Artykuły

Zapomniany "Książę niezłomny"

Ten spektakl przed 90 laty obejrzało w Częstochowie 5 tys. ludzi. A może nawet 11 tys. Dziś mało kto o nim wie. Był wystawiony tuż po pogrzebie Juliusza Słowackiego, więc wydarzenia wydają się łączyć. Tak naprawdę zeszły się przypadkiem - pisze Joanna Skiba w Gazecie Wyborczej - Częstochowa.

Był rok 1927. Najpierw Częstochowę obiegła elektryzująca wiadomość: u nas też zatrzyma się trumna Słowackiego i będzie można oddać wieszczowi należny mu hołd. Sprawa przeniesienia szczątków poety z Francji do Polski - inicjatywa obywatelska - była głośna od lat. A jeszcze głośniejsza, od kiedy kardynał Puzyna oznajmił, że Słowackiego na Wawel nie wpuści. Teraz finalizowała się dzięki decyzji marszałka Piłsudskiego.

Powtórny pogrzeb okazał się bardzo uroczysty. Trumna przywieziona z Francji drogą morską płynęła następnie z Gdańska do Warszawy, skąd specjalnym składem kolejowym jechała do Krakowa. 27 czerwca pociąg miał postój w Częstochowie.

Peron wypełniły rozmaite delegacje ustawione w szpaler. Przed budynkiem stacyjnym stanął tłum ludzi. Czekano w uroczystym napięciu. Świst syren fabrycznych był znakiem, że pociąg nadjeżdża. Orkiestra zagrała hymn narodowy, a kompania honorowa stacjonującego w Częstochowie 27. Pułku Piechoty sprezentowała broń. Katafalk z trumną otoczyli wicewojewoda kielecki Adam Kroebl (Częstochowa była wówczas w tym województwie), starosta częstochowski Kazimierz Kuhn oraz biskup Teodor Kubina w licznym gronie duchownych. Po modlitwach i odśpiewaniu pieśni przemówił komisarz Paweł Gettel (Częstochowa nie miała wówczas prezydenta). Delegacje złożyły wieńce. Wśród pochylonych sztandarów i głów, przy dźwiękach marsza żałobnego, pociąg wyruszył w dalszą drogę.

Ludzie, przyjedzie Osterwa!

Zaraz potem gruchnęła po mieście druga wieść. Oto słynna Reduta ogłosiła, że pokaże częstochowianom tragedię Słowackiego, parafrazę dramatu Calderona "Książę niezłomny". I to zaledwie dwa tygodnie po uroczystościach na dworcu!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji