Artykuły

Warszawa. Spotkanie wokół dramatu "Golem" w IT

Wydawnictwo Sic! i Instytut Teatralny zapraszają 4 maja o godz. 18 na spotkanie poświęcone książce "Golem" Halpera Lejwika. Gośćmi spotkania będą tłumacz Olek Mincer, autorka eseju o Golemie Laura Quercioli oraz Bożena Keff. Rozmowę poprowadzi Piotr Laskowski. Podczas spotkania fragmenty sztuki przeczyta Olek Mincer.

"Golem" Halper Lejwik

Książka z serii "Wielcy pisarze w nowych przekładach". Przekład Olka Mincera z komentarzami Laury Quercioli.

Gliniany bałwan zwany Golemem, stworzony do służby ludziom i powołany do życia przez średniowiecznych rabinów, przeszedł liczne metamorfozy.

Z mitologicznej tradycji przekształcił się w symbol ludzkiej potrzeby kontrolowania otaczającego świata; w Golemie-symbolu zawarty jest także sens bolesnej samoświadomości istoty stworzonej, gdzie relacja człowiek Bóg jest uproszczona i powiększona przez relację Golem jego twórca rabin. To także potrzeba samodzielności, tożsamości, opieki.

Golem jest jednoczesnym symbolem mitycznej przeszłości i współczesnego świata (oraz przyszłości) zdominowanego przez technologię, w aspekcie konstruktywnym i destruktywnym ludzkiego działania, dylematu związanego z użyciem siły.

Tak jak inne żydowskie symbole, posiada aspekt lokalny (Golem jako narzędzie w obronie Żydów przed atakiem antysemitów) oraz ogólnoludzki. Golem, gliniana istota odczuwa tęsknotę jednocześnie do swojego twórcy, dalekiego i nie osiągalnego (z ontologicznego punktu odniesienia), do niemniej nieosiągalnej ery mesjańskiej, i do własnego nie-istnienia.

WSTĘP WOLNY

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji