Artykuły

Wrocław. Nowości w wortalu poświęconym Jerzemu Grotowskiemu

Instytut Grotowskiego zaprasza do odwiedzania odświeżonej wersji wortalu grotowski.net.

Potrzeba stworzenia wortalu (w 2011 roku) zrodziła się z przekonania o konieczności udostępnienia jak największej grupie odbiorców rozległej, wieloaspektowej, a zarazem rzetelnej wiedzy o Grotowskim. Zachęcamy także do nadsyłania tekstów do 13 numeru "Performera" - internetowego czasopisma naukowego, ukazującego się na łamach grotowski.net. Nadesłane teksty podlegać będą recenzowaniu.

O wortalu

Wortal tworzą cztery działy: Encyklopedia.Grotowski, Mediateka, Narzędziownia oraz "Performer". Encyklopedia.Grotowski to internetowe kompendium wiedzy na temat biografii i dorobku artystycznego Jerzego Grotowskiego, jego współpracowników, poprzedników i kontynuatorów, poświęcone również tradycjom, do których odwoływał się twórca, a także różnorodnym kontekstom jego pracy. Obecnie w Encyklopedii znajduje się ponad sto haseł; są to zarówno hasła osobowe, spektakle Teatru Laboratorium, jak i terminy (np. teatr ubogi, parateatr) czy zjawiska. Encyklopedia powstaje we współpracy z badaczami działalności Teatru Laboratorium oraz czytelnikami, którzy mogą zgłosić uwagi lub własne hasło. Hasła, w układzie alfabetycznym, są na bieżąco rozszerzane oraz wzbogacane o materiały ikonograficzne, filmowe czy bibliograficzne, które znaleźć można w pozostałych sekcjach wortalu. W kwietniu 2017 hasłem miesiąca jest "Rena Mirecka".

Mediateka udostępnia zdjęcia, pliki audio i wideo oraz teksty odnoszące się do działalności Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium, a także dokumentujące działalność Ośrodka i Instytutu Grotowskiego. Wśród materiałów znalazły się m.in. kolekcje zdjęć Maurizia Buscarina i Andrzeja Paluchiewicza, plakaty Teatru Laboratorium, filmy Macieja Stawińskiego prezentujące parateatr Reny Mireckiej czy zapisy pracy Zygmunta Molika. W Mediatece pojawiają się zbiory zgromadzone w Archiwum Instytutu oraz udostępnione przez zaprzyjaźnione instytucje i partnerów, np. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną im. Leona Schillera w Łodzi czy Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Do Mediateki trafiają też zapisy audio wykładów i spotkań odbywających się w Instytucie.

Narzędziownia gromadzi materiały pomocne w prowadzeniu własnych badań dotyczących Teatru Laboratorium. Zamieszczono tu uzupełniane na bieżąco bibliografie tekstów Grotowskiego i jego współpracowników, a także prac im poświęconych. Podstawowe dane faktograficzne przynosi "Kalendarium życia i twórczości Jerzego Grotowskiego", obejmujące także działalność Teatru 13 Rzędów i Teatru Laboratorium. Tu również znaleźć można kroniki działalności Ośrodka i Instytutu Grotowskiego.

Czwartym działem grotowski.net jest "Performer", czyli naukowe czasopismo internetowe, ukazujące się dwa razy w roku. Tematyka podejmowana na łamach pisma obejmuje zagadnienia stanowiące przedmiot zainteresowania Instytutu - przede wszystkim dokonania, biografie, konteksty i tradycje jego patrona oraz osób z nim związanych, a także rozległe pole działań artystycznych i badawczych, rozciągających się pomiędzy teatrem i innymi odmianami przedstawień kulturowych. Jako czasopismo internetowe "Performer" publikuje nie tylko teksty, ale i nagrania dźwiękowe i filmowe. Od numeru 11-12 nadesłane teksty podlegają recenzowaniu. Redakcja ogłasza także otwarte zaproszenie do nadsyłania tekstów do numeru 13 "Performera", który tematycznie związany będzie z Olimpiadą Teatralną "Świat miejscem prawdy", której Instytut im. Jerzego Grotowskiego był organizatorem jesienią 2016. Refleksji poddane zostaną "święta teatralne" w ogóle, czyli wszelkie formy wydarzeń społecznych budowanych wokół przedstawień teatralnych i działań performatywnych, traktowanych jako całości o szczególnej jakości, dynamice i znaczeniu. Abstrakty można przesyłać mailowo na adres: redakcja@performer.art.pl do 10 maja 2017.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji