Artykuły

Łódź. "Alfabet dialogu" na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Jubileuszowa 15. edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur to ponad 30 propozycji. Organizatorzy zapraszają do dialogu na temat tożsamości Łodzi.

W tym roku obchodzimy jubileuszową 15. edycję Festiwalu Łódź Czterech Kultur. - Wracamy do korzeni. Podobnie jak jej założyciel Witold Knychalski w 2002 roku chcemy dialogu, a nie monologu jednej osoby - deklaruje Joanna Podolska, dyrektor imprezy.

Pytania o tożsamość Łodzi

Ze względu na interdyscyplinarny charakter festiwalu przygotowanie tegorocznego programu powierzono aż czterem kuratorom. O stronę muzyczną dba Marcin Tercjak, za wydarzenia teatralne odpowiada Jakub Porcari, część literacką i filmową tworzy Przemysław Owczarek, a kuratorką sztuk wizualnych jest Teresa Latuszewska-Syrda. Wszystkie przygotowane przez nich wydarzenia orbitują wokół dialogu i pytań o tożsamość Łodzi. - Najważniejszym przesłaniem tej imprezy jest kultura tolerancji. Chcemy, żeby ten przekaz wybrzmiał jak najszerzej i dlatego większość tegorocznych wydarzeń jest bezpłatna lub ich koszt jest symboliczny - mówi wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to w tym roku ponad 30 wydarzeń. Przygotowano premierowe koncerty i spektakle. Pojawią się też instalacje artystyczne. Najbardziej spektakularna stanie na Starym Rynku. Sukces instalacji Jerzego Janiszewskiego spróbuje przebić Robert Rumas. Ceniony rzeźbiarz i jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej lat 90. XX wieku stworzy instalację zainspirowaną fotografiami Starego Rynku z czasów wojny. Z kolei Mokosz, słowiańską boginię "kobiecych" zajęć na ścianie Widzewskiej Manufaktury wykona kolektyw Nomad Clan. - Korespondujemy tą pracą z przestrzenią, w której się znajdujemy. Cbloxx i Aylo zadały sobie wiele trudu, żeby jak najlepiej poznać historię miejsca. W ten sposób w dawne Zakłady Przemysłu Bawełnianego wkomponują boginię odpowiedzialną m.in. za tkanie i przędzenie - tłumaczy Teresa Latuszewska-Syrda z Fundacji Urban Forms.

Interdyscyplinarne "słowa"

W ramach imprezy po raz pierwszy organizowany jest ogólnopolski konkurs na poemat poświęcony Łodzi. Tekst liczący nie więcej niż 300 wersów musi: - Nawiązywać do wielokulturowej historii miasta, jego industrialnego dziedzictwa, nowoczesności i awangardowych tradycji - opowiada Przemysław Owczarek. W dialog z mieszkańcami Bałut wejdzie streetarowiec Opiemme, a łódzcy artyści przygotują "Złódzone piosenki". - To takie utwory, których do tej pory odmawialiśmy sobie. Ostatnio wróciła z nimi grupa L.Stadt, których dedykowane Łodzi L.Story wybrzmi także w trakcie festiwalu. "Złódzone piosenki" połączą przeszłość i teraźniejszość, a przy okazji odniosą się do klas społecznych, które od czasu transformacji społecznej już w Łodzi nie występują. W ten sposób zyskamy dwa premierowe utwory. Pierwszy w wykonaniu Lilu i kapeli Kożuch połączy hip-hop z tradycyjną muzyką wiejską, drugi, za którym stanie Jacek Bieleński i Bałucka Kapela Podwórkowa ożeni rock z typowym robotniczym folklorem muzycznym - tłumaczy Owczarek.

Na "słowach", które z powodzeniem łączą muzykę z literaturą skupił się też Marcin Tercjak. Na jego zaproszenie imprezę otworzy specjalna sesja nagraniowa w studiu Radia Łódź w trakcie, której Łukasz Lach dokona interpretacji dziesięciu piosenek rock'n'rollowego noblisty - Boba Dylana. Poezję zaklętą w piosenkach Wojciecha Młynarskiego przywoła jego syn - Jan i towarzysząca mu wokalistka Gaba Kulka. Z kolei największe standardy Leonarda Cohena, mistrza słowa w wykonaniu dwunastu topowych polskich wokalistek zamkną imprezę. Po drodze we wspólnym programie wystąpi jeszcze Masha Qrella i Kortez oraz Dudu Tassa & The Kuwaitis, których iraq'n'roll zdobył uznanie grupy Radiohead.

Polskość odbita w lustrze satyry

W tym roku nie zawiodą się też osoby czekające na teatralną odsłonę Festiwalu Łódź Czterech Kultur. W Teatrze Muzycznym w wykonaniu Pożaru w Burdelu i aktorów Teatru Polskiego w Warszawie zobaczymy ich wielki hit satyrę "Ucieczka z kina Polskość". W Teatrze Nowym przygotowano za to premierę "Antygony w Nowym Jorku" w reżyserii Andrzeja Szczytko i "Ashes to Ashes", brytyjskiego reżysera Steve'a Lamberta. Ten drugi spektakl przez jednego z dziennikarzy prestiżowego Jewish Chronicle został zrecenzowany: "Jeśli macie zobaczyć tylko jedną sztukę o Holokauście, moim zdaniem powinna to być właśnie ta".

Większość tegorocznych wydarzeń będzie bezpłatna. Pełny harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie www.4kultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji