Artykuły

Tarnów. Tarnowska Nagroda Filmowa na starcie

W najbliższy piątek, tj. 21 kwietnia, po raz 31. rusza Tarnowska Nagroda Filmowa - Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych. Na inaugurację przewidziano znakomity koncert w "Marzeniu", a w niedzielny wieczór w Teatrze im. L. Solskiego zaplanowano uroczystość wręczenia Januszowi Gajosowi festiwalowej nagrody za całokształt twórczości, uświetnioną monodramem artysty.

Natomiast projekcje filmów konkursowych rozpoczną się w miejskim kinie od sobotniego popołudnia.

Jak każdy festiwal, tak i Tarnowska Nagrodę Filmowa zainauguruje część oficjalna, jednak tuż po niej publiczność kina "Marzenie" czeka muzyczna uczta - koncert zatytułowany "Celuloid" w wykonaniu dwóch czołowych polskich gitarzystów jazzowych - Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego, którzy zaprezentują materiał z albumu o tym samym tytule. Panowie, choć znają się i przyjaźnią od lat, swoją pierwszą płytę w duecie, i jak dotąd jedyną w tej formule, nagrali dwa lata temu. A jest to krążek szczególny, bowiem nie tylko prezentuje ich gitarową wirtuozerię, ale przywołuje najpiękniejsze filmowe tematy muzyczne, niezapomniane kompozycje Andrzeja Kurylewicza, Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Korzyńskiego, Tomasza Stańki i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Utwory z tego krążka usłyszą słuchacze koncertu w Tarnowie, a zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełnią premierowe autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł płyty: "Celuloid". Początek o godz. 19.

Prawie też na wstępie festiwalu, bo 23 kwietnia o godz. 19, fani talentu aktorskiego Janusza Gajosa, tegorocznego laureata TNF za całokształt twórczości, będą mogli zobaczyć mistrza na scenie Tarnowskiego Teatru w monodramie na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego "Msza za miasto Arras" (na zdjęciu). Spektakl zrealizowany w Teatrze Narodowym w Warszawie jest relacją uczestnika i świadka wydarzeń we francuskim średniowiecznym mieście ogarniętym zarazą, gdy zło i szaleństwo opanowują serca i umysły mieszkańców. To także ponadczasowa opowieść o mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu, słowem: prawda o człowieku naszych czasów w kreacji Janusza Gajosa.

Od 22 kwietnia ruszają w kinie "Marzenie" projekcje konkursowe - publiczność i jury zobaczą po dwa filmy dziennie, rywalizujące o Grand Prix TNF i statuetkę Maszkarona. Pokazy festiwalowe i emocje z nimi związane potrwają do 27 kwietnia. W międzyczasie warte uwagi są również wydarzenia z cyklu "Wajda - portret zwielokrotniony" - w najbliższą niedzielę o godz. 19 w miejskim kinie czeka na widzów znakomity dokument "Marzenia są ciekawsze" w reżyserii Stanisława Janickiego,

W sobotę i niedzielę o godz. 11 obchodzące w tym roku jubileusz 70-lecia Studio Filmów Rysunkowych z Bielska--Białej przedstawi swoje kultowe animacje: będą filmy z Reksiem w roli głównej i z serii "Och, Pampalini". Zaś prace dziecięcego jury i seanse z zestawami bajek konkursowych, pretendujących do statuetki Maszka, rozpoczną się w poniedziałek 24 kwietnia i odbywać się będą codziennie do czwartku, zawsze o godz. 9.

Przypomnijmy, że nieco starsza publiczność w dwa pierwsze dni przyszłego tygodnia o godz. 11 będzie miała okazję skorzystać z interesujących propozycji filmowych Wędrującego Ale Kina!, przeznaczonych dla nastolatków - w poniedziałek będzie to obraz "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Paleja, który po projekcji spotka się z widzami, a we wtorek film Emilie Deleuze zatytułowany "Miss Imposible".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji