Artykuły

W kulturze utrzymujemy światowy poziom

Nagrody prezydenta miasta stołecznego Warszawy mają już swoją historię - powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Szymborski w czasie uroczystej inauguracji warszawskiego ro­ku kulturalnego, jaka miała miejsce 18 bm. w Zamku Kró­lewskim. Przed kilku laty za­częliśmy od nagrody teatralnej, potem doszła literatura i plas­tyka, a dzisiaj także muzyka. To dobrze świadczy o ciągłości honorowania najlepszych dzieł sezonu, zwłaszcza teraz, kiedy mimo kryzysu możemy mówić o dokonaniach. A że nie są to osiągnięcia tylko na miarę jed­nego miasta - dowodzi gorące przyjęcie prezentowanej przez nas sztuki, a zwłaszcza muzyki podczas ostatnich Dni Warsza­wy w Wiedniu. Tę myśl o nadążaniu czy też współbrzmieniu kultury polskiej z resztą świata rozwinęła w swoim krótkim wystąpieniu mi­nister Kultury i Sztuki Izabella Cywińska. Powiedziała m. in. że myśli z optymizmem o przyszłości, gdyż nie tylko baza materialna decyduje o jakości dzieła. A w obecnej sytuacji nie ma innego wyjścia jak bu­dować kulturę jeszcze bardziej wartościową niż dawniej.

A oto lista nagród prezyden­ta za dzieła stworzone w ubieg­łym sezonie:

W dziedzinie teatru laureata­mi zostali: Tadeusz Łomnicki za rolę Feuerbacha w spektaklu :Ja, Feuerbach" T. Dorsta, Ta­deusza Kościuszki w "Lekcji polskiego" Anny Bojarskiej i Bohatera w "Kartotece" T. Ró­żewicza na scenach teatrów Dramatycznego, Powszechnego, Studia, Joanna Szczepkowska za rolę Emilii Zeltner w "Lek­cji polskiego", Kazimierz Ka­czor za rolę Browarnika w "Audiencji" Vaclava Havela w Teatrze Powszechnym, Jan Englert za rolę Chlestakowa w "Re­wizorze" M. Gogola w Teatrze Polskim, Rudolf Zioło za reżyserie "Wujaszka Wani" A. Czechowa w Teatrze Powszechnym, Wojciech Młynarski za cykl spektakli śpiewanych na scenie teatru Ateneum, Andrzej Strzelecki za program artys­tyczny teatru "Rampa" na Tar­gówku, oraz twórcy i wyko­nawcy widowiska "Zimy żal" na ręce Magdy Umer i Jere­miego Przybory.

W dziedzinie muzyki: Teatr Wielki za "Pierścień Nibelunga" . R. Wagnera i Stefan Sutkowski za stworzenie i wybitne efekty artystyczne Warszawskiej Opery Kameralnej.

W dziedzinie literatury: Les­ław Bartelski i Jerzy Waldorff za osiągnięcia w twórczości.

W dziedzinie plastyk!: Tere­sa Pęgowską za malarstwo, Sta­sys Eidrigevicius za grafikę, Bar­bara Levittox-Swiderska za tka­ninę, Maciej Szadkowski za rzeźbę, Edward Hartwig za fo­tografikę, Krzysztof Jabłoński za fotogramy do albumu "Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie" wydanego przez "Arkady".

Przyznano także nagrody ple­biscytu czytelników, biblioteka­rzy, księgarzy za najlepszą książkę roku wybieraną spośród 12 książek prezentowanych na comiesięcznych "Literackich Premierach". Tym razem głosy rozłożyły się równo na trzy książki. Są to: "Narodził go niebieski ptak" Stefanii Gro­dzieńskiej (rzecz o Fryderyku Jarossym, ale nie tylko) "Lata pozłacane, lata szare" Stefana Kisielewskiego (wybór felie­tonów drukowanych w "Tygod­niku Powszechnym") i "Nieprze­widziane przygody" Józefa Kuropieski (autobiografia, wojsko, więzienie, rehabilitacja).

Ponadto przyznano nagrody w konkursie zainicjowanym przez Urząd m. st. Warszawy na naj­lepszą imprezę plenerową. W konkursie uczestniczyło 29 placówek z terenu województwa warszawskiego. Nagrody otrzy­mały dzielnice Ochota, Śród­mieście, Żoliborz, w skali osied­lowej Dom Kultury na Bród­nie i warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe na Bródnie i Chomiczówce oraz miasta Józefów i Nowy Dwór. W uroczystej inauguracji ucze­stniczyli prezydent m. st. War­szawy Jerzy Bolesławski, przed­stawiciele organizacji, stowarzy­szeń i związków kulturalnych oraz Warszawskiej Kurii Met­ropolitalnej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji