista, znawca filozofii i mistyki niemieckiej, autor krytycznych analiz polskiej tożsamości. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gospodarz cyklu "Sztuka myślenia". Wydał ostatnio m.in.: Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015) oraz Aporetyczna nieśmiertelność. Esej o Fedonie, śmierci i nowoczesnym podmiocie (2016).

"Sztuka myślenia" to zainicjowany przez Bartosza Szydłowskiego i Piotra Augustyniaka performatywny sojusz teatru i filozofii - sztuki i myślenia - który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.

Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która nas ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji