Artykuły

Radom. Monodram Mateusza Nowaka w Amfiteatrze

22 kwietnia zobaczymy sceniczną adaptację powieści Karola Zbyszewskiego "Niemcewicz od przodu i tyłu" w wykonaniu Mateusza Nowaka. To pamflet opisujący XVIII-wieczną Polskę w przeddzień jej upadku.

Mateusz Nowak, recytator i instruktor żywego słowa związany z Dzielnicowym Domem Kultury "Węglin" w Lublinie, zaprezentuje monodram o XVIII-wiecznej Polsce w przeddzień rozbiorów. Będzie to sceniczna adaptacja powieści Karola Zbyszewskiego "Niemcewicz od przodu i tyłu".

Karol Zbyszewski napisał tuż przed II wojną światową biografię Juliana Ursyna Niemcewicza, która miała być jego pracą doktorską - nie została ona jednak przyjęta przez Uniwersytet Warszawski. Przekształcił ją zatem i wydał w formie książki w lutym 1939 roku. Autor przedstawił tam bardzo krytyczny obraz przedrozbiorowej Polski, nie oszczędzając nikogo. Dostało się nie tylko magnatom, ale i Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu czy księciu Adamowi Czartoryskiemu i jego małżonce, a nawet i samemu Tadeuszowi Kościuszce. Autor wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary. To pamflet napisany bardzo żywym, momentami dosadnym językiem, dzięki czemu czyta się go jak powieść, która, gdyby nie historyczne postaci i wydarzenia mogłaby zostać uznana za jakąś fantastyczną groteskę. Polska i Polacy pod piórem Zbyszewskiego robią rzeczywiście wrażenie jakiegoś niesamowitego ludu, który potrafi niemal jednocześnie stoczyć się na dno upadku, heroicznie się zeń podnieść, by znów w widowiskowy sposób zmarnotrawić cały swój wysiłek i ofiary.

Mateusz Nowak ma na swoim koncie wiele nagród i prezentacji (m.in. w Gdańsku, Warszawie, Toruniu, Częstochowie, Koszalinie, Kijowie). Jako aktor, "czytacz", performer i lektor zaangażowany miał do czynienia z Czytelnią Dramatu, Teatrem Starym, Radiem Lublin, Pracownią Słowa w Lublinie oraz projektami Oprawcy, Tragarze Puchu, Zespół Reprezentacyjny Polski Północnej i Wschodniej. Monodram zobaczymy 22 kwietnia, w sobotę, o godz. 20 w Kuźni Artystycznej, przy ul. Daszyńskiego 5. Widowisko przeznaczone jest dla dorosłych. Liczba miejsc ograniczona, wstęp za zaproszeniami. Rezerwacji można dokonywać mailowo: rezerwacje@amfiteatr.radom.pl lub telefonicznie: 48 364 29 68.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji