Artykuły

Kraków. Festiwal Genius Loci pod patronatem Wyspiańskiego

W niedzielę zaczyna się Festiwal Genius Loci.

Na co choruje Kraków? Dlaczego Simona Kossak wyjechała do Puszczy Białowieskiej? Czy i w jaki sposób pamiętać o Janosiku? Impulsów do rozważań na zadane pytania dostarczy festiwal Genius Loci, który wystartuje 10 września (niedziela) w Krakowie, a do 24 września odwiedzi Ojcowski Park Narodowy, Nowy Sącz i Zakopane. W programie dziewięć prapremier i 11 wydarzeń.

Wyjście ze sztuką w nieoczywisty plener to pomysł forsowany przez Teatr im. Juliusza Słowackiego. - Zanim zasiądziecie Państwo w wygodnych fotelach naszego teatru, przejdźcie się razem z nami na magiczny i pełen niespodzianek spacer po Małopolsce - zachęca Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Słowackiego. Jak dodaje z dumą: - Festiwalem Genius Loci Kraków połączy się z Małopolską, a Małopolska z Krakowem.

I choć dyrektor przyznaje, że zadanie jest ryzykowne, podkreśla równocześnie, że sztuka to pokonywanie ograniczeń. Któż inny zatem mógłby zostać mianowany patronem festiwalu, jeśli nie Stanisław Wyspiański?

Alternatywa

- Podczas festiwalu Genius Loci spróbujemy wprowadzić żywioł Stanisława Wyspiańskiego w przestrzeń miasta. Zrobić to, co on robił z krakowskimi miejscami, czyli zmitologizować Kraków. Z taką intencją poprosiliśmy Wyspiańskiego o patronat nad naszym festiwalem, a on się na to zgodził - mówi Bartosz Szydłowski, kurator artystyczny Genius Loci. Dyrekcja zaprosiła do współpracy młodych reżyserów, scenografów, kompozytorów i dramaturgów, których projekty mają ułatwić poszukiwanie odpowiedzi na pytania, kim jest Małopolanin, czym jest Kraków i na czym polega bycie krakusem.

Janosik i Simona

Jedną z propozycji na zapoznanie się z alternatywnym Krakowem jest spektakl "Landszaft. Lekcja anatomii" Katarzyny Kalwat. Reżyserka zaprasza publiczność do... Zakładu Patomorfologu Klinicznej i Doświadczalnej, gdzie chce dokonać anatomicznej sekcji Krakowa i jego mitologii. Przestrzenią spektaklu będzie teatr anatomiczny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym od ponad 100 lat studenci medycyny i lekarze badają chore ciała. - Tematem mojej pracy są choroby krakowskie, które należy potraktować oczywiście metaforycznie. Zastanawiamy się, jak te choroby wyposażają dzisiaj temperament przeciętnego krakusa - mówi Katarzyna Kalwat.

O Simonie Kossak, córce tej rodziny Kossaków, która Kraków porzuciła na rzecz Puszczy Białowieskiej, opowiada sztuka Tomasza Cymermana "Simona, gdzie jesteś?". - Postanowiliśmy zająć się niezwykłą postacią Simony, zarówno w kontekście pytań o to, w jaki sposób można lepiej chronić Puszczę Białowieską, jak i o początki zainteresowań Simony przyrodą - mówi reżyser.

Do postaci Janosika wrócą sztuką "W ogień" Wojtek Klemm (reżyser) i Mateusz Pakuła (autor tekstu). - Nasza praca jest próbą zrozumienia, kim jest lub może być bohater, przestępca i morderca, czyli Janosik. Jak i czy w ogóle o nim pamiętać? Czy ta postać naprawdę jest warta pamięci? - zastanawia się Klemm. - Spektakl zagramy w przestrzeni bardzo trudnej - miejscu tranzytowym, jakim jest przystanek autobusowy gdzieś na Podhalu, za górą, puszczą i lasem, na dziwnym parkingu pod billboardem.

Wśród pozostałych premier m.in. "Inwazja" Piotra Ratajczaka na statku "Nimfa" na Wiśle, "Serce odważnych" Krzysztofa Garbaczewskiego na kopcu Kościuszki, "Rabacja" Jakuba Roszkowskiego oraz "Ojcowie" Marcina Wierzchowskiego w Jaskini Maszyckiej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Festiwal Genius Loci od 10 do 24 września.

Program: teatrwkrakowie.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji