Artykuły

Rzeszów. Europejski Stadion Kultury. Cztery dni z gwiazdami

Europejski Stadion Kultury to impreza, która na cztery dni zamienia Rzeszów w tygiel artystycznych wydarzeń. Największą gwiazdą Koncertu Głównego 23 czerwca będzie angielski zespół The Kooks.

Europejski Stadion Kultury jest dziś w czołówce najciekawszych muzycznych festiwali w Polsce. Przez cztery dni otrzymujemy intensywną dawkę doznań artystycznych, od rana do późnego wieczora można uczestniczyć w wydarzeniach festiwalowych. W tym roku festiwal odbędzie się od 22 do 25 czerwca.

Organizacja tego wydarzenia opiera się przede wszystkim na oddaniu imprezy w ręce lokalnych artystów i twórców kultury. Dzięki ich pomysłom co roku udaje się zorganizować ambitny projekt, z udziałem artystów z całej Polski i ze Wschodu.

Europejski Stadion Kultury miał być wydarzeniem jednorazowym, w 2011 r. miał towarzyszyć przygotowaniom do Euro 2012. Na szczęście projekt nie umarł po pierwszej edycji, od tamtego czasu mocno się rozwinął. Stał się wydarzeniem obejmującym swoim zasięgiem całą wschodnią Polskę. Powstał festiwal "Wschód Kultury", którego ESK w Rzeszowie jest częścią, a projekt jest realizowany również w Lublinie i Białymstoku.

Ale u podstaw ESK jest zawsze mocne przesłanie: wspólnoty ponad podziałami, której doskonałym symbolem jest sztuka: muzyka, teatr, taniec, sztuki wizualne.

Gwiazdy na Europejskim Stadionie Kultury

Punktem kulminacyjnym ESK w Rzeszowie jest Koncert Główny na Stadionie Miejskim. W tym roku odbędzie się w piątek, 23 czerwca. Koncert jest szczególnie atrakcyjny - polega na łączeniu wykonawców polskich i zagranicznych w kolektywy, miksowaniu ich różnych stylów, wrażliwości i tworzeniu w ten sposób nowych, zupełnie nieprzewidywalnych artystycznych jakości.

Na ogromnej scenie na stadionie miejskim wśród multimedialnej scenografii i zjawiskowej oprawy świetlnej kilkudziesięciotysięczna widownia usłyszy i zobaczy niepowtarzalne przedsięwzięcie. Koncert rozpoczną: Biszz&Radex i Bovska, potem czas na wyjątkowe kolektywy, które w tym roku stworzą: Kamil Bednarek & DrymbalaDaDzyga, Enej & Dzambo Agusevi, Lemon & Rustavi, Brodka & Unkle. Gwiazdą koncertu głównego będzie zespół The Kooks, angielski indie rockowy zespół pochodzący z Brighton. Ich muzyka łączy elementy rocka, punku, ska, reggae, funku i bluesa.

Na koncercie na pewno będzie można spotkać prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, który nie może zwykle usiedzieć w namiocie dla VIP-ów i wychodzi na płytę stadionu, a potem na trybuny.

Nie mniej emocji będzie towarzyszyło koncertowi, który odbędzie się w sobotę, 24 czerwca, na rynku. A to za sprawą charyzmatycznych wykonawców: zespołu 5'nizza oraz L.U.C-a & Rebel Babel Ensemble.

Grupę 5'nizza tworzą Siergiej Babkin i Andriej "San" Zaporożec. Wolność artystyczna, eklektyzm, a także zaangażowanie w kwestie współczesnego świata, ale bez nadmiernego dydaktyzmu, są elementami składającymi się na muzykę 5'nizzy. Łączą różne style muzyczne od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk-rock.

L.U.C Łukasz Rostkowski to kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer. Rebel Babel - międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra orkiestr dętych. Podczas ESK Rebel Babel Ensemble stworzą orkiestry z Ukrainy, Białorusi, Litwy i oczywiście Polski, a także Kayah i gościnnie KALIBER 44.

W czwartek, 22 czerwca, w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się kolejna już koncertowa odsłona cyklu Art Celebration: East United. Tegoroczna, piąta już edycja Art Celebration będzie okazją do świętowania małego jubileuszu autorskiego koncertowego projektu, który na dobre wpisał się w program rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury.

W tym roku organizatorzy postanowili skupić się na zaproszeniu muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze Wschodu - Stanisława Lema, Andy Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańki. Odbędzie się polska premiera koncertu "Lem. Muzyczne sfery" - programu sygnowanego przez Vitolda Reka - wybitnego kontrabasistę i kompozytora rodem z Rzeszowa, wieloletniego muzycznego partnera takich gigantów jak Tomasz Stańko czy John Tchicai. Koncert w rozszerzonym składzie, który stworzą muzycy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem: Dominik Wania (fortepian), Tomasz Sowiński (bębny), Miłosz Pękala (perkusjonalia), Zbigniew Jakubek (instrumenty klawiszowe), Tomasz Nowak (trąbka) i Bartłomiej Skubisz (gramofony, rap, elektronika). Koncert to połączenie światów: muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa.

"Muzyczny Rzeszów" to część koncertu poświęcona kompozytorom i twórcom związanym z Rzeszowem. Zaproszeni muzycy wraz z towarzyszeniem kwintetu koncertmistrzów Filharmonii Podkarpackiej - Arso Ensemble oraz tenorem Jackiem Ściborem i pianistą Pawłem Węgrzynem wykonają kompozycje Nachuma Sternheima, Wojciecha Kilara i Tomasza Stańki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka.

Ważnym punktem tegorocznej edycji Art Celebration będzie także koncertowa premiera unikatowej płyty "Mama Warhola" utytułowanego neofolkowego zespołu Tołhjaje utworzonego w Bieszczadach i mającego w swoim składzie muzyków pochodzenia polsko-ukraińskiego. Płyta, która premierę będzie miała wiosną 2017, zawiera archiwalne nagrania rusińskich pieśni w wykonaniu Julii Warhol - matki Andy Warhola. Przed kilkudziesięcioma laty nagrała dla siostry ebonitową płytę i wysłała z USA do rodzinnej Mikovej. Nagrania Julii Warhol będą podane z akompaniamentem zespołu i śpiewem wokalistki Marysi Jurczyszyn. Oprócz dźwięków etno, wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się też elektroniczne i gitarowe brzmienia nawiązujące do nowojorskiego undergroundu i artystycznego świata Warhola.

Mnóstwo zdarzeń na Bulwarach

Istotnym miejscem na festiwalowej mapie będzie Klub Festiwalowy ESK 2017 na rzeszowskich Bulwarach.

W niedzielę będą się tam odbywać koncerty białoruskiej muzyki klubowej, wystąpią zespoły: SHUMA, Mustelide, CherryVata.

W czwartek w klubie festiwalowym odbędzie się koncert wybitnego klarnecisty Wacława Zimpla oraz Tria Rogiński / Trzaska / Moretti - Shofar, trzech filarów polskiej sceny muzyki improwizowanej.

Aktorzy, role, scenografia i kostiumy, koncepcje reżyserskie, atmosfera spektaklu - to wszystko odnajdziemy w autorskim projekcie Przemysława Wiśniewskiego. W przedstawieniach Teatru FOTOgrafii brakuje tylko jednego - przebiegu spektaklu. Nie zobaczymy ich na żadnej scenie - istnieją tylko na fotografiach. Spektakl fotograficzny zobaczymy w piątek, 23 czerwca, w godz. 17.30-18.30.

Na muzyczno-teatralną podróż w cztery strony świata i historie o powstaniu Ziemi i ludzi, ukazujące mity i wierzenia z różnych kultur (historia słowiańska, afrykańska, oceaniczna, hinduska), zaprosi Emilia Raiter w czwartek, 22 czerwca, wspólnie z Sebastianem Pikulą, który w tym przedstawieniu gra na mandolinie, lirze korbowej, trąbce i skrzypcach.

Atrakcjami ESK będą również m.in.: interaktywne warsztaty dla dzieci, spektakl "Romeo i Julia" w Teatrze Maska, spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, akcja performatywna łącząca sztukę tańca, teatru i projektowania ubioru.

Podczas ESK na Rynku trwać będzie wystawa plenerowa z fotoplastykonem. To efekt akcji społecznej poszukiwania januszy, czyli starych fotografii z zakładu Edwarda Janusza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji