Artykuły

Radom. Konkurs kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum"

III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum" będzie najważniejszym wydarzeniem w działalności Radomskiej Orkiestry Kameralnej w sezonie 2017/2018. Zaplanowano też szereg koncertów z udziałem polskich i zagranicznych muzyków.

Finał III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum" odbędzie się 21 listopada w Radomiu. Zakwalifikowano do niego utwory sześciu kompozytorów z Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Japonii i Polski. Zdaniem kompozytora i członka jury w I etapie konkursu Piotra Mossa, nazwisko mistrza Pendereckiego nobilituje kandydatów. Stąd - jak zauważył - duże zainteresowanie konkursem, na który wpłynęło ponad 110 partytur z całego świata.

- "Arboretum" jest konkursem autorskim - ostateczny werdykt należy do jednego jurora - Krzysztofa Pendereckiego, którzy podczas zaplanowanego na 21 listopada finału wskaże laureatów. Swoją nagrodę przyzna także publiczność - poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej nowa dyrektorka Radomskiej Orkiestry Kameralnej Natalia Rogińska. Wygrywając konkurs ogłoszony przez miasto Radom, Rogińska od września zastąpiła na tym stanowisku Macieja Żółtowskiego, który kierował orkiestrą od początku jej istnienia, od 2007 r.

Podczas koncertu finałowego kompozycje sześciu finalistów wykona Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Dawida Runtza.

Przedstawiając plany orkiestry na sezon artystyczny 2017/2018, Rogińska zapowiedziała comiesięczne koncerty z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych muzyków. Sezon zainauguruje wrześniowy koncert, związany z 10-leciem istnienia radomskiej orkiestry, podczas którego wystąpi m.in. izraelski pianista Roman Rabinovich.

Przed radomską publicznością mają także zaprezentować się m.in. skrzypek Szymon Krzeszowiec, wiolonczelista Jacob Shaw, saksofonistka Magdalena Jakubska-Szymiec oraz Atom String Quartet.

Nowa dyrektorka zapowiedziała, że w tym sezonie nieco zmieni się repertuar. "Będzie on bardziej przystępny dla szerszej publiczności, aczkolwiek bardzo ambitny i na wysokim poziomie artystycznym" - stwierdziła Rogińska. Dodała, że radomscy melomani będą mieli okazję posłuchać muzyki od baroku poprzez klasycyzm, romantyzm oraz współczesnych kompozycji.

Zapowiedziała też, że dotychczas organizowaną latem w Radomiu Akademię Dyrygentów, którego twórcą był poprzedni szef orkiestry, zastąpi Międzynarodowy Kurs Orkiestrowy i Dyrygencki. "Młodzi adepci sztuki będą mogli pracować wspólnie z muzykami Radomskiej Orkiestry Kameralnej i zobaczyć, jak to wygląda w przypadku profesjonalnej orkiestry smyczkowej" - powiedziała Rogińska.

W tym sezonie zaplanowano także koncerty edukacyjne dla uczniów radomskich szkół oraz cykliczne występy muzyków z radomskiej orkiestry w parkowej muszli koncertowej.

Radomska Orkiestra Kameralna liczy 16 muzyków. W 2009 r. ukazała się jej pierwsza płyta "Grażyna Bacewicz - works for chamber orchestra, vol. I", zawierająca m.in. premierowe nagranie orkiestrowej wersji I Kwintetu fortepianowego z pianistą Bartłomiejem Kominkiem. Krążek był nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2009 oraz do International Classical Music Awards w 2011 (d. Midem Classical Awards).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji