Artykuły

Poznań. 21. Biennale Sztuki dla Dziecka "Do śmiechu"

- Humor stanowi istotny element dziecięcego postrzegania rzeczywistości, pozwala między innymi na tworzenie niezbędnego i dającego swoistą ochronę dystansu - przypomina Jerzy Moszkowicz, szef Centrum Sztuki Dziecka i dyrektor Biennale Sztuki dla Dziecka. 21. edycja imprezy rozpoczyna się 29 maja i potrwa do 4 czerwca.

Jej tytuł to właśnie "Do śmiechu". W Centrum Kultury Zamek i Scenie Wspólnej, a także m.in. w Teatrze Animacji, czy w parku przy Starym Browarze odbędzie się ponad 100 wydarzeń dla dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Będą spektakle, koncerty, spotkania, wystawy i filmy.

Biennale z dżdżownicą

Oficjalnym symbolem biennale są tym razem Śmiechoszki - postacie przypominające dżdżownice wygięte w uśmiech. Będzie je można spotkać na festiwalowych mapkach, plakatach, programach i nie tylko.

Program tegorocznej imprezy dzieli się na cztery główne bloki. "Drogą tradycji" poprowadzi widzów m.in. Teatr MishMash z Kopenhagi, który przekłada twórczość Szekspira na działania nawiązujące do tradycji komedii dell'arte. Inny z zaproszonych twórców - Bruno Leone, lalkarz z Neapolu - pokaże w Poznaniu spektakl "Historia Pulcinelli". Jego bohaterami są lalki-rękawiczki.

Drugiemu blokowi wydarzeń organizatorzy nadali tytuł "Droga wspólnego tworzenia". Przypomną w nim przedstawienie "Miłość nie boli, kolano boli" [na zdjęciu], które powstało w Teatrze Animacji dzięki tekstom wymyślonym przez dzieci. Dorośli dopisali do nich tylko muzykę. Powstał niezwykły recital.

Pomnik i muzyka

Dzięki wspólnym działaniom małych i dużych twórców powstanie też w ramach biennale "Pomnik dziecięcych radości". Co to takiego? - Nasza miejska przestrzeń wypełniona jest pomnikami, ale one budzą raczej smutne skojarzenia - wyjaśnia Ewa Obrębowska-Piasecka, rzeczniczka biennale. - Dzięki współpracy dzieci z poznańskich szkół i studentów School Of Form powstały projekty, które zobaczymy podczas biennale. Mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłości doprowadzić do ich realizacji w przestrzeni miasta - dodaje.

"Droga radości i zabawy" to trzeci blok tegorocznego programu. Tu zobaczymy m.in. premierowy "Traktat o wykradaniu owoców" Teatru Lalek Guliwer i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Młodzi widzowie będą tworzyć muzykę na żywo wraz z artystami. Animatorki nauczą dzieci zabaw podwórkowych.

Ostatnia z dróg jest zaproszeniem do wspólnego muzykowania. - Nawet ci, którym słoń nadepnął na ucho znajdą tu coś dla siebie - zapewnia Jerzy Moszkowicz.

Hitem będzie na pewno premierowy spektakl "Słowa i nutki dla dużych i malutkich" kabaretu Hrabi, który znany jest ze swojej twórczości dla dorosłych. Podczas tegorocznego Biennale premierę będzie miał też pierwszy w Polsce stand-up dla dzieci. Za tym projektem stoi Szymon Jachimek, aktor i artysta kabaretowy, a prywatnie młodszy brat Tomasza Jachimka.

Bilety i szczegółowy program - www.csdpoznan.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji