Artykuły

Warszawa. Biały Teatr i Salony Poezji w Polskim

Wraz z nowym sezonem Teatr Polski rozpoczyna Salony Poezji. Pierwszy nosi tytuł "Poeta pamięta. 17 września '39". A już w sobotę 9 września teatr zaprasza na premierowy spektakl Białego Teatru Tańca Izadory Weiss.

SALON POEZJI: Poeta pamięta. 17 września '39

17.09.2017, Duża Scena

Wiersze poetów nawiązujących w swojej twórczości do agresji wojsk radzieckich na Polskę w dniu 17 września 1939 roku, będącej jednym z istotniejszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Usłyszymy m.in. poezję Zbigniewa Herberta, Beaty Obertyńskiej, Władysława Sebyły i innych.

--

100 SALON POEZJI: Jestem, bo jesteś. Poezja ks. Jana Twardowskiego

01.10.2017, Duża Scena

Czyta Zespół Teatru Polskiego

Gość specjalny: Anna Dymna

Już po raz setny spotykamy się na scenie Teatru Polskiego w Salonie Poezji - cyklu istniejącym w naszym repertuarze od sześciu lat.

Podczas pierwszego Salonu, 23 stycznia 2011 roku, wysłuchaliśmy poezji ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu gościa specjalnego - Anny Dymnej, pomysłodawczyni Krakowskiego Salonu Poezji - pierwszej takiej inicjatywy w Polsce - i dyrektora Andrzeja Seweryna. 100 Salon Poezji pragniemy uczcić wracając pamięcią do początków cyklu.

--

SALON POEZJI: Koncert laureatów 62. OKR

08.10.2017, Scena Kameralna

--

SALON POEZJI: Mikołaj Rej "Żywot Józefa"

29.10.2017, Duża Scena

29 października, na 500-lecie Reformacji. świętowane w całej Europie Zespół Teatru Polskiego podczas specjalnego Salonu Poezji przeczyta napisane w 1545 roku arcydzieło Mikołaja Reja z Nagłowic: "Żywot Józefa z pokolenia żydowskiego, syna Jakubowego, rozdzielony w rozmowach person, który w sobie wiele cnót i obyczajów zamyka".

***

A już w sobotę 9 września zapraszamy na premierowy spektakl Białego Teatru Tańca Izadory Weiss (na zdjęciu).

"Eros Thanatos" to tytuł najnowszego spektaklu Izadory Weiss i utworzonego przez nią Białego Teatru Tańca. Choreografia do muzyki m.in. Karola Szymanowskiego, Kronos Quartet i łotewskiego kompozytora współczesnego Peterisa Vasksa inspirowana jest malarstwem Jacka Malczewskiego, w którym obsesyjne przeplatanie się motywów erotycznych z kobiecymi personifikacjami Śmierci stanowi kanwę wielu obrazów.

Na gościnnej scenie Teatru Polskiego w Warszawie zobaczymy międzynarodowy zespół starannie dobranych indywidualności prowadzonych z niezwykłą precyzją przez choreografkę przez meandry jej wyobraźni pobudzonej wielkim malarstwem do odkrywania nowych możliwości wyrażania emocji poprzez taniec.

Tancerze:

Marta Barossi, Naomi Citriniti, Ieva Ievina Luana Pignato, Nadja Simchen, Rebecca Wolbeck, Beniamin Citkowski, Peter Dzubera, Adam Grabarczyk, Hueng Won Lee, Daniel Flores Pardo, David Esteban Rodriguez.

To drugi projekt Białego Teatru Tańca, po pokazach odbywających się na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki im. Siergieja Diagilewa w Petersburgu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji