Artykuły

Kielce. Premiera "Wodza" w KCK

Widowisko historyczne "Wódz" z niezwykłą scenografią i grą aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego opowie o najważniejszych chwilach w życiu i działalności Józefa Piłsudskiego. Premiera odbędzie się 5 grudnia w Kieleckim Centrum Kultury. W 150. rocznicę urodzin marszałka wspomnimy walkę o niepodległość Polski.

Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zostaną odtworzone istotne dla Polski i Józefa Piłsudskiego rozmowy, refleksje, rozterki, diagnozy tak samego marszałka, jak i bliskich mu osób.

Przemówią jak Piłsudski przed laty

Część z rozmów przekazana będzie widzom przez aktorów, którzy wcielą się w rolę Piłsudskiego, jego żony, bliskich współpracowników, a także polityków. Niektóre fakty i przełomowe dni tak w życiu Polski, jak Józefa Piłsudskiego, zobaczymy na ekranach. Archiwalne materiały udostępni Filmoteka Narodowa.

W widowisku usłyszymy także najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne, takie jak "O mój rozmarynie", "My Pierwsza Brygada", "Szara piechota", "Pierwsza kadrowa", czy "Rota". Całość dopinać będzie głos narratora w tle sztuki - w tej roli związany z Kielcami dziennikarz Telewizji Polskiej, Karol Gnat. Każda ze scen pojawiać się będzie w teatralnej oprawie (światło, dźwięk, wizualizacje).

Poruszająca sztuka i pouczający dokument

- Mam nadzieję, że widzowie pozytywnie się wzruszą i będą oglądać spektakl ze łzami w oczach. Wierzymy, że wywoła on piękne emocje i reakcji widowni - mówi autor scenariusza "Wodza", Leszek Kumański.

Spektakl ma nie tylko wywoływać emocji, ale stać się też swoistą lekcją historii. - W przygotowaniu scenariusza skupiłem się na walce Piłsudskiego o wolną Polskę, ojej kształt po odzyskaniu niepodległości, jak też wnioskach i przesłaniach dla dzisiejszej Polski.

- Sztukę napisałem między innymi w oparciu o materiały filmowe. Zacytujemy teksty, kwestie, przedstawimy najważniejsze momenty z jego życia. Będzie nie tylko cenne słowo, ale i muzyka. Zabrzmią najpiękniejsze pieśni legionowe zaśpiewane przez chór Ewy Robak i studentów Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy wystąpią w mundurach. Będą zatem elementy aktorskie, muzyczne i sporo historii odkopanej z dawnych lat. Dla mnie to bardzo ważne, godne, patriotyczne przedsięwzięcie. Dlatego cieszę się, że wiele instytucji obdarzyło nas zaufaniem, między innymi Instytut Pamięci Narodowej.

Co ważne, podczas widowiska zostaną ukazane ważne chwile w życiu Józefa Piłsudskiego związane z Kielcami, będące istotnym fragmentem historii Polski. Całość będzie ujęta w patriotycznej oprawie muzycznej, scenograficznej i świetlnej.

Witraże z sanktuarium ozdobią scenę

Głównym elementem scenografii będą witraże z Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach. - Jeśli ktoś tam jeszcze nie był w tym cudownym, pachnącym historią miejscu w Pałacu Biskupów Krakowskich, to gorąco zachęcam. Warto zobaczyć witraże i dowiedzieć się jak wiele wspólnego z Kielcami miał Piłsudski. Dla mnie to jeden najwybitniejszym Polaków. To przede wszystkim dzięki niemu w 1914 roku zaczęły się działania niepodległościowe, związane między z naszym regionem.

Mam nadzieję, że widzowie wzruszą się pozytywnie i będą oglądać spektakl ze łzami w oczach

Wielu Polaków nie wierzyło w możliwość odzyskania niepodległości. Marszałek stał na czele nielicznych, którzy tę wiarę mieli. Dlatego jesteśmy mu wdzięczni i pragniemy uczcić spektaklem 150 rocznicę jego urodzin. Bardzo przykładamy się do tego, aby była to godna, rzetelnie zrealizowana sztuka. Przedstawienie z pewnością wszystkich poruszy. Mam przynajmniej taką nadzieję - mówi Leszek Kumański.

Spektakl stworzony przez kielczan

W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach: Krzysztof Grabowski [na zdjęciu] (w roli Józef Piłsudskiego), Wiktoria Kulaszewska (jako żona Piłsudskiego, Aleksandra Piłsudska), Marcin Brykczyński (generał Gustaw Orlicz-Dreszer) i Bogusław Kudłek (w roli prezydenta Kielc, Mieczysława Łukaszewicza).

- Część ekipy pracującej przy spektaklu pochodzi spoza regionu, jednak jej znakomita większość to kielczanie, z którymi często współpracowaliśmy. Należy tu wymienić chociażby dyrygent Ewę Robak, czy Tomasza "Josepha" Bracichowicza, który przygotuje nowe aranżacje aranżacje utworów. Szymon Uberman zaprojektował scenografię, o multimedia zadba Piotr Stokowiec, filmami zajął się Piotr Domagała, zaś światłem i nagłośnieniem Marcin Zdanowski - wylicza Kumański.

Przedsięwzięcie powstaje z inicjatywy prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, we współpracy z wojewodą świętokrzyskim, Agatą Wojtyszek.

Widowisko teatralno-muzyczne "Wódz" odbędzie się we wtorek 5 grudnia, czyli dokładnie w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Początek o godzinie 19 na Dużej Scenie w Kieleckim Centrum Kultury. Wstęp z zaproszeniami. Szczegóły wkrótce.

***

Kim był Józef Piłsudski?

Józef Piłsudski urodził się5grudnia 1867 w Zułowie. W1892 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Był twórcą Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej (1904), Legionów Polskich (1914) i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918-1922 Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji, po przewrocie majowym (1926) dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930). Zmarł 12 maja 1935 w Warszawie.

W sierpniu 1914 roku w Krakowie, Józef Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego i utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia 1914 roku Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice - obalając rosyjskie słupy graniczne dotarła 12 sierpnia do Kielc.

W październiku 1921 roku Józef Piłsudski został Honorowym Obywatelem Kielc. Wielokrotnie mówił o swojej miłości do Kielc.

W 1926 roku na Zjedzie Legionistów powiedział: "Kielce są wyjątkowe drogie myślom i wspomnieniom wielkiej części legionistów, bo tu był pierwszy pocałunek wojny, bo tu był pierwszy krok do awantur naszych girlandy".

***

Krzysztof Grabowski

Aktor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. W widowisku wcieli się w główną rolę - Józefa Piłsudskiego. Na kieleckiej scenie zadebiutował w 2013 roku rolami: Guliwera 4, Liliputa Policjanta i Grubszego Hi ba kusza w spektaklu "Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusza Pakuły w reżyserii Julii Mark.

Wiktoria Kulaszewska

Aktorkę Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zobaczymy w roli Aleksandry Piłsudskiej, drugiej żony marszałka. Do zespołu kieleckiego teatru dołączyła w 2013 roku, tuż po szkole teatralnej.

Karol Gnat

Dziennikarz i prezenter związany z Kielcami, obecnie pracujący w Telewizji Polskiej. W widowisku "Wódz" poprowadzi narrację.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji