Artykuły

Ora et opera!

- U początków monastycyzmu europejskiego leżała idea "ora et labora", czyli módl się i pracuj. Ja lubię sobie powtarzać "ora et opera" - módl się i twórz operę. A z racji tego, że w łacinie "opera" oznacza również służbę, tak postrzegam swoją misję - mówi RYSZARD PERYT, dyrektor nowo powstałej Polskiej Opery Królewskiej, w rozmowie z Magdaleną Fijołek w Gazecie Polskiej codziennie.

Jak opisałby Pan charakter Polskiej Opery Królewskiej, która lada moment rozpocznie pierwszy w historii sezon artystyczny?

- Za wcześnie, by o tym mówić. Jednym z filarów, na których oparłem ideę tego miejsca, jest hasło "w drodze". I my dopiero w tę drogę ruszamy. Ale od lat podkreślam, że podstawowym tekstem opery nie jest libretto, lecz partytura, na którą będziemy kładli szczególny nacisk. Jeśli partytura jest czymś w rodzaju duchowego zapisu rzeczywistości muzycznej, to przedstawienie operowe powinno być jej ciałem. U początków monastycyzmu europejskiego leżała idea "ora et labora", czyli módl się i pracuj. Ja lubię sobie powtarzać "ora et opera" - módl się i twórz operę. A z racji tego, że po łacinie "opera" oznacza nie tylko dzieło, lecz także służbę, tak postrzegam swoją misję w kreowaniu Polskiej Opery Królewskiej.

A jeśli chodzi o repertuar - czego i kogo będziemy mogli posłuchać w Operze Królewskiej?

- Przygotowaliśmy bardzo bogaty repertuar. Znajdą się w nim zarówno dzieła dawnych mistrzów, jak Karol Kurpiński czy Sebastian Klonowie, jak i muzyka współczesna - Włodek Pawlik czy Benjamin Britten. W nadchodzącym -zaznaczmy, pierwszym w historii - sezonie zaprezentujemy także utwory Pendereckiego i Mozarta.

Skąd nasi czytelnicy mogą czerpać informacje na temat tego, co się dzieje w Polskiej Operze Królewskiej?

- Lada moment powinna wystartować strona internetowa - Opera Krolewska.pl. Tam będziemy na bieżąco informowali o naszych planach. Choć większość koncertów będzie się odbywała w Łazienkach Królewskich, nasza działalność, zgodnie z przyjętym hasłem, ma ciągle być "w drodze", w sensie zarówno metafizycznym, jak i dosłownym. Z chęcią przyjmiemy zaproszenia do mniejszych miejscowości. Nasza oferta ma być dostępna dla wszystkich.

Kiedy oficjalnie zostanie otwarta działalność Opery Królewskiej?

- Na uroczystą inaugurację zapraszamy 2 listopada do warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela na uroczystą mszę św. sprawowaną przez kard. Kazimierza Nycza. Podczas niej zaprezentujemy Mozartowskie "Requiem". Dzień później w Łazienkach wystawimy "Dziady - Widma" Adama Mickiewicza z muzyką Stanisława Moniuszki. Na kolejne wystawienia "Dziadów" zapraszamy 4-5, 7-9, 28 i 30 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji