Artykuły

Warszawa. "Requiem" na Festiwalu Mozartowskim

Już dzisiaj w ramach Festiwalu Mozartowskiego będzie można wysłuchać słynnego "Requiem". To jedno z najbardziej tajemniczych, ale i najbardziej rozpoznawalnych nawet przez muzycznych laików arcydzieło muzyki oratoryjnej poprowadzi znakomity dyrygent Benjamin Bayl.

Mozartowskie "Requiem" to jedna z najbardziej owianych tajemnicą kompozycji w historii muzyki. Ostatnie "dziecko" Mozarta należy do pereł kultury, ale stało się też kanwą licznych legend - dość wspomnieć kinematografię, gdzie tworzenie "Requiem" przez Mozarta rozsławił film Milośa Formana "Amadeusz". W realnym życiu było jednak trochę inaczej, niż to pokazał w swoim genialnym filmie czeski reżyser. Ale jedno jest najważniejsze: film rozbudził wyobraźnię i zainteresowanie muzyką mistrza Wolfganga nawet u tych, którzy od muzyki klasycznej stronili. Przez wiele lat, nie wiedząc, na czyj pogrzeb została zamówiona wielka msza żałobna, snuto domysły. Co więcej, nie dowiedział się tego nigdy nawet sam kompozytor. Zleceniodawcą arcydzieła, co wyszło na jaw dwa lata po śmierci Mozarta, okazał się muzyczny amator, który zwykł zamawiać i przywłaszczać sobie cudze kompozycje. Wydawał je pod swoim nazwiskiem hrabiego Franciszka Walsegga zu Stuppacha. Jego postać była tak samo tragiczna, jak los "Requiem". Wiele lat wcześniej zmarła nagle jego żona. "Requiem" miało być pełnym żalu wspomnieniem po ukochanej.

Dzisiaj w partiach solowych wystąpią: Anna Mikołajczyk - sopran; Elżbieta Wróblewska - mezzosopran, Aleksander Kunach - tenor oraz Artur Janda - bas. Partię chóralną wykona Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej, a orkiestrową - Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Partię organową realizować będzie wirtuoz i wybitny dydaktyk Krzysztof Marosek.

- Jeśli miarą popularności dzieła jest zainteresowanie słuchaczy, popyt na karty wstępu u melomanów, to Mozartowskie "Requiem" jest absolutnym fenomenem - mówi "Codziennej" dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej i Festiwalu Alicja Węgorzewska. Opera Kameralna uczyniła tradycją obecność tego arcydzieła w kalendarzu festiwalowym i, jak widać, jego popularność trwa - dodaje szefowa kameralistów.

Początek dzisiejszego koncertu w studiu SI Polskiego Radia o godz. 19 - są jeszcze wolne bilety. "Requiem" zostanie powtórzone 30 czerwca w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji