Artykuły

Opole. Nagrody Komisji Artystycznej "Klasyki Żywej" rozdane na OKT

18 kwietnia podczas inauguracji 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" przewodniczący Komisji Artystycznej Dariusz Kosiński i dyrektor II edycji konkursu "Klasyka Żywa" Zenon Butkiewicz ogłosili laureatów nagród przyznanych przez Komisję Artystyczną.

Komisja Artystyczna II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" w składzie: Dariusz Kosiński (przewodniczący), Jarosław Cymerman, Aneta Groszyńska-Liweń, Ewa Guderian-Czaplińska, Patryk Kencki, Jolanta Kowalska i Wanda Świątkowska po obejrzeniu 50 inscenizacji dawnych dzieł literatury polskiej, zgłoszonych przez poszczególne teatry, a wystawionych w okresie od 1 IX 2015 do 30 XII 2016, zgodnie z regulaminem Konkursu postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego w wysokości 30 000 zł za najciekawsze odkrycie repertuarowe Teatrowi Polskiemu w Poznaniu za przedstawienie "Ojczyzna" Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Justyny Sobczyk.

Komisja przyznała także następujące nagrody dodatkowe twórcom przedstawień niezakwalifikowanych do finału Konkursu:

- nagrodę dla Aleksandry Czapli-Oslislo, Martyny Łyko, Miłosza Markiewicza i Radosława Rychcika za opracowanie programu stanowiącego część projektu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego - 3000 zł;

- nagrodę dla Anny Retoruk za adaptację tekstów Mirona Białoszewskiego i reżyserię opartego na nich przedstawienia "Dziady po Białoszewskim" w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach - 3000 zł;

- nagrodę dla Piotra Tomaszuka za twórczą interpretację "Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka w Teatrze Wierszalin w Supraślu - 3000 zł.

Wyróżnienie honorowe przypadło twórcom i realizatorom historycznego przedstawienia całości "Dziadów" Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Komisja Artystyczna wybrała także siedem spektakli, które biorą udział w 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska", będących zarazem finałem drugiej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Spektakle te powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, a także o inne nagrody indywidualne i zespołowe, które ostatniego dnia festiwalu przyzna Jury Konkursu: Janusz Majcherek (przewodniczący), Małgorzata Leyko, Gabriela Muskała i Piotr Ratajczak. Swoje nagrody podczas OKT przyzna też jury dziennikarzy pod przewodnictwem Kaliny Zalewskiej (miesięcznik "Teatr"), jury społeczne i Prezydent Miasta Opola. Festiwal, organizowany przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego potrwa do niedzieli 23 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji