Artykuły

Gdańsk. Nowy mural z Szekspirem w zaniedbanym tunelu

W przejściu podziemnym przy ulicy Okopowej w Gdańsku po kilku latach przerwy znów pojawił się duży mural związany z Szekspirem. Pracę namalowali uczestnicy warsztatów, które poprowadziła gdańska artystka Iwona Zając.

Grupa młodych twórców stworzyła w tunelu w centrum Gdańska mural, na którym znalazły się postacie inspirowane sztukami Williama Szekspira. Obrazy związane z twórcą "Romea i Julii" wróciły na ścianę przejścia podziemnego po sześciu latach przerwy. I znów mają pojawiać się cyklicznie.

Zakochani w Szekspirze

Mural stworzyła grupa 14 młodych artystów, pod kierunkiem Iwony Zając - artystki, która od lat zajmuje się malarstwem ściennym. Jej prace można było oglądać m.in na rozebranym stoczniowym murze). W warsztatach wzięli udział studenci architektury (i jednocześnie pracownicy Teatru Szekspirowskiego) oraz Akademii Sztuk Pięknych.

Obrazy związane z twórczością Szekspira pojawiały się w przejściu podziemnym przy ul. Okopowej od 2006 roku. Co roku Iwona Zając i jej uczniowie przygotowywali nową pracę. Ostatni mural związany z Szekspirem powstał sześć lat temu, potem nastąpiła przerwa.

W tym roku pomysł wrócił, bo artystce udało się namówić do współpracy trzy instytucje: Gdański Teatr Szekspirowski, Akademię Sztuk Pięknych oraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Mural jest częścią projektu "Zakochani w Szekspirze. In(ter)wencje w Mieście". W ramach tej akcji artyści przygotowują happeningi, spektakle i instalacje związane z twórczością angielskiego dramatopisarza. Prace można oglądać m.in. w gdańskich pubach i restauracjach.

- Uczestnicy warsztatów pracowali bardzo intensywnie - opowiada Iwona Zając. - To były wymagające, wielogodzinne zajęcia. Mieliśmy do swojej dyspozycji pomieszczenia w ASP oraz w Teatrze Szekspirowskim. Częścią warsztatów był też udział w spektaklu "Zakochany Szekspir". Udało nam się również zajrzeć za kulisy i obejrzeć z bliska kostiumy i rekwizyty z tego przedstawienia. Stały się one inspiracją do niektórych projektów.

Elżbieta Golińska, studentka ASP w Gdańsku, zgłosiła się do udziału w warsztacie, bo chciała zdobyć praktyczne umiejętności potrzebne do pracy nad muralem.

- Warsztaty były szansą, żeby dowiedzieć się czegoś więcej od strony technicznej - mówi Elżbieta Golińska. - Nauczyłam się między innymi profesjonalnego przygotowania szablonu. Każdy z uczestników pracował nad własnym fragmentem muralu, dopiero na koniec podzieliliśmy ścianę na części i ustalaliśmy, w jaki sposób rozmieścimy prace. Ścianę malowaliśmy przez dwa dni.

Na obrazie w tunelu pojawili się bohaterowie komedii "Zakochany Szekspir" (tegorocznej kooprodukcji GTS i Teatru Wybrzeże) oraz postacie ze sztuk angielskiego dramaturga. Iwona Zając chciałaby, żeby murale w tym miejscu znów powstawały co roku - bez regularnego odnawiania prace na ścianach niszczeją.

Mural powstał w czasie trwania 21. Festiwalu Szekspirowskiego. Wernisaż odbył się w niedzielę, na zakończenie festiwalu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji